Panorama. Kai naktį girdi ne žvirblinės pelėdos balsą, o aštrų pjūklo garsą: Anykščių rajone surengta protesto akcija Šimonių giriai išsaugoti

Sekmadienį Vilniuje vyko Lietuvos valstybės vadovo, kovojusio su sovietine okupacija, Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio ginkluotųjų pajėgų vado, Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos 1949 m. vasario 16 d. deklaracijos signataro Adolfo Ramanausko-Vanago laidojimo metinių minėjimas. Šventąsias mišias Vilniaus arkikatedroje bazilikoje aukojo vyskupas Arūnas Poniškaitis. Po jų padėtos gėlės prie A. Ramanausko-Vanago kapo valstybės vadovų panteone, Antakalnio kapinėse.

Nuo rugsėjo atsisakius gydytojų pažymų, kuriomis pateisinamas mokyklų ir darželių nelankymas, ne visur valdininkai pasitiki tėvais. Kaune, ilgiau nei penkias dienas darželio nelankiusių vaikų tėvų reikalaujama atspausdinti išrašus iš Sodros arba elektroninės sistemos paskyrų, kuriose užfiksuotas nedarbingumo dėl slaugos ar apsilankymo pas medikus laikas.

Anykščių rajone surengta protesto akcija Šimonių giriai išsaugoti. Peticijoje valdžios institucijoms visuomenininkai, kultūros darbuotojai ir gyventojai reikalauja stabdyti medžių kirtimus ir keisti teritorijos statusą. Pasak protestuotojų, dabar didžioji dalis miško priskirta ūkinei kategorijai, todėl pastaraisiais metais ypač suintensyvėjo plyni kirtimai.

Jungtinės Valstijos žada padėti Baltijos šalims saugoti jų energetikos infrastruktūrą nuo kibernetinių atakų, Lietuvai, Latvijai ir Estijai rengiantis atjungti elektros tinklus nuo posovietinės sistemos ir sinchronizuoti juos su Vakarų Europa. Bendroje deklaracijoje, kurią sekmadienio popietę Vilniuje pasirašė JAV energetikos sekretorius Rickas Perry ir Lietuvos, Latvijos bei Estijos ministrai, nurodoma, kad JAV gali teikti strateginę ir techninę paramą.

Tūkstančiai žmonių buvo išėję į Kijevo gatves protestuoti prieš Ukrainos derybininkų Minske pasirašytą susitarimą, pagal kurį separatistų rajonuose bus surengti Kijevo kontroliuojami rinkimai, po kurių teritorijoms bus suteiktas specialusis statusas. Protesto akcija prasidėjo Maidane ir buvo tęsiama prie Ukrainos prezidentūros. Panašūs mitingai įvyko keliolikoje miestų, o Lvovo, Ternopilio miestų tarybos priėmė kreipimąsi, raginantį nekapituliuoti kare su Rusija.

Jungtinėse Valstijose dar vienas žvalgybos pareigūnas nusprendė suteikti informacijos apie Donaldo Trumpo raginimus Kijevui tirti politinio varžovo Joe Baideno sūnaus verslą. Žvalgybininkui atstovaujantis teisininkas tikino, kad jo klientą apklausė Amerikos žvalgybos bendruomenės generalinis inspektorius.

Nedarbu, nusikalstamumu ir klestinčia korupcija nepatenkinti Kosovo gyventojai renka parlamentą. Opozicinės partijos žada didžiausią dėmesį skirti kovai su vidaus skauduliais.

Portugalijos socialistų lyderis, Ministras Pirmininkas António Costa šalies parlamento rinkimuose turėtų sustiprinti savo pozicijas. Ketverius metus šalį valdantis premjeras atšaukė taupymo politiką ir suvaldė biudžeto deficitą. Portugaliją valdant Costai šalies ekonomika auga greičiau nei Europos vidurkis, o nedarbas mažėja.

Vasarą iš pradėjusio griūti namo Kaune evakuoti gyventojai iki šiol negali grįžti į butus ir dar mažiausiai mėnesį turės glaustis kitur. Namo administratorius žada, kad netrukus bus pradėtas remontas, jis gali atsieiti apie 200 tūkst. eurų. Sumokėti turėsiantys viso namo gyventojai renka pinigus avansui. Miesto valdininkai sako, remontas ir pinigai – butų savininkų ir namo administratoriaus rūpestis, tačiau žada, kad pabaigus darbus, padengs iki penkiolikos procentų išlaidų.

Šeštadienį, prasidėjus vienam didžiausių JAV lietuvių bendruomenės renginių – jau 33-ią kartą vykstančioms Los Andželo lietuvių dienoms – atidengta menininkės Jolitos Vaitkutės kurta instaliacija, vaizduojanti Lietuvos Nepriklausomybės akto signataro, švietėjo ir kultūros veikėjo Mykolo Biržiškos atminimą Milžiniškas portretas puoš lietuviams ypatingą Los Andželo vietą.

Ved. Eglė Bučelytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau