Žinios. Karbauskis traukiasi iš Seimo „Valstiečių ir žaliųjų“ frakcijos seniūno posto

Rinkimai Lenkijoje. Suskaičiavus beveik visus rinkėjų balsus aiškėja, kad Lenkijos Seime išsilaikys populistinė dešinioji partija „Teisė ir teisingumas“. Vis dėl to opozicija, žemuosiuose rūmuose galbūt gausianti mažiau balsų, kėsinasi atimti konstitucinę daugumą.

Karbauskis – nebe frakcijos seniūnas. Ramūnas Karbauskis traukiasi iš Seimo „Valstiečių ir žaliųjų“ frakcijos seniūno posto. Jis teigia, kad Seimo vadovybės pareigos nesuderinamos su Seimo frakcijos seniūno pareigomis. Valstiečių ir žaliųjų lyderis neatmeta galimybės tapti naujuoju Seimo pirmininku.

Išmokos už automobilius. Gyventojai, senesnį automobilį keičiantys į mažiau taršų, nuo lapkričio pradžios galės prašyti tūkstančio eurų kompensacijos. Kaip numatyta ministro Kęstučio Mažeikos įsakyme, vienkartinių išmokų gyventojai galės tikėtis pirkdami tam tikrus taršos reikalavimus atitinkančias transporto priemones. Aplinkos ministerija taip pat siūlo nuo kitų metų įvesti automobilių taršos mokestį ir jį tiesiogiai susieti su išmetamu anglies dioksido kiekiu.

Atvyko JAV kariai. Maždaug du šimtai karių iš Teksaso šiandien leidosi Vilniuje ir išvyko į Pabradę. Vėliau šią savaitę bus atgabenta ir sunkioji karinė technika. Iki pavasario Lietuvoje bus dislokuota penki šimtai amerikiečių karių su keliomis dešimtimis tankų „Abrams“, pėstininkų kovos mašinomis „Bradley“. Į Lietuvą amerikiečiai atvyksta kaip operacijos „Atlanto ryžtas“ dalis.

Turkijos puolimas Sirijoje. Sirijos režimo pajėgos pasiekė šalies pasienio su Turkija teritoriją po to, kai kurdai nusprendė su Basharo Al Assado vyriausybe sudaryti sąjungą. Vyriausybės pajėgas vietiniai sutiko džiūgaudami. Sirijos valstybinė žiniasklaida praneša, kad kurdams į pagalbą vyksta ir daugiau kariškių. Kurdų ir Damasko susitarimas – dar vienas rimtas posūkis Sirijos konflikte.

Karalienės kalba. Karalienė Elžbieta Lordų rūmuose perskaitė kalbą, kurioje nubrėžiamos kitų metų vyriausybės darbų gairės. Boriso Johnsono ministrų kabineto monarchei parašytoje kalboje numatoma per 20 naujų įstatymų. Tiesa, ar vyriausybei pavyks ją įgyvendinti – neaišku, mat dar šiais metais šalyje gali įvykti priešlaikiniai parlamento rinkimai.

Budapešte laimėjo opozicija. Vengrijos opozicija laimėjo Budapešto mero rinkimus. Tai smūgis šalies premjerui Viktorui Orbanui, su partija „Fides“ šalį valdančiam nuo 2010-ųjų metų. Negalutiniais duomenimis, opozicijos kandidatas Gergely Karaczony aplenkė perrinkimo siekusį merą Ishtvan Tarloshą.

Nobelio ekonomikos premija paskirta trims mokslininkams iš JAV. Ekonomistai Abhijitas Banerjee, Esther Duflo ir Michaelas Kremeris laureatais tapo dėl jų vykdomų skurdo tyrimų.

Lietuvos mokyklose daugėja grįžtančių emigrantų vaikų. Vien Šiauliuose šiuos mokslo metus pradėjo pusšimtis. Dalis jų sunkiai kalba lietuviškai, pedagogai su jais dirba papildomai.

Nubaustas Vilius Karalius. Vilniaus apygardos teismas vienoje didžiausių kontrabandos bylų Lietuvos istorijoje Viliui Karaliui skyrė 13 metų laisvės atėmimo bausmę. Buvęs policijos pareigūnas nuteistas už tai, kad kartu su kitais asmenimis sukūrė Rusijoje, Baltarusijoje, Lenkijoje ir Vokietijoje veikusį nusikalstamą susivienijimą ir organizavo milijoninės vertės cigarečių kontrabandą.

Naujosios Zelandijos archyvai. Į Lietuvą pargabenti Naujosios Zelandijos lietuvių bendruomenės archyvai, tarp kurių – ir unikalus, neįtikėtinai gerai išlikęs prieškario urėdo iš Varėnos, emigravusio į Naująją Zelandiją, Vlado Grigaliūno švarkas su ragu. Šie daiktai perduoti Nacionaliniam muziejui, kuris kaupia nepriklausomos Lietuvos pareigūnų uniformas ir ketina artimiausiu metu kviesti lankytojus su jomis susipažinti muziejaus saugyklose.