Panorama. Piniginę atverti teks plačiau: Finansų ministerija siūlo branginti alkoholį, rūkalus ir plėsti NT mokestį

LRT.lt

2019.10.07 21:16

Finansų ministerija paskelbė, kokius mokesčių pakeitimus žada nuo kitų metų. Planuojama, kad daugiau gyventojų mokėtų nekilnojamojo turto mokestį ir didesnė dalis gyventojų atriektų dalį už žemės paskirties žemę. Brangtų alkoholis, rūkalai ir degalai, mažėtų lengvata ūkininkų dyzelinui.

Po sėkmingų Europos Parlamento klausymų, valdantieji jau svarsto, kas galėtų pakeisti dabartinį ekonomikos ir inovacijų ministrą. V. Sinkevičius teigia, kad jam svarbu, kas tęs pradėtus darbus: konsolidacijos projektą, inovacijų reformą.

Nors Lietuvoje jau paskelbtas gripo sezonas, pasiskiepyti galima tik vadinamąja komercine vakcina. Kai kurios įmonės pačios moka už darbuotojų skiepus, tačiau poliklinikose nemokamų vakcinų rizikos grupėms dar nėra. Specialistai ramina, kad vakcinos nevėluoja – imunitetas susiformuoja per dvi savaites.

Vilniuje surengtame Energetikos forume Jungtinių Valstijų energetikos sekretorius Rickas Perry susitiko su Baltijos šalių energetikos ministrais ir viso regiono šalių atstovais. Viena iš dominavusių temų – Rytų ir Centrinės Europos šalių priklausomybės nuo rusiškų dujų mažinimas.

Valdančiųjų pradėtose diskusijose dėl bankų turto apmokestinimo – nauji ginklai. Lenkų rinkimų akcija siūlo per pirmuosius metus bankus apmokestinti perpus mažiau, nei buvo svarstyta iki šiol, bet tarifą pamažu didinti. Valdantieji užsimena, kad po bankų turto apmokestinimo gali būti svarstoma steigti valstybinį banką.

JAV traukiantis, Turkija ruošiasi puolimui. Kurdų kovotojai ir žmogaus teisių stebėtojai praneša, kad JAV kariai pradėjo pasitraukimą iš Šiaurės Rytų Sirijos prieš galimą Turkijos pajėgų operaciją. Baltieji rūmai informavo, kad į artėjančią turkų ataką amerikiečiai nesikiš ir iš regiono trauksis, nes teroristų organizacija „Islamo valstybė“ nugalėta. Turkijos puolimo tikslas – įkurti vadinamąją saugiąją zoną pabėgėliams aplink sieną su Sirija ir iš teritorijos išstumti kurdų kovotojus, padėjusius amerikiečiams nugalėti džihadistus.

Protestais Australijoje ir Naujojoje Zelandijoje prasidėjo pasaulinė akcija „Sukilimas prieš išnykimą“, kuria siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į klimato kaitą ir biologinės įvairovės mažėjimą. Judėjimas nepaklusnumo akcijas planuoja surengti daugiau nei 60 miestų.

Nobelio premiją medicinos ir psichologijos srityse pasidalys trys mokslininkai. Laureatais tapo amerikietis Greggas L. Semenza, britas seras Peteris Ratcliffe ir amerikietis William G. Kaelinas. Mokslininkams apdovanojimas skirtas už tyrimus, aiškinantis, kaip ląstelės reaguoja ir prisitaiko prie besikeičiančio deguonies kiekio. Pasak Nobelio komiteto, tyrėjų darbo išvados prisideda ieškant atsakymų, kaip gydyti mažakraujystę, vėžį ir kitas ligas.

Vienoje iš Šiaulių mokyklų - jersiniozės protrūkis. Keli mokiniai susirgo užkrečiama žarnyno liga, kurią dažniausiai platina graužikai.

Seime – nauji bandymai kovoti su elektroninėmis cigaretėmis. Konservatoriai siūlo jas licencijuoti, nes taip būtų kur kas lengviau kontroliuoti jų įsigijimą. Apklausos duomenimis, elektronines cigaretes nuolat rūko daugiau nei dešimtadalis moksleivių, bandžiusiųjų – kur kas daugiau. Verslininkai sutinka, kad veiklą licencijuoti reikia, tačiau prieštarauja kitam politikų siūlymui drausti elektronines cigaretes su kvapais.

Kryžkalnyje pradedamas statyti Lietuvos partizanų memorialas – čia bus įamžintas 20 tūkstančių laisvės kovotojų partizanų atminimas. Per metus iškils obeliskas, o atminimo sienoje bus iškaltos žuvusiųjų laisvės kovos dalyvių pavardės.

Ketvirtadienį Vilniuje prasideda dokumentinių filmų festivalis „Nepatogus kinas“. Jau tryliktasis festivalis kvies į filmus, kurie kalbės žmogaus teisių, ekologijos ir kitomis nepatogiomis temomis. Festivalis išlaiko siekį būti pačiu demokratiškiausiu festivaliu, todėl, kaip ir kasmet, visi seansai nemokami.

Ved. Marijus Žiedas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau