„Labas rytas, Lietuva“ I d. 150 atlaidų, 15 tūkst. kadrų: Vilniuje pristatyta fotografo Romualdo Požerskio paroda

Spalio 7-oji, pirmadienis. „Labas rytas, Lietuva“ komanda sveikinasi linkėdama gražios savaitės pradžios ir lengvo pirmadienio.

Žinios su Ignu Andriukevičiumi. Vilniuje prasideda energetikos forumas, kuriame dalyvauja JAV, Baltijos šalių ir daugelio Vidurio ir Rytų Europos šalių atstovai – JAV žada padėti Baltijos šalims saugoti jų energetikos infrastruktūrą nuo kibernetinių atakų. Lietuvos radijo ir televizijos komisija kreipėsi į Vyriausybę prašydama sudaryti galimybę Lenkijos lietuvių bendruomenei matyti ir girdėti lietuvišką televiziją ir radiją.

Pasaulyje prasideda Nobelio premijų dalybos: pirmosios – medicinos ir psichologijos – laureatai bus paskelbti šiandien, daugiausia diskusijų kelianti Nobelio taikos premija bus paskelbta penktadienį. Judėjimas „Sukilimas prieš išnykimą“ šiandien rengia masinius protestus daugiau nei 60 miestų. Popiežius Pranciškus pradėjo Bažnyčios susirinkimą, kurio pagrindinė tema – Amazonės regionas.

Rubrika „Ryto mankšta“. Netradicinė mankšta su sumo imtynių specialistu Hiro Morita, kurį pristato japonologas Aurelijus Zykas. Hiro Morita teigimu, šis sportas kilo iš religijos, todėl kiekvienas sumo judesys turi tam tikrą prasmę – pagrindinių judesių, kurie atliekami prieš kovą, jis kviečia išmokti kartu.

Vilniaus Bernardinų bažnyčioje atidaryta fotografo Romualdo Požerskio paroda „Atlaidai“. Per beveik du dešimtmečius fotografas apsilankė daugiau nei 150 atlaidų ir padarė maždaug 15 tūkst. kadrų. Fotografijos ciklas „Atlaidai“ fiksuotas nuo 1974-ųjų – fotografo teigimu, šių kadrų fiksavimas buvo jo paties dvasinis gimimas, bandymas suvokti, kokia yra gyvenimo prasmė. Šią seriją jis vadina pačia svarbiausia savo gyvenime: „Tai yra mano išpažintis, mano malda, mano žinia“.

Teisės skiltis. Tėvams dažnai kyla klausimas – kaip suderinti darbą ir sergančio vaiko priežiūrą? Įstatymiškai privaloma turėti nedarbingumo lapelį kiekvieną kartą susirgus vaikui, tačiau neretai pasitaiko, jog darbuotojas tariasi su darbdaviu dėl darbo namuose. Kokias pasekmes atneša tokie susitarimai, kokių kitų kliūčių gali kilti bei kokios yra darbdavio atsakomybės pasakoja studijoje viešintis advokatas Mantas Mikalopas.

Įdomybės iš pasaulio. 15 kartą vyksta suknelių, pagamintų iš tualetinio popieriaus, konkursas – vienam modeliui gali prireikti keliasdešimt rulonų, o kūrėjai prie suknelių praleidžia šimtus valandų.

Dar vienas pokalbis – apie milijardierius. LRT žurnalistas Mindaugas Aušra pasakoja apie milijardierius – ar jų reikia? Šiuo metu pasaulyje yra daugiau nei 2000 milijardierių – dauguma jų gyevena Azijos ir Ramiojo vandenyno regione, tačiau daugiausia turto vienoje valstybėje yra JAV. Iš šios informacijos akivaizdu, jog vadinamasis vienas procentas turi aiškias mėgstamiausias valstybes – tai Kinija ir JAV. Pastarojoje pradedamas kelti klausimas dėl milijardierių egzistavimo – ar moraliai galima paaiškinti, kodėl vienas žmogus turi milijardą? Kokių priemonių dėl to imasi JAV politikai?

4-oji ekspedicija „Misija – Pasaulio Lietuva“. Ekspedicija jau apkeliavo dalį Europos – šiais metais dalyvių laukia dar 16 miestų ir 10 šalių. Apie žygį per lietuvių bendruomenes pasakoja jo organizatorius Vladas Liniauskas ir dalyvis Edgaras Lubys. Koks šios ekspedicijos tikslas? Ko iš jos tikisi dalyviai?

Įdomybės iš pasaulio. Po pertraukos duris atvėrė Panamos nacionalinis teatras, veikiantis nuo 1908 m. – pastaruosius ketverius metus jis buvo uždarytas dėl rekonstrukcijos. Jame dėmesys krypsta į atnaujintas R. Lewis freskas.

Spaudos apžvalga. Gabrielė Kloniūnaitė pristato šios dienos aktualijas spaudoje ir internetiniuose portaluose.

I-osios dalies pabaiga. Ved. Ignas Krupavičius.