Panorama. Šią savaitę sunoks 100-oji Gitano Nausėdos valdymo diena: išpopuliarinta „Gerovės valstybė“ ir pirmosios klaidos

Šią savaitę sukaks šimtas dienų, kai prie valstybės vairo stovi prezidentas Gitanas Nausėda. Politologai ir ekspertai atkreipia dėmesį į šalies vadovo išpopuliarintą šūkį „Gerovės valstybė“, tačiau su juo sieja ir pirmąsias politiko klaidas.

Nuo lapkričio gyventojai, keičiantys automobilį į mažiau taršų, galės prašyti 1000 eurų kompensacijos. Ją galės gauti mažiausiai metus važinėję taršiu automobiliu ir atidavę jį sunaikinti.

Šiauliuose ir Panevėžyje užfiksuoti du nauji mirties atvejai nuo erkinio encefalito. Mirė 92-ejų moteris ir 79-erių vyras. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras praneša, kad abu buvo nepasiskiepiję.

„Valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio planai pasitraukti iš frakcijos seniūno pareigų ir dirbti Seimo valdyboje naujiena buvo ir koalicijos partneriams, ir frakcijos kolegoms. Apie tokį sprendimą iš žiniasklaidos sužinoję politikai portalui LRT.lt kalbėjo, kad svarbu sužinoti, į kurią poziciją taikosi R. Karbauskis, o galutinį sprendimą turės priimti Seimas.

Valdančiųjų kalbos apmokestinti ne tik bankus, bet ir prekybininkus, virsta kūnu. Įregistruotu siūlymu įvesti naują mokestį, anot vieno iš idėjos iniciatorių, siekiama, kad stambūs prekybininkai prisidėtų prie valstybės gerovės.

Lenkijos valdančioji dešiniojo sparno partija „Teisė ir teisingumas“ (PiS) laimėjo sekmadienio rinkimus Lenkijoje, surinkusi 43,6 proc. balsų ir užsitikrinusi absoliučią daugumą būsimos kadencijos parlamente, rodo balsavusių rinkėjų apklausos ir anksti pirmadienį paskelbti daliniai oficialūs rezultatai.

Mūšiams Sirijos pasienyje intensyvėjant, Jungtinės Valstijos iš regiono ruošiasi atitraukti visus karius.

Ukrainai minint gynėjų dieną, tūkstančiai ukrainiečių Kijeve protestavo prieš Vyriausybės taikos planą, pagal kurį prorusiškų separatistų kontroliuojamoms teritorijoms būtų suteikta platesnė autonomija. Tarp eitynių dalyvių – ir Ukrainos kraštutiniai dešinieji, ir karo Rytų Ukrainoje veteranai. Jie ragino siekti pergalės ilgiau kaip penkerius metus trunkančiame kare bei kritikavo planus atitraukti sunkiąją ginkluotę iš fronto linijos.

Į Lietuvą pirmadienį atvyko keli šimtai Jungtinių Valstijų karių, kurie tarnaus pusmečiui dislokuojamame amerikiečių batalione.

Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas nori paslėpti dalį rinkimų duomenų. Jis siūlo po penkerių metų nebeskelbti politiko turto, interesų, mokamų užsienio kalbų, jį iškėlusios partijos.

Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas pirmadienį pakartojo, kad jo šalis turi spalio 31 dieną pasitraukti iš Bendrijos, derybininkams Briuselyje pradėjus lemiamą derybų savaitę, pagaliau galbūt nulemsiančią „Brexito“ formą ir terminą.

Pirmadienį paskelbta, kad Nobelio ekonomikos premija paskirta mokslininkams Abhijitui Banerjee, Esther Duflo ir Michaelui Kremeriui. Jie apdovanoti už tyrimus, padedančius mažinti skurdą.

Lietuvos mokyklose daugėja grįžtančių emigrantų vaikų. Vien Šiauliuose šiuos mokslo metus pradėjo pusšimtis. Dalis jų sunkiai kalba lietuviškai, pedagogai su jais dirba papildomai. Tačiau valstybės žadėtos finansinės paramos, iš užsienio grįžusių vaikų ugdymui, sulaukia ne visos mokyklos.

Į Lietuvą pargabenti Naujosios Zelandijos lietuvių bendruomenės archyvai, tarp kurių – ir unikalus, neįtikėtinai gerai išlikęs prieškario urėdo iš Varėnos, emigravusio į naująją Zelandiją, Vlado Grigaliūno švarkas su ragu.