Ryto allegro. Apie pokalbiuose su menininkais atsiveriančią istoriją

„Šis kalendorius pirmiausia yra kultūrinė žinia, – sako „Dzūkų kalendorių“ sudarytojas, asociacijos „Vilniaus dzūkuliai“ pirmininkas Juozas Žitkauskas. Spalio 18 dieną Kuršėnuose Lietuviškojo kalendoriaus šventėje jam bus įteikta jubiliejinė 30-oji respublikinė Lauryno Ivinskio premija už geriausią 2019 metų kalendorių. Jau parengtas ir 2020-ųjų leidinys. Pokalbis su laureatu apie kultūriškai praturtinančius kalendorius. Tęsiasi festivalis “Nepatogus kinas”. Prieš trejus metus šiame festivalyje ukrainiečių režisierė Alisa Kovalenko pristatė debiutinį filmą “Alisa karo lauke”, o dabar ji sugrįžo į festivalį su naujausiu darbu, dokumentiniu filmu “Rungtynės namuose”. Su kokiu pasirinkimu susiduria šio filmo herojė? Režisierę kalbina Birutė Rutkauskaitė. Dienraščių kultūros puslapių apžvalga.

„Girdintys tėvai su kurčiaisiais vaikais kalba gestų kalba, tačiau ji yra buitinė, o iš pasakų galima mokytis turtingesnės gestų kalbos, su metaforomis, perkeltinėmis prasmėmis“, – sako Surdologijos centro mokymų koordinatorė Lina Juozaitienė. Su rubrika „Kalbos rytas“ Linos Smolskienės pokalbis su L. Juozaitiene apie pasakas, parengtas gestų kalba. Kaip tradicinės ir šiuolaikinės pasakos sekamos gestų kalba, pasitelkiant animaciją ir tekstą?

„Paradoksalu, kaip kraštutinės patirtys, kvapą gniaužiantys atsiminimai pokalbiuose pinasi su apmąstymais apie kūrybą, meną, grožį...“, – teigia Gediminas Kajėnas, išleidęs knygą „33 portretai. Pokalbiai su menininkais“, kurioje pateikiami per dešimtmetį parengti pokalbiai su Lietuvos fotografais, rašytojais, dailininkais, aktoriais, skulptoriais, muzikantais bei kino kūrėjais. Kas ypatingai traukia autoriaus dėmesį, kokie pagrindiniai knygos leitmotyvai, kaip mūsų istorija atsiveria autentiškuose menininkų liudijimuose, kalbėsimės studijoje su kultūros žurnalistu bei redaktoriumi knygos „33 portretai“ autoriumi G. Kajėnu. „Klasikos enciklopedija“ – apie Archimedą. Ved. Alma Valantinienė.