„Laba diena, Lietuva“. Kodėl Darjušas Lavrinovičius savo dukros negali pavadinti Leylos vardu?

Atsako Valstybinės lietuvių kalbos komisijos specialistai

Ginčai dėl automobilių taršos mokesčio. Praėjusią savaitę Aplinkos ministerija pristatė automobilių taršos mokesčio projektą, kuris sukėlė tikrą diskusijų audrą. Neilgai trukus buvo sukurta peticija, kurioje raginama pasirašyti prieš tokio mokesčio atsiradimą. Ją jau pasirašė daugiau nei 45 tūkst. lietuvių. Taip pat pasirodė ir kita peticija, kurioje raginama numatomus mokesčius padidinti dešimčia kartų. Tačiau, nepaisant aktyvumo, bent jau šiuo metu, tokie parašai praktiškai beverčiai. Situaciją komentuoja portalo „Autoplius.lt“ komunikacijos vadovas Matas Buzelis.

Elektroninių cigarečių rūkymo bumas. Seime – nauji bandymai kovoti su elektroninėmis cigaretėmis. Konservatoriai siūlo jas licencijuoti, nes taip būtų kur kas lengviau kontroliuoti jų įsigijimą. Apklausos duomenimis, elektronines cigaretes nuolat rūko daugiau nei dešimtadalis moksleivių, bandžiusiųjų – kur kas daugiau. Verslininkai sutinka, kad veiklą licencijuoti reikia, tačiau prieštarauja kitam politikų siūlymui drausti elektronines cigaretes su kvapais. Kaip kovą su elektroninėmis cigaretėmis vertina Narkotikų, tabako ir alkoholio departamento direktorė Gražina Belian?

Paryžiuje – protestai dėl pagalbinio apvaisinimo. Tūkstančiai protestuotojų sekmadienį išėjo į Paryžiaus gatves, jog pasmerktų galimybę vienišoms ir homoseksualioms moterims susilaukti vaikų pagalbinio apvaisinimo dėka. Prancūzijoje – žmogaus teisių lopšyje, vykstantys debatai dėl pagalbinio apvaisinimo stebina visą Europą. Apie Prancūzijoje vykdomus protestus – užsienio naujienų redaktorius Justinas Vainilavičius.

Sporto įvykių apžvalga. Sporto žurnalistas Rytis Kazlauskas aptaria jau pasibaigusį Pasaulio lengvosios atletikos čempionatą. Pašnekovas, įvertindamas vykusį čempionatą, neslepia nusivylimo: „Nors niekas neprognozavo aukštų rezultatų, visgi norėjosi, kad Lietuvos sportininkai būtų pasistengę labiau ir patekę į Olimpines žaidynes.“

Saulės laikrodžio aikštei – naujas statusas. Šiaulių simboliai – Saulės laikrodžio aikštė ir Auksinis šaulys, tapo Kultūros paveldo sąrašo dalimi. Specialistų nuomone, tai retas atvejis, kuomet ir skulptūra, ir visa aikštė yra įtraukiama į minėtąjį sąrašą. Plačiau apie Saulės laikroždio aikštę – vienas jos autorių Remigijus Jurėla.

(Ne)populiarūs skiepai nuo gripo. Artinasi žiema, o su ja kartu – ir gripas. Ar nuo šios ligos skiepijasi patys medikai? Štai Sveikatos apsaugos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Aldona Baublytė teigia: „Pagal teisės aktus, Lietuvos sveikatos priežiūros darbuotojams skiepytis yra privaloma.“

Politologo Lino Kojalos įžvalgos. Studijoje viešintis Rytų Europos studijų centro vadovas Linas Kojala informuoja apie Jungtinių Amerikos valstijų prezidentą Donaldą Trumpą, pareiškusį, jog netrukdys Turkijai vykdyti karinės operacijos Sirijoje. Taip pat L. Kojala pasakoja apie tapatybę slepiantį asmenį, atsiradusį D. Trumpo apkaltos procese, ir Lenkijoje vyksiančius rinkimus.

Energetinė (ne)priklausomybė. Vilniuje viešintis Jungtinių Valstijų energetikos sekretorius Rickas Perry sako, kad dėl Astravo atominės elektrinės Lietuva turi kalbėtis su Tarptautine atominės energetikos agentūra (TATENA) ir Baltarusija, o JAV į tiesiogines derybas šiuo klausimu nesikiš. Energetinę nepriklausomybę vertina energetikos konsultantas Vidmantas Jankauskas.

Vaikų vardai – tarp norų ir įstatymų. Neseniai nuaidėjo žinia, jog krepšininkas Darjušas Lavrinovičius su žmona Edita pasiekė teismą: tėvai kovoja, jog savo dukrą galėtų pavadinti Leylos vardu. Deja, studijoje viešintys Valstybinės lietuvių kalbos komisijos specialistai:Audrys Antanaitis ir Aistė Pangonytė, paaiškina, kodėl toks variantas nėra galimas.

Darbas be įtampos. Minint Pasaulinę oraus darbo dieną, specialistai primena, jog Lietuvos darbovietėse trūksta geros nuotaikos ir malonaus mikroklimato. Daugelis sutiktų, jog po oraus darbo apibūdinimu telpa ir dosnus atlyginimas, ir emocinė būsena darbe. Apie darbą be įtampos pasakoja Profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė.

Socialinių tinklų naujienos. Jas pristato Simona Vasiliauskaitė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.
Daugiau