„Labas rytas, Lietuva“ I d. Galimybės nepraleistų ir lietuviai: specialių medijų tiltai tarp Lenkijos ir Islandijos sukūrė sąlygas šeimoms pajusti artumą

LRT TELEVIZIJOS laidos „Labas rytas, Lietuva“ I-osios dalies eteryje – tradicinė, trumpa orų ir naujausių žinių apžvalga, kurią pristato Justė Tamošaitienė ir spaudos apžvalga su Audra Avižiūte. Laidos vedėja Jovita Vitkauskė tai pat pristato būsimas temas. Spalio 17-oji – Atšvaitų diena, tad pats laikas prisiminti, kur tokį daiktą pasidėjote, jei neturite su savimi.

Lietuvoje lankosi lenkų režisierius, sukūręs kino juostą „Ryšys“ ir pristatęs ją festivalyje „Nepatogus kinas“. Tai pirmasis režisieriaus pilnametražis filmas, nagrinėjantis atskirtį ne per žmonių pokalbius, bet per jausmą. Per 30 metų iš nedidelio Lenkijos miestelio ieškoti geresnio gyvenimo į Islandiją išvyko ir niekada negrįžo daugiau nei trečdalis gyventojų. Lenkų režisierius Pawelas Ziemilskis, tiesdamas kinematografinius tiltus tarp šių valstybių sukuria sąlygas šeimoms susitikti. Panašu, kad panaši koncepcija išmėginimui ir galimybei bent kažkiek arčiau pajauti giminaičius užsienyje prigytų ir Lietuvoje.

Kelias savaites Vilniaus viešose erdvėse verta apsidairyti atidžiau – čia įgyvendintas šiuolaikinės skulptūros ir instaliacijos projektas, vienijantis vienuolika vienu metu veikiančių parodų. Meno kūriniai įkurdinti televizijos bokšte, geležinkelio stotyje, oro uoste bei kitur. O kaip menininkams sekėsi užmegzti dialogą su neįprastomis erdvėmis? Skulptorius Nerijus Erminas lygina tai su atėjimu į svečius – čia tenka bandyti įsiterpti ir rasti bendrą kalbą su jau savo gyvenimą gyvenančia erdve.

Ketvirtadieniais – orų prognozė visai savaitei. Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos vyriausioji specialistė Izolda Marcinonienė teigė, kad likusią savaitės dalį džiaugsimės bobų vasaros teikiamais malonumais, išskyrus šiandieną – ji bus debesuota su pragiedruliais. Ypatingas bus šeštadienis, kai temperatūros rodiklis šoktels aukštai į viršų. Atvėsime jau nuo pirmadienio – naujoje savaitėje sulauksime permainingų orų, tad pritaikyti drabužius teks kiekvienai dienai atskirai.

„Stop kadro“ skiltyje – 2 draugai, gyvenantys Sibiro zoologijos sode. Nors jų išvaizda gal kiek ir panaši, giminystės ryšiais jie nesusiję – tai meškėnas ir šuo. Kadangi abu yra 3 mėnesių amžiaus, kartu dalijasi viskuo, tuo pačiu vienas iš kito besimokydami įvairių dalykų.

Žmogaus teisių centrui – 25 metais. Šios įstaigos tarybos narė Liudvika Meškauskaitė ir direktorė Birutė Sabatauskaitė teigė, kad pati pradžia buvo sunku – reikėjo apibrėžti daugelį dalykų, nors pradėti nuo ko ir nežinojo. Jos tai pat sako, kad nevyriausybinių organizacijų pagalba Lietuva pasiekė tiek daug ir yra ten, kur be jų nukeliavusi nebūtų.

Šiandien minima Tarptautinė kovos su skurdu diena. Ši diena skirta bado aukoms pagerbti ir dėmesiui į skurdžiausiai gyvenančius pasaulio žmones atkreipti. Šįryt „Kalendoriaus“ klausimas skamba taip: kuriais metais ši diena inicijuota?

Į-ąją dalį užbaigia spaudos apžvalga su Audra Avižiūte.

Ved. Jovita Vitkauskė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.