Panorama. Kitų metų biudžeto projektas: augs pensijos, atlyginimai bei vaiko pinigai, o su jais – ir mokesčiai

Didžiulės ugniagesių pajėgos iš Alytaus, Kauno, Lazdijų ir Marijampolės vis dar gesina naktį Alytuje užsidegusią vieną didžiausių padangų perdirbimo įmonių Baltijos šalyse. Kadangi degančios padangos išskiria labai daug kenksmingų cheminių medžiagų, pasitelkta kariuomenė, evakuota netoli esanti reabilitacijos ir slaugos ligoninė, artimiausių gyvenamųjų rajonų gyventojams rekomenduojama būti namuose, nevesti vaikų į lauką, nuo taršos apsaugoti vandens šaltinius.

Vyriausybė teikia Seimui kitų metų biudžeto projektą ir žada, kad augs pensijos, minimali alga, vaiko pinigai – ypač gausioms ir nepasiturinčioms šeimoms. Bet didės ir mokesčiai – akcizai degalams, alkoholiui ir tabakui, atsiras automobilių taršos mokestis, daugiau mokės nekilnojamojo turto ir žemės savininkai. Tačiau, kad visa tai taptų realybe, dar reikia Seimo pritarimo.

Užvirus diskusijoms dėl kitų metų biudžeto ir jo finansavimo šaltinių, valstybės kontrolė atkreipia dėmesį į esą panosėje esančius ir visų pamirštus 200 mln. eurų. Suma susikaupė iš įvairioms programoms kasmet skiriamų pinigų, kurių nepanaudoti likučiai į valstybės biudžetą negrąžinami.

Automobilių taršos mokestį priėmusi Vyriausybė viliasi taip motyvuoti žmones pirkti aplinkai draugišką transportą. Bet vairuotojai sako, kad mokestis taršos nesumažins, o tik pabrangins dalį mašinų. Tada, anot jų, ekologiškų automobilių neįpirks dar daugiau žmonių. Premjero ir ministrų teigimu, jei Seimas mokesčio nepalaimins, šaliai skirta šimtamilijoninė Briuselio bauda atsieis net ir tiems, kas neturi mašinos.

Lietuva ruošiasi šnipų mainams su Rusija. Pareigūnai nepaneigė informacijos, kad į šalį turėtų būti parsiųsti Rusijoje nuteisti lietuviai Jevgenijus Mataitis ir Aristidas Tamošaitis. Lietuva Rusijai perduos kadrinį Rusijos saugumo tarnybos darbuotoją Nikolajų Filipčenko. Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas teikia pataisas, kurios detaliau apibrėžtų, kada prezidentas gali suteikti malonę dėl šnipinėjimo nuteistam asmeniui.

Seimo Etikos ir procedūrų komisija nusprendė nagrinėti Seimo vicepirmininko Arvydo Nekrošiaus kreipimąsi, ar teisėtai vakar vakare buvo sušauktas nenumatytas plenarinis posėdis, per kurį vyko balsavimas dėl Viktoro Pranckiečio atstatydinimo iš Seimo pirmininko posto.

LRT Tyrimų skyriaus žurnalistė Rūta Juknevičiūtė pristato naują LRT tyrimą. „Valstiečių“ kritika, skirta Žvyrkelių asfaltavimo programai, slepia asmeninius politikų interesus. Kaip išsiaiškino LRT Tyrimų skyrius, dalis žvyrkelių, kurie pagal programą turėtų būti išasfaltuoti iki 2020 m., veda per partijos pirmininko Ramūno Karbauskio ir parlamentaro Valiaus Ąžuolo valdas. Seimo Biudžeto ir finansų komitetui (BFK) vadovaujantis V. Ąžuolas ėmėsi žvyrkelių parlamentinės kontrolės.

Po LRT Tyrimų skyriaus informacijos dėl į „valstiečių“ valdas vedančių asfaltuojamų kelių, tiek Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas V. Ąžuolas, tiek „valstiečių“ lyderis R. Karbauskis sako, kad jie su tuo niekaip nesusiję, o šių kelių kontrolės ėmėsi tik tam, kad būtų panaudojami skirti valstybės pinigai. Opozicijos tai neįtikina. Jos atstovai svarsto, kad V. Ąžuolas galėjo supainioti viešus ir privačius interesus. Seimo pirmininkas netgi kalba apie apkaltą.

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas sako, kad „Brexito“ susitarimo „pagrindas“ jau parengtas, Europos Sąjungos ir britų derybinkams siekiant susitarti iki Bendrijos viršūnių susitikimo rytoj. Britų ministras pirmininkas Borisas Johnsonas taip pat bando įtikinti koalicijos partnerius, Šiaurės Airijos junionistų partiją, sutikti su nuolaidomis dėl sienos su Airija. Tačiu Europos Sąjungos vyriausiasis „Brexito“ derybininkas Michelis Barnier sako, kad išlieka „rimtų problemų“ susitarimui pasiekti.

Į Ankarą atvyksta Jungtinių Amerikos Valstijų viceprezidento Mike'o Pence'o vadovaujama amerikiečių delegacija, kuri bandys įtikinti Turkiją nutraukti ugnį Sirijos šiaurėje ir skelbti paliaubas. Bet Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas atmeta raginimus sakydamas, kad paliaubų niekada neskelbs, nebent iki vidurnakčio nusiginkluotų patys puolami kurdai.

Kultūra. Aktualiosios muzikos festivalis „Gaida“ vieną iš koncertų skyrė Jonui Mekui atminti. Vilniaus kvartetas ir solistė Gunta Gelgotė per muziką apjungė Lietuvą ir Niujorką, kur ilgai gyveno J. Mekas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau