„Laba diena, Lietuva“. Pasaulio lietuviams – vienmandatė rinkimų apygarda

Koks likusiųjų apygardų likimas?

Didesni mokesčiai dėl Gerovės valstybės. Aiškėja mokesčiai, kuriuos nuo kitų metų gali tekti susimokėti papildomai. Jau pateikti projektai, kaip pritraukti milijonus į šalies biudžetą plečiant nekilnojamojo turto bazę bei įvedant automobilių taršos mokestį. Valdininkų taikiklyje dar du – bankų aktyvų ir prekybos tinklų – mokesčiai. Apie šias, nuo naujų metų įvesti žadamas, naujoves pasakoja Ministro Pirmininko patarėjas Skirmantas Malinauskas ir Laisvosios rinkos instituto vyriausioji ekspertė Indrė Genytė-Pikčienė.

Vienmandatė apygarda pasaulio lietuviams. Spalio 8-ąją, antradienį, Vyriausioje rinkimų komisijoje vyko posėdis, kurio metu nuspręsta, kad pasaulio lietuviai jau kitais metais turės savo vienmandatę rinkimų apygardą. Tiesa, pats rinkimų apygardų skaičius nesikeičia, vadinasi, iš dabar esančios 71 apygardos turėtų likti 70. Apie tai kalbamasi su VRK pirmininke Laura Matjošaityte.

LRT tyrimas: kinų žvalgyba Lietuvoje. LRT Tyrimų skyriaus duomenimis, Kinijos ambasada melavo, kad vasaros pabaigoje sostinėje įvykęs Lietuvos aktyvistų ir kinų grupės susidūrimas buvo spontaniškas. Anot turimos informacijos, tai buvo kinų diplomatų suplanuota operacija. Plačiau apie atliktą tyrimą informuoja LRT reporteris Mindaugas Aušra, o apie Kinijos veiklą Lietuvoje – „European values“ saugumo ekspertas Martin Svarovsky ir Vilniaus universiteto lektorius Vytis Vidūnas.

Žemaitiškų knygų paroda. Šiaulių universiteto bibliotekoje pristatyta žemaitiškų knygų paroda. Tai vienas paskutiniųjų Žemaitijos renginių šiais metais. Ekspozicijoje – ir žymiausia Žemaitijos kūryba, ir mokslinė literatūra, ir naujausi šiuolaikinių autorių leidiniai. Štai bibliotekininkė Vida Steponavičienė pasakoja, kad parodos eksponatų gretose – ir knygos, išleistos dar 1759 metais. Anot pašnekovės, senieji leidiniai tapo parodos sukūrimo akstinu. Tiesa, paroda džiaugiasi ir žemaičių kalbos tyrinėtojas Juozas Pabrėža.

Politologo Algio Krupavičiaus įžvalgos. Vytauto Didžiojo profesorius Algis Krupavičius komentuoja naujausius partijų ir politikų reitingus, taisytiną rinkimų sistemą ir prognozuoja Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio likimą.

NBA krepšinis pagal Kinijos taisykles. Kinijos valstybinis transliuotojas paskelbė, kad sustabdys savo planus ir nebetransliuos NBA rungtynių, kurios Kinijoje turėjo vykti šią savaitę. Ar tai galima vadinti mažuoju Kinijos ir NBA karu? Atsako užsienio naujienų redaktorius Aurimas Piečiukaitis.

Kaip šildosi gyvūnai? Studijoje viešintis Mokinių neformaliojo švietimo centro Gamtos skyriaus vedėjas Almantas Kulbis paaiškina, kaip, vėstant orams, šildosi gyvūnai. „Didžioji dalis gyvūnų slepiasi arba miega žiemos metu“, atskleidžia pašnekovas.

Pabėgėlių integracija – misija (ne)įmanoma. Į Lietuvą atvykę pabėgėliai turi įvairių sunkumų. Jiems padedančios organizacijos teigia, kad pabėgėliams sunkiausia susirasti būstą ir darbą. Tiesa, atvykėlių integraciją sunkina ir tai, jog lietuviai pastaraisiais nepasitiki ir turi daug išankstinių nuostatų. Apie asmeninius išgyvenimus pasakoja pabėgėlis Firdavs Azam, o „Carito“ užsieniečių integracijos programos kuratorė ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovė Ieva Karpavičiūtė dalinasi, kaip pabėgėliams padeda susidoroti su kylančiomis problemomis.

Profsąjungų rūmai bus pradėti griauti rytoj. Spalio 9-ąją bus pradėti griauti Profsąjungų rūmai, ant Tauro kalno stovėję daugiau nei pusšimtį metų. Dėl atliekamų griovimo darbų atitinkamose vietose bus ribojamas eismas. Planuojama, kad Profsąjungų rūmų nebeliks jau iki šių metų pabaigos. Pasivaikščioti po rūmus kviečia LRT reporteris Giedrius Vitkauskas ir Vilniaus savivaldybės vyriausiasis architektas Mindaugas Pakalnis.

Socialinių tinklų naujienos. Jas pristato Martina Račkauskaitė.