Panorama. Po paauglių agresijos protrūkio Klaipėdoje – Algirdo Monkevičiaus siūlymai didinti prasižengėlių užimtumą

Viktoras Pranckietis ragina valdančiuosius kitą savaitę teikti projektą dėl jo atstatydinimo. Pasak Seimo pirmininko, situacija eskaluojama per ilgai ir peržengiamos sveiko proto ribos. Pats V. Pranckietis trauktis nesutinka. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis Ramūnas Karbauskis Seimo pirmininko kvietimą jo atšaukimo iš pareigų procedūros imtis jau kitą savaitę vadina apgailėtinu.

Ginčai dėl santykių su Baltarusija. Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius dalyvavo neeiliniame opozicinių konservatorių inicijuotame Seimo Užsienio reikalų komiteto posėdyje, kuriame aptarti Lietuvos santykiai su Baltarusija. Konservatoriai kritikuoja prezidento Gitano Nausėdos ir ministro Lino Linkevičiaus iniciatyvą siekti platesnio dialogo su Baltarusija, nuogąstaudami, kad bus švelninama pozicija Astravo atominės elektrinės klausimu.

Tęsiasi civilinės saugos pratybos. Vykstant pratyboms dėl galimo incidento Astravo atominėje elektrinėje, Švenčionių ir Vilniaus rajonuose šiandien buvo dalijami imitaciniai jodo preparatai, vyko radiacinės apšvitos kontrolė, dezaktyvavimas, savanorių evakavimas. Vakar patikrinta perspėjimo sistema, rytoj numatoma radiacinė žvalgyba iš oro. Mokymuose iš viso dalyvauja apie 300 pareigūnų, karių, tarnautojų iš šešių savivaldybių.

Gerovės valstybė – bus ar nebus? Dar pora savaičių ir pasimatys, kas lieka iš prezidento Gitano Nausėdos siūlymų didinti pensijas, o kartu ir mokesčius daliai gyventojų. Premjeras sako – bus kaip esą sutarta – dalis prezidento idėjų atsiras kitų metų biudžeto projekte, dalis virs alternatyvomis, o dalį G. Nausėda turės registruoti pats. Opozicinės frakcijos nuogąstauja, kad, pvz., dėl ūkininkų lengvatų bus palikta spręsti, anot jų, didžiausiam žemvaldžiui Seime. O pensininkai susirūpinę, kad pensijų kėlimas nenutoltų, nes dalis jų esą išmirs, jau pažadėto sotesnio gyvenimo taip ir nesulaukę.

Kaip sutramdyti agresyvius paauglius? Klaipėdos teismas dešimčiai dienų leido suimti paauglį, įtariamą pasikėsinimu apiplėšti. Pirmadienį jis sulaikytas dėl išpuolių prie vienos progimnazijos. Nukentėjusių paauglių tėvai sako, kad grupė jaunuolių siautėja jau ne vieną savaitę. Švietimo ir mokslo ministras kitą savaitę rengia posėdį, į kurį kviečia moksleivių, tėvų, mokyklų vadovų, policijos, vaiko teisių atstovus aptarti, kaip reaguoti į paauglių agresyvumą.

Ukrainos derybinė grupė pasirašė dokumentus, kuriais sutinka Rytų Ukrainos Donbaso regiono problemą spręsti pagal vadinamąją „Steinmeierio formulę“. Dokumentuose numatyta, kad artimiausiu metu bus sušauktas naujas Normandijos formato viršūnių susitikimas. Pasak Ukrainos prezidento, „Steinmeierio formulė“ yra viso labo keli sakiniai, kuriais Ukraina raudonųjų linijų neperžengia. Tai didelis žingsnis į priekį įstrigusiame konflikte.

Į eurokomisarus Lietuvos deleguotam Virginijui Sinkevičiui – smūgis. Rytoj vyksiantiems klausymams Europos Parlamente besiruošiantis Lietuvos kandidatas į eurokomisarus V. Sinkevičius sulaukė akibrokšto iš buvusio bendražygio. Buvęs Seimo „valstiečių“ frakcijos narys, dabar europarlamentaras Stasys Jakeliūnas išsiuntė kritišką laišką naujajai Europos Komisijos pirmininkei Ursulai von der Leyen, prašydamas atmesti V. Sinkevičiaus kandidatūrą.

Didžioji Britanija – vis dar be aiškaus „Brexito“ plano. Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas konservatorių partijos suvažiavime Mančesteryje pasakytoje kalboje detaliau neatskleidė, koks yra jo „Brexito“ planas ir kokį siūlymą jis teiks Europos Sąjungai. B. Johnsonas daugiausia kalbėjo apie tai, į ką šalis turės susikoncentruoti, kai išstos iš Bendrijos spalio 31-ąją.

Gyvenantiems Kauno rajone – paguoda iš Viktoro Pranckiečio. Kauno rajone gyvenantis ir vienmandatėje apygardoje rinktas Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis susitikęs su rajono bendruomene paskelbė, kad šią Seimo kadenciją trylikos rajono seniūnijų jungtuvių prie Kauno miesto nebus, ko siekia šio miesto valdžia ir jau inicijavo tokios pertvarkos procedūras.

Vijūnėlės „dvaro“ pabaiga. Druskininkuose įsibėgėjo vadinamojo Vijūnėlės „dvaro“ griovimo darbai. Nuo rugsėjo pradžios buvo išmontuojama pastato vidaus įranga, nuardytas stogas, išimti langai, šiomis dienomis jau griaunamos sienos. Pastato savininkai už patirtą žalą iš valstybės siekia prisiteisti beveik 2 mln. eurų.

Minimos 68-osios trėmimų operacijos „Ruduo“ metinės. 1951-ųjų rudenį sovietai dėl nenoro prisidėti prie kolektyvizacijos ištrėmė tūkstančius gyventojų. Tradiciškai prie paminklo sovietinės okupacijos aukoms atminti uždegtos žvakės, padėti gėlių vainikai. Tremtiniai ir politiniai kaliniai neslepia: jie pasigenda valstybės paramos. Jau kelis dešimtmečius prie pensijos mokamas priedas nesikeičia. Valdžia problemos nesprendžia – esą, per brangu.