„Laba diena, Lietuva“. Nobelio literatūros premija: laureatų knygos – graibstomos ir lietuvių

Įtektos Nobelio literatūros premijos. Dėl susiklosčiusių aplinkybių 2018-aisiais, šiemet buvo įteiktos dvi premijos – pernai metų premija įteikta lenkų rašytojai ir poetei Olgai Tokarczuk, 2019-ųjų – austrų rašytojui ir dramaturgui Peteriui Handke. Aktyviai premijos laureatų buvo laukiama ir Lietuvoje – studijos viešnia, leidėjų asociacijos vykdomoji direktorė, Rūta Elijošaitytė-Kaikarė premijos teikimus stebi nuo 2004-ųjų. Jos teigimu, sunku nuspėti šios premijos laureatus iš anksto, tačiau šiųmečiai laureatai – jau pažįstami lietuvių skaitytojams, jų knygos yra išverstos į lietuvių kalbą. Studijoje kalbama, kaip Nobelio premija keičia knygų pasiūlą ir paklausą?

Kauno rajonas – prieš Matijošaičio planą. Šiandien Kaune vyko neeilinis posėdis, kuriame Kauno rajono savivaldybės taryba neeiliniame posėdyje vienbalsiai atmetė Kauno miesto tarybos siūlymą prie miesto prijungti 13 rajono seniūnijų. Nepatenkinti Kauno rajono gyventojai šiandien iš pradžių rinkosi prie Kauno rajono savivaldybės laukdami balsavimo rezultatų, vėliau – susirinko piketuoti į Vilnių, taip išreikšdami, kad nenori būti prijungti prie Kauno, tiesiogiai iš Katedros aikštės praneša reporteris Augustinas Šemelis. Rajono gyventojų nuomone, sprendimas prijungti dalį rajono prie miesto, yra diskriminuojantis ir nesuderintas su bendruomene. Vidaus reikalų ministrės Ritos Tamašunienės komentaras.

Turkijos karinė operacija Šiaurės Sirijoje. Turkija puolimą pradėjo vakar, prieš tai atsitraukus JAV kariams. Užsienio naujienų redaktorius Ignas Kinčinas apžvelgia susiklosčiusią situaciją: Turkija teigia, jog viskas vyksta pagal planą, tačiau kurdų pajėgos sako, kad jiems pavyko atremti puolimą tiek, kiek įmanoma. Pirminiais duomenimis, per oro anstskrydžius jau yra žuvę mažiausiai 19 kurdų karių ir 8 civiliai. Turkijos tikslas šioje kovoje – sukurti vadinamąjį humanitarinį koridorių, tačiau ši karinė operacija buvo pasmerkta tarptautiniu mastu.

Valdovų rūmuose – didikų Radvilų paveldas. Šiandien atidaroma paroda, skirta didžiausiai ir žinomiausiai didikų giminei Lietuvoje – Radviloms. Po parodą pasivaikščioti kviečia Valdovų rūmų vadovas dr. Vydas Dolinskas, kartu pasakodamas apie eksponatus.

Rinkimai Lenkijoje. Artėjant rinkimams kaimyninėje šalyje, politines aktualijas šioje šalyje apžvelgia politologas, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas Marijuš Antonovič. Šiuo metu tendencijos atrodo aiškios – „Teisės ir teisingumo“ partija, esanti valdžioje, apklausų duomenimis turėtų laimėti šiuos rinkimus ir išlaikyti valdžią. Kokia yra ši sėkminga politika, kuri įtikino lenkus, teiraujamės politologo.

Postų dalybos medžioklėse. Po vakarykščio LRT tyrimo, kuriame paaiškėjo galimi tam tikri neaiškūs susitarimai medžioklės metu ir postų dalybos, šiandien į Seimą pasiaiškinti iškviestas aplinkos ministras Kęstutis Mažeika žada skaidrinti medžioklės procesus. Ar jo atsakymai tenkino, teiraujamasi Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirmininko Gabrieliaus Landsbergio. Jo teigimu, tai galėtų būti platesnio ir išsamesnio tyrimo dalis, kad medžioklių sritis, vadinama „bebrų era“ baigtųsi.

Kaip apsaugoti vaikus nuo smurto mokykloje ir po pamokų? Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius sukvietė mokyklų, savivaldybių ir kitų tarnybų atstovus aptarti, kaip apsaugoti vaikus mokyklose ir jų prieigose. Ką pavyko sutarti ir kokiu priemonių ketinama imtis, teiraujasi Urtė Korsakovaitė.

Prasideda avaringiausias metų laikas. Šiuo metu besikeičiančios oro sąlygos vairuotojus išmuša iš vėžių, o kelių policininkai skaičiuoja, kad būtent spalį, lapkritį ir gruodį įvyksta daugiausia eismo įvykių. Prasidėję rudeniniai lietūs yra puiki treniruotė prieš žiemą – į šią treniruotę išvyko Dovilė Lisauskaitė, kuri kartu su vairavimo instruktoriumi aiškinosi, ką daryti, kad kelionė šaltuoju metų laiku baigtųsi laimingai.

Orų prognozės. LHMT vyriausioji specialistė Izolda Marcinonienė pasakoja apie artimiausių dienų orus. Galime tikėtis šilumos ir bobų vasaros – termometro stulpelis gali pakilti net iki 20 laipsnių.

Pažintinis pojūčių takas. Įsivaizduokite, kad per keliasdešimt minučių galite susipažinti ir pajusti įvairių rūšių kelių dangas ar pasivaikščioti skirtingais žemės paviršiais. Netoli Marijampolės, Šunskų parke, šalia čia esančio fazanyno įrengtas pažintinis pojūčių takas – jį aplankė reporterė Rūta Lankininkaitė.

Socialinių tinklų naujienos. Jas pristato Karolina Panto.