Panorama. Sekmadienį – Lenkijos parlamento rinkimai

Ar Jaroslawas Kaczynskis išlaikys absoliučią daugumą?

Šių metų Nobelio taikos premija skirta Etiopijos premjerui Abiy Ahmedui už jo nuopelnus siekiant taikos ir tarptautinio bendradarbiavimo ir už pastangas spręsti pasienio konfliktą su Eritrėja. Nobelio taikos komitetas pabrėžė, kad šis apdovanojimas Ahmedui yra ir skatinimas kovoti su žmogaus teisių pažeidimais bei smurtu.

Prezidentas, anot jo atstovų, Seimui teikia įstatymų projektus, kurie numatys didesnį dividendų ir kapitalo prieaugio bei didesnį, 35 tūkst. eurų viršijančių, metinių individualių pajamų apmokestinimą. Taip pat savo pataisa siūlo penktadaliu sumažinti lengvatą ūkininkui dyzelinui.

„Valstiečių“ atstovai įregistravo įstatymo pataisas nuo kitų metų apmokestinti prekybininkus, kai viršijama 2 mln. eurų mėnesio apyvarta. Skaičiuojama, kad mokestis valstybės biudžetą papildytų apie 32 mln. eurų per metus. Mokesčio nereikėtų mokėti vaistų, elektros, dujų, vandens ir energijos pardavėjams

Seimo kanceliarijos duomenimis, tarnybiniu automobiliu su vairuotoju šiemet daugiausiai naudojosi Seimo liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnė Viktorija Čmilytė-Nielsen. Parlamentarė sako, kad tai nutiko dėl buvusių opozicijos lyderės pareigų.

Prezidentas Gitanas Nausėda ragina ieškoti būdų, kaip sumažinti regionų atskirtį ir pažadėjo pats dalyvauti stiprinant regionus. Tačiau kai kurie ekonomistai sako, kad atotrūkis tarp sėkmingų ir atsiliekančių savivaldybių ir toliau didėja.

Seimo frakcijos „Lietuvos gerovei “ nariai ir buvęs kandidatas į prezidentus, filosofas Arvydas Juozaitis, vienija jėgas ir žada kurti naują politinį judėjimą. Jos vadovu turėtų tapti pats A. Juozaitis.

Nors vis dar nėra aišku, kada tiksliai Lietuvai bus išduota Neringa Venckienė, Seime parlamentarai neatmeta, kad jos grįžimas į Lietuvą gali paskatinti suaktyvėti senuosius bendražygius. Socialdemokratas Julius Sabatauskas neatmeta ir versijos, kad N. Venckienė gali bandyti siekti vietos parlamente kitų metų rinkimuose.

Lenkijoje sekmadienį vyks rinkimai į Seimą, kuriuos, beveik neabejojama, laimės dabartiniai valdantieji – „Teisės ir Teisingumo“ partija. Jaroslawo Kaczynskio politinė jėga parlamente šiuo metu turi absoliučią daugumą, tačiau apklausos rodo, kad gali ją ir prarasti.

Sekmadienį vyks ir Vengrijos savivaldos rinkimai. Analitikai šiuos rinkimus vadina pasiruošimu prieš 2022-ųjų parlamento rinkimus. Vengrijos politikoje dominuoja Viktoras Orbanas ir jo partija „Fides “, tačiau pirmą karta opozicinės jėgos susivienys, siekdamos pasipriešinti V. Orbanui svarbiausioje apskrityje – Budapešte.

Antrus metus cukrinių runkelių derlius džiugina augintojus. Tiesa, dėl žemos supirkimo kainos ūkininkai mažina jų plotus, o kai kurie išvis žada runkelių nebeauginti, jei perdirbėjai nekels pirkimo kainų.

Šiemet minimos 100-osios vieno žymiausių 20-ojo amžiaus lietuvių kompozitorių Eduardo Balsio gimimo metinės, visoje Lietuvoje vyksta jubiliejinei sukakčiai skirti renginiai, koncertai, o šįvakar Nacionalinėje dailės galerijoje atidaryta paroda.

Kauno architektūros festivalis pristato žemėlapį, kuriame miesto centro gatvėse išlikę mediniai namai ir jų istorijos: dažnai sunkiai randamos, bet labai įdomios. Festivalio rengėjai rytoj kviečia į diskusiją, ar vystantis miestui yra svarbu saugoti medinį paveldą.