Žinios. Mokytojai nerimsta: laiške prezidentui teigiama, kad problemos niekur nedingo ir net dar labiau pagilėjo

Mokytojų profsąjunga laiške prezidentui Gitanui Nausėdai prašo atsižvelgti į pedagogų problemas. Švietimo darbuotojų profesinė sąjungos vadovas Andrius Navickas sako, kad po pernai įvykusio mokytojų streiko etatinio darbo užmokesčio modelis buvo pakoreguotas, tačiau problemos liko ir dar labiau pagilėjo.

Šiandien Europos Parlamento Aplinkos ir žuvininkystės komitetai vertins Lietuvos deleguoto eurokomisaro Virginijaus Sinkevičiaus kandidatūrą. Išvakarėse dėl Sinkevičiaus į žodžių karą įsivėlė du Lietuvos europarlamentarai: buvęs Sinkevičiaus bendražygis Stasys Jakeliūnas ir dešiniųjų atstovė Aušra Maldeikienė. Jakeliūnas laišku ragino Ursulą von der Leyen atmesti Sinkevičiaus kandidatūrą, Maldeikienė jo kaltinimus vadino protu nesuvokiamu.

Europos Sąjungos diplomatinei tarnybai atšaukus vizitą į Minską, Lietuvos užsienio reikalų ministras taip pat nevyks į Baltarusiją. Linas Linkevičius Baltarusijoje šią savaitę ketino dalyvauti Europos Sąjungos Rytų partnerystės ministrų susitikime.

Prezidentas Gitanas Nausėda susitiko su darbo vizito į Lietuvą atvykusiu Latvijos Prezidentu Egiliu Levitu. Susitikime aptarti dvišaliai santykiai, tarp jų – Prezidento pasiūlytus trišalius Baltijos šalių vadovų susitikimus. Pasak Prezidento Gitano Nausėdos, kalbėta ir apie bendrą atsaką dėl netoli Lietuvos sienos statomos Baltarusijos atominės elektrinės.

Tūkstančiai žmonių buvo išėję į Kijevo gatves protestuoti prieš Ukrainos derybininkų Minske pasirašytą susitarimą, pagal kurį separatistų rajonuose bus surengti Kijevo kontroliuojami rinkimai, po kurių teritorijoms bus suteiktas specialusis statusas. Prezidentas Volodymyras Zelenskis tvirtina, kad vadinamoji „Steinmaierio formulė“ – svarbus žingsnis, siekiant užbaigti penkerius metus trunkantį ginkluotą konfliktą.

Europos Teisingumo teismo sprendimas dėl Lenkijos bankų išduotų paskolų Šveicarijos frankais nekilnojamajam turtui įsigyti, palankus šimtams tūkstančių Lenkijos gyventojų. Mažesnės palūkanų normos, paėmus paskolą Šveicarijos frankais, suviliojo apie pusę milijono lenkų, kol 2008 metais per finansų krizę Šveicarijos franko kursas ėmė smarkiai kilti, kaip ir paskolų išmokos.

Kadenciją baigusiai Lietuvos prezidentei Daliai Grybauskaitei Varšuvos saugumo forume buvo įteiktas „Laisvės riterio“ apdovanojimas. Šį prizą teikia Generolo Casimiro Pulaskio vardo fondas – nepriklausomas Lenkijos tyrimų centras, veikiantis užsienio ir saugumo politikos srityse. Laureatui įteikiama generolo Kazimiero Pulaskio kardo rankų darbo kopija.

Jau tryliktus metus šalies savivaldybėse, mokyklose šiandien vyko Konstitucijos egzaminas. Dalyviai turėjo galimybę pasitikrinti žinias apie valstybės valdymą, piliečių teises ir pareigas, daug dėmesio skiriama ir rinkimams. Egzaminas sudarytas iš 30 uždarų klausimų, į antrąjį etapą pateks tie, kurie teisingai atsakys į mažiausiai 25. Antrasis etapas – spalio 17 d., jo dalyviai turės atsakyti į 19 uždarų ir vieną atvirą klausimą.

Savo gyvenamąją vietą vienoje iš Lietuvos savivaldybių deklaravo per 3 milijonus žmonių. Registrų centro duomenimis, per devynis šių metų mėnesius, Lietuvoje gyvenamąją vietą deklaravusių žmonių skaičius sumažėjo, bet spalio 1-ąją siekė daugiau nei 3 milijonus.

Sportas. Rytoj Kauno „Žalgiris“ namuose pradės Eurolygos sezoną – pirmas varžovas Vitorijos „Baskonija“. Nors Lietuvos krepšinio lygoje „Žalgiris“ laimėjo visas trejas rungtynes, kauniečių vyriausiais treneris Šarūnas Jasikevičius sako, negalintis pasakyti, ar žaidėjai jau pasiekė norimą formą.

Juozas Bernotas iškovojo olimpinį kelialapį.

Orai. Ved. Jovita Vitkauskė.