Žinios. Kijevo gatves užplūdo tūkstančiai protestuotojų, kurie pasisako prieš specialųjį statusą Donbasui

Lietuvos deleguotas kandidatas į eurokomisaro postą Virginijus Sinkevičius šiuo metu atsako į Europos Parlamento Aplinkos ir žuvininkystės komitetų narių klausimus. Parlamentarai vertina Sinkevičiaus kompetenciją eiti aplinkosaugos ir vandenynų eurokomisaro pareigas, į kurias jį paskyrė naujoji Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen. Įžanginėje kalboje Sinkevičius teigė, kad kaip jauniausias kandidatas jis puikiai supranta kokie svarbūs yra aplinkosaugos klausimai Europos žmonėms, ypač jaunimui.

Gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras atlieka tyrimą – ar visos ant buvusių KGB rūmų sienų iškaltos pavardės ten atsidūrė pelnytai. Esą 2000-aisiais įamžinimo darbai vyko spaudžiant laikui. Patikrinimas, kurį žadama užbaigti kitąmet, pradėtas dėl kai kurių asmenų sąsajų su holokaustu, aktyviu bendradarbiavimu su nacių valdžia.

Tęsiasi valstybinio lygio civilinės saugos pratybos reaguojant į galimą branduolinę nelaimę Baltarusijos atominėje elektrinėje. Šiandien atliekami radiacinės žvalgybos veiksmai. Pakelti du sraigtasparniai, žvalgyba vyksta ir ant žemės.

Paryžiuje peiliu ginkluotas užpuolikas policijos nuovadoje puolė pareigūnus, kol galiausiai buvo nukautas. Pasak laikraščio „Le Parisien“, užpuolikas spėjo nužudyti keturis žmones, nors anksčiau pranešta, kad du sužeidė. Išpuolis įvykdytas pačiame Paryžiaus centre.

Mokytojų profsąjunga laiške prezidentui Gitanui Nausėdai prašo atsižvelgti į pedagogų problemas. Švietimo darbuotojų profesinės sąjungos vadovas Andrius Navickas sako, kad po pernai įvykusio mokytojų streiko etatinio darbo užmokesčio modelis buvo pakoreguotas, tačiau problemos liko ir dar labiau pagilėjo.

Vilniuje susitikę Lietuvos ir Latvijos prezidentai skelbia sutarę paspartinti derybas dėl jūrų sienos sutarties, kad ji galėtų būti patvirtinta per artimiausius ketverius metus. 1999 metais pasirašyta Lietuvos ir Latvijos sutartis dėl valstybės sienos jūroje ir ekonominės zonos ratifikuota tik Lietuvos Seime, Latvijos parlamentas jos iki šiol nepatvirtino.

Socialiniam tinklui „Facebook“ skaudų smūgį sudavė Europos Teisingumo Teismas, nusprendęs, kad valstybių teismai Europoje gali įpareigoti interneto platformas pašalinti įžeidžiamą turinį visame pasaulyje. Tai laikoma ES reguliavimo institucijų, siekiančių priversti Amerikos technologijų milžines paisyti sugriežtintų europinių normų dėl neapykantą kurstančių kalbų ir įžeidžiamo turinio, pergale.

Europos Teisingumo teismo sprendimas dėl Lenkijos bankų išduotų paskolų Šveicarijos frankais nekilnojamajam turtui įsigyti, palankus šimtams tūkstančių Lenkijos gyventojų. Mažesnės palūkanų normos, paėmus paskolą Šveicarijos frankais, suviliojo apie pusę milijono lenkų, kol 2008 metais per finansų krizę Šveicarijos franko kursas ėmė smarkiai kilti, kaip ir paskolų išmokos.

Tūkstančiai žmonių buvo išėję į Kijevo gatves protestuoti prieš Ukrainos derybininkų Minske pasirašytą susitarimą, pagal kurį separatistų rajonuose bus surengti Kijevo kontroliuojami rinkimai, po kurių teritorijoms bus suteiktas specialusis statusas. Prezidentas Volodymyras Zelenskis tvirtina, kad vadinamoji „Steinmaierio formulė“ – svarbus žingsnis, siekiant užbaigti penkerius metus trunkantį ginkluotą konfliktą.

Kadenciją baigusiai Lietuvos prezidentei Daliai Grybauskaitei Varšuvos saugumo forume buvo įteiktas „Laisvės riterio“ apdovanojimas. Šį prizą teikia Generolo Casimiro Pulaskio vardo fondas – nepriklausomas Lenkijos tyrimų centras, veikiantis užsienio ir saugumo politikos srityse. Laureatui įteikiama generolo Kazimiero Pulaskio kardo rankų darbo kopija.

Jau tryliktus metus šalies savivaldybėse, mokyklose šiandien vyko Konstitucijos egzaminas. Dalyviai turėjo galimybę pasitikrinti žinias apie valstybės valdymą, piliečių teises ir pareigas, daug dėmesio skiriama ir rinkimams. Egzaminas sudarytas iš 30 uždarų klausimų, į antrąjį etapą pateks tie, kurie teisingai atsakys į mažiausiai 25. Antrasis etapas – spalio 17 d., jo dalyviai turės atsakyti į 19 uždarų ir vieną atvirą klausimą.

Savo gyvenamąją vietą vienoje iš Lietuvos savivaldybių deklaravo per 3 milijonus žmonių. Registrų centro duomenimis, per devynis šių metų mėnesius, Lietuvoje gyvenamąją vietą deklaravusių žmonių skaičius sumažėjo, bet spalio 1-ąją siekė daugiau nei 3 milijonus.

Sportas. Rytoj Kauno „Žalgiris“ namuose pradės Eurolygos sezoną – pirmas varžovas Vitorijos „Baskonija“. Nors Lietuvos krepšinio lygoje „Žalgiris“ laimėjo visas trejas rungtynes, kauniečių vyriausiais treneris Šarūnas Jasikevičius sako, negalintis pasakyti, ar žaidėjai jau pasiekė norimą formą.

Juozas Bernotas iškovojo olimpinį kelialapį.

Orai. Ved. Jovita Vitkauskė.