Panorama. Kitų metų biudžeto projektas: augs pensijos, atlyginimai bei vaiko pinigai, o su jais – ir mokesčiai

Didžiulės ugniagesių pajėgos Alytaus, Kauno, Lazdijų ir Marijampolės vis dar gesina naktį Alytuje užsidegusią vieną didžiausių padangų perdirbimo įmonių Baltijos šalyse. Kadangi degančios padangos išskiria labai daug kenksmingų cheminių medžiagų, pasitelkta kariuomenė, evakuota netoli esanti reabilitacijos ir slaugos ligoninė, artimiausių gyvenamųjų rajonų gyventojams rekomenduojama būti namuose, nevesti vaikų į lauką, nuo taršos apsaugoti vandens šaltinius.

``````137Vyriausybė138`````` teikia Seimui kitų metų biudžeto projektą ir žada, kad augs ``````159pensijos160``````, ``````161minimali alga162``````, ``````163vaiko pinigai164`````` – ypač gausioms ir nepasiturinčioms šeimoms. Bet didės ir ``````181mokesčiai182`````` – ``````183akcizai184`````` degalams, alkoholiui ir tabakui, atsiras ``````195automobilių taršos mokestis196``````, daugiau mokės nekilnojamojo turto ir žemės savininkai. Tačiau, kad visa tai taptų realybe, dar reikia Seimo pritarimo.

Užvirus diskusijoms dėl kitų metų biudžeto ir jo finansavimo šaltinių, ``````251valstybės kontrolė252`````` atkreipia dėmesį į esą panosėje esančius ir visų pamirštus ```271272``` mln. eurų. Suma susikaupė įvairioms programoms kasmet skiriamų pinigų, kurių nepanaudoti likučiai į valstybės biudžetą negrąžinami.

Automobilių taršos mokestį priėmusi ``````315Vyriausybė316`````` viliasi taip motyvuoti žmones pirkti aplinkai draugišką transportą. Bet vairuotojai sako, kad mokestis taršos nesumažins, o tik pabrangins dalį mašinų. Tada, anot , ekologiškų automobilių neįpirks dar daugiau žmonių. Premjero ir ministrų teigimu, jei Seimas mokesčio nepalaimins, šaliai skirta šimtamilijoninė Briuselio bauda atsieis net ir tiems, kas neturi mašinos.

Lietuva ruošiasi šnipų mainams su Rusija. Pareigūnai nepaneigė informacijos, kad į šalį turėtų būti parsiųsti Rusijoje nuteisti lietuviai ``````451Jevgenijus Mataitis452`````` ir ``````455Aristidas Tamošaitis456``````. Lietuva Rusijai perduos kadrinį Rusijos saugumo tarnybos darbuotoją Nikolajų Filipčenko. Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas teikia pataisas, kurios detaliau apibrėžtų, kada prezidentas gali suteikti malonę dėl šnipinėjimo nuteistam asmeniui.

``````519Seimo Etikos ir procedūrų komisija520`````` nusprendė nagrinėti Seimo vicepirmininko Arvydo Nekrošiaus kreipimąsi, ar teisėtai vakar vakare buvo sušauktas nenumatytas plenarinis posėdis, per kurį vyko balsavimas dėl Viktoro Pranckiečio atstatydinimo Seimo pirmininko posto.

LRT Tyrimų skyriaus žurnalistė Rūta Juknevičiūtė pristato naują LRT tyrimą. „Valstiečiųkritika, skirta Žvyrkelių asfaltavimo programai, slepia asmeninius politikų interesus. Kaip išsiaiškino ``````621LRT Tyrimų skyrius622``````, dalis žvyrkelių, kurie pagal programą turėtų būti išasfaltuoti iki 2020 m., veda per partijos pirmininko Ramūno Karbauskio ir parlamentaro Valiaus Ąžuolo valdas. Seimo Biudžeto ir finansų komitetui (BFK) vadovaujantis V. Ąžuolas ėmėsi žvyrkelių parlamentinės kontrolės.

Po LRT Tyrimų skyriaus informacijos dėl įvalstiečiųvaldas vedančių asfaltuojamų kelių, tiek Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas V. Ąžuolas, tiekvalstiečiųlyderis R. Karbauskis sako, kad jie su tuo niekaip nesusiję, o šių kelių kontrolės ėmėsi tik tam, kad būtų panaudojami skirti valstybės pinigai. Opozicijos tai neįtikina. Jos atstovai svarsto, kad V. Ąžuolas galėjo supainioti viešus ir privačius interesus. ``````813Seimo pirmininkas814`````` netgi kalba apie apkaltą.

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas ``````831Donaldas Tuskas832`````` sako, kadBrexitosusitarimopagrindasjau parengtas, Europos Sąjungos ir britų derybinkams siekiant susitarti iki Bendrijos viršūnių susitikimo rytoj. Britų ministras pirmininkas ``````877Borisas Johnsonas878`````` taip pat bando įtikinti koalicijos partnerius, Šiaurės Airijos junionistų partiją, sutikti su nuolaidomis dėl sienos su ``````911Airija912``````. Tačiu Europos Sąjungos vyriausiasisBrexitoderybininkas ``````925Michelis Barnier926`````` sako, kad išliekarimtų problemųsusitarimui pasiekti.

Į Ankarą atvyksta Jungtinių Amerikos Valstijų viceprezidento Mike'o Pence'o vadovaujama amerikiečių delegacija, kuri bandys įtikinti Turkiją nutraukti ugnį Sirijos šiaurėje ir skelbti paliaubas. Bet Turkijos prezidentas ``````997Recepas Tayyipas Erdoganas998`````` atmeta raginimus sakydamas, kad paliaubų niekada neskelbs, nebent iki vidurnakčio nusiginkluotų patys puolami ``````1025kurdai1026``````.

``````1027Kultūra1028``````. Aktualiosios muzikos festivalis „``````1035Gaida1036``````“ vieną koncertų skyrė Jonui Mekui atminti. ``````1051Vilniaus kvartetas1052`````` ir solistė ``````1057Gunta Gelgotė1058`````` per muziką apjungė Lietuvą ir Niujorką, kur ilgai gyveno J. Mekas.