„Laba diena, Lietuva“. Dirbtinis intelektas ir lietuvių kalba: sunkiausia kompiuterį išmokyti nenorminės leksikos – keiksmažodžių

(Ne)ori senatvė. Prezidentas Gitanas Nausėda paragino politikus ir visuomenę daugiau dėmesio skirti senjorams: mažinti jų finansinę atskirtį ir skurdą. Mat statistika rodo, kad kas antras Lietuvos senjoras gyvena skurdžiai. Apie vyresniosios kartos atstovus ir iššūkius, su kuriais pastarieji susiduria, pasakoja Socialinių tyrimų centro direktorė profesorė Sarmitė Mikulionienė.

Bankų mokesčio kaina. Lietuvos bankų asociacija kritiškai vertina naujus valdančiųjų pasiūlytus mokesčius bankams ir šiandien pristatys, kokį poveikį jie turės gyventojams ir valstybei. Pasak asociacijos, dėl naujo mokesčio brangs būsto bei verslo paskolos, bankų paslaugos ir šaliai bus padaryta ekonominė žala. Bankų mokesčio kainos situaciją vertina Bankų asociacijos prezidentas Mantas Zalatorius ir ekonomistas Romas Lazutka.

Protestas dėl Kinijos 70-mečio. Komunistinei Kinijai minint 70-metį, Vilniuje rengiama pilietinė akcija režimo terorui pasmerkti ir jo aukoms pagerbti. Vidurdienį ant Baltojo tilto vyko Tibeto rėmimo grupės ir kelių Seimo narių organizuojamas minėjimas. Ši vieta pasirinkta neatsitiktinai, nes būtent čia prieš savaitę Vilniuje neteisėtai pakabintais plakatais Kinijos ambasada kvietė į su sostinės savivaldybe nesuderintą Kinijos liaudies respublikos 70-mečiui skirtą fejerverkų šventę. Protestą dėl Kinijos 70-mečio komentuoja Seimo narys Mantas Adomėnas.

Kinijos karinė galia. Kinija – valstybė, turinti didžiausią kariuomenę ir mėgstanti pasigirti savo techniniais pasiekimais. Minint komunistinės Kinijos 70-metį, šalyje ne tik didžiuotasi tankais ir kariniais transporteriais, bet ir pristatyta naujoji tarpkontinentinė balistinė raketa „Dongfeng-41“, apie kurią buvo žinoma tik iš sklandančių gandų. Apie Kinijos karinę galią pasakoja užsienio naujienų redaktorius Vykintas Pugačiauskas.

Priklausomybė nuo raminamųjų vaistų. Sveikatos apsaugos ministerija kartu su Lietuvos psichiatrų bendruomene, įvertinusi itin didelį raminamųjų vaistų vartojimo mastą, rekomenduoja gydytojams rečiau skirti šių vaistų. Taip siekiama mažinti priklausomybę nuo raminamųjų. Lietuvoje benzodiazepinų receptų skaičius per 2018 metus siekė beveik 200 tūkst., o per šių metų pirmąjį pusmetį – 74 tūkst.

Santykių su Baltarusija dilema. Po susitikimo su naujuoju Baltarusijos užsienio reikalų ministru Vladimiru Makėjumi, ministras Linas Linkevičius sulaukė kritikos Lietuvoje, o kai kurie konservatoriai netgi ragino L. Linkevičių atsistatydinti. Apie jau dešimtmetį statomą Astravo atominę elektrinę, apie dialogą su Baltarusija ir pasikeitusį tautiečių požiūrį – užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Pirmosios pratybų dėl Astravo pamokos. Su trikdžiais prasidėjo keturias dienas truksiančios civilinės saugos pratybos, kuriomis mokomasi reaguoti į galimą branduolinę nelaimę Baltarusijos atominėje elektrinėje. Dėl per didelio srauto trumpam sutriko pasirengimo ekstremaliosioms situacijoms svetainės veikla. Taip pat pratybų pradžia atskleidė – realios nelaimės atveju dalis gyventojų vis dar negautų perspėjimo pranešimų į telefonus. Apie pirmąją pratybų dieną – vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė, sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis ir laikinasis Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento direktoriaus pavaduotojas Mindaugas Kanapickas.

Politologo Šarūno Liekio įžvalgos. Studijoje viešintis Vytauto Didžiojo universiteto Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto dekanas prof. Šarūnas Liekis įvertina šiandien vykusią komunistinės Kinijos 70-mečio šventę, karinę Kinijos didybę bei istorines Kinijos asmenybes.

Projektas „4 milijonai“. Ketvirtą dieną Airijoje viešintys LRT radijo žurnalistai Adomas Šimkus ir Giedrė Trapikaitė dalinasi istorijomis apie užsienyje gyvenančius lietuvius. Šįkart – pokalbis su Airijos lietuve Egle Llewellyn, teigiančia, kad į Lietuvą jau niekada nebegrįš. Dar viena istorija dalinasi kita Airijos lietuvė Jūratė Raižytė. Pašnekovė pripažįsta: „Nors Dubline jau esu didžiąją savo gyvenimo dalį, visgi Lietuvą vadinu namais.“

Grybai dvyniai. Studijoje viešintis Mokinių neformaliojo švietimo centro Gamtos skyriaus vedėjas Almantas Kulbis informuoja, jog esti „grybų dvynių“. Pastarieji grybai atrodo kone vienodai, tačiau skiriasi turimomis savybėmis – pašnekovas juokaudamas tokias grybų poras skirsto į geruosius ir bloguosius grybus.

Dirbtinis intelektas ir lietuvių kalba. Ar sunku kompiuterį išmokyti lietuvių kalbos? Panašu, iki šiol dirbtinis intelektas gebėjo kalbėti tik anglų ir kinų kalbomis. Vytauto Didžiojo universiteto Intelektinių sistemų laboratorijos vadovas doc. Darius Amilevičius neslepia: „Išmokyti kompiuterį lietuvių kalbos – tikras iššūkis!“ O štai Vytauto Didžiojo universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto profesorė Jūratė Ruzaitė pristato, kokiose srityse bus naudojamas lietuviškai kalbantis dirbtinis intelektas.

Socialinių tinklų naujienos. Jas pristato Karolina Panto.