„Laba diena, Lietuva“. Kokiais mitais yra apipinta organų donorystė?

100-oji Nobelio taikos premija – Etiopijos premjerui Abiy Ahmedui. Ilgą laiką buvo sakoma, jog Nobelio taikos premija atitolo nuo pagrindinės savo misijos, buvo skiriama už kitus tikslus. Ar šiais metais premija grįžta prie ištakų? Apie tai kalbamės su užsienio naujienų redaktoriumi Aurimu Piečiukaičiu. Jo nuomone, šiųmetis laureatas sugebėjo nutraukti du dešimtmečius trukusį konfliktą – taigi, jis pasiekė savotišką taiką. Tai padaryti jam pavyko per kelis mėnesius būnant premjero poste – rėmėjai jį lygina su Nelsonu Mandela, Baracku Obama. Kartu ši Nobelio premija svarbi ir visam regionui, kadangi į jį ir jo saugumą buvo atkreiptas pasaulio dėmesys.

Parlamento rinkimai Lenkijoje – jau šį sekmadienį. Nobelio premija atkreipia dėmesį ne tik į Afrikos regionus: vakar literatūros premija apdovanota Olga Tokarczuk paragino savo tautiečius per rinkimus balsuoti už permainas. Reportaže iš Seinų Giedrius Vitkauskas praneša, jog Lenkija yra susiskaldžiusi – regionuose daugiau palaikomi valdantieji, didieji miestai palaiko opozicijos atstovus. Vietinių lietuvių komentaras.

Motinystės išmokos. Kodėl šiuo metu Lietuvoje kūdikį auginantys tėvai negali tuo pačiu metu dirbti? To teiraujamės Socialinės apsaugos ir darbo viceministrės Eglė Radišauskienės. Jos teigimu, šiuo metu sistema yra tokia, jog išmokos kompensuojamos iš socialinio draudimo fondo, o jo paskirtis yra kompensuoti prarastas pajamas. Ar gaunamų išmokų „lubos“ nėra diskriminacija?

Organų donorystė. Dovanoti kraują neatlygintinai jau lyg ir įprasta, o štai organų donorystė vis dar neretai yra tabu – šiuo metu šanso gyventi laukia 357 žmonės, iš jų 15 vaikų. Kiekvieną spalio antrąjį šeštadienį minima Pasaulinė organų donorystės ir transplantacijos diena. Šia diena siekiama paskatinti žmones sutikti būti donorais ir taip išgelbėti kitų gyvybes. Tačiau neretai pasiryžimą išgelbėti sunaikina baimės ir vis dar egzistuojantys mitai – kokie tie mitai, aiškinasi reporterė Dovilė Lisauskaitė, nuvykusi į Santaros klinikų Kraujo centrą.

Nutukimas ir ekonomika. Žmonėms kainuoja didelis suvartojamo maisto kiekis, tačiau, pasirodo, jog tai kainuoja ir makroekonomikai. Reporteris Mindaugas Aušra teigia, kad naujausiais statistiniais duomenimis beveik trečdalis pasaulio gyventojų yra nutukę arba turi antsvorio – tai nebėra tik ekonomiškai išsivysčiusių šalių problema. Pasaulio sveikatos organizacijos teigimu, nutukimas tampa epidemija, kadangi 5 proc. visų mirčių yra susijusios su šia liga, o jai gydyti kasmet yra išleidžiama maždaug 2 trilijonai dolerių. Su šiais pinigais ir nutukusiųjų darbo našumu susijusi ekonomika.

Savaitės politinių įvykių apžvalga. Kaip ir kiekvieną penktadienį, MRU lektorė Rima Urbonaitė aptaria svarbiausius politinius įvykius: plėtojasi Seimo pirmininko istorija ir jos „scenarijai“, R. Karbauskio postų dalybos, stiprėjantis nestabilumas Seime, biudžeto klausimai, socialdemokratų situacija.

Mažėja valiutos keitimo vietų. Didieji Lietuvos bankai atsisako teikti valiutos keitimo paslaugą – ką atneša ši permaina? Apie tai – su Bankų asociacijos komunikacijos vadove Valerija Lebedeva. Jos nuomone, keičiantis laikmečiams tai tapo nišine paslauga, dėl to linkstama jos atsisakyti.

Persodinta donoro širdis. Pirmoji organų persodinimo operacija Lietuvoje buvo atlikta prieš beveik 50 metų. Šiuo metu po tokių operacijų Lietuvoje gyvena apie tūkstantį žmonių, tai yra tiek pat, kiek, pavyzdžiui, gyventojų Jiezne. Šiuo metu naujo gyvenimo pradžios tikisi pusketvirto šimto žmonių. Siūlome susipažinti su Mantu, nešiojančiu donoro širdį – kaip jis sulaukė stebuklo?

Lietuvoje gyvenančios etiopės, verslininkės Eskedar Maštavičienės komentaras apie šiandieninio Nobelio premijos laureato reikšmę jai ir visai šaliai. Jos teigimu tai – neįtikėtina pergalė, kurios nusipelnęs premjeras yra pasižymėjęs šalyje ne tik dėl taikos su Eritrėja.

Šiauliuose prasideda tarptautinės žirgų konkūrų varžybos. Vienintelėje šalies arenoje rengiamos tokios varžybos šį kartą subūrė beveik 200 raitelių ir žirgų duetų. Daugiausiai intrigos ir aršios kovos laukiama sekmadienį, kai bus varžomasi dėl pasaulio taurės etapo Grand Prix. Plačiau apie populiarėjantį žirginį sportą iš Šiaulių pasakoja kolegė Aina Mizgirdė, kalbinanti Žirginio sporto federacijos prezidentą Gediminą Gutkauską.

Socialinių tinklų naujienos. Jas apžvelgia Lina Patskočimaitė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau