„Labas rytas, Lietuva“ I d. Seksualinis priekabiavimas Lietuvos mokyklose vis dar opi problema: bendraklasius mergaitėms tenka nuolat keisti

LRT TELEVIZIJOS laidos „Labas rytas, Lietuva“ eteryje – antrasis kalendorinio rudens mėnuo, kurio pirmojo diena dedikuota ryto atributui – kavai. Galbūt savo dieną pradėję nuo jos, laidos kūrybinė komanda, kartu su Audra Avižiūte ir Aiste Plaipaite apžvelgia naujausias žinias ir dienraščių publikacijas.

Ar norėtumėte pats pasigaminti dizainerio sukurtą baldą? Ar bent jį susirinkti ir suteikti jam norimą spalvą? Nuo šiol tai taps įmanoma – lietuvių dizaineriai jungiasi prie atviro dizaino judėjimo ir po poros dienų internete žada nemokamai paskelbti savo kūrinių brėžinius. Lietuvoje dizainerių kūrinių dovanojamos idėjos – naujiena, tačiau kai kuriose šalyse, anot Naurio Kalinausko, tokios tendencijos vis stiprėja. Vadinamąjį atviro dizaino judėjimą dar XX amžiaus pradžioje pradėjo olandas Gerittas Rietveldas, viešai pasidalijęs savo brėžiniais, pagal kuriuos ir šiandien galima patiems pasigaminti jau ikoniniais tapusius baldus. Panašu, kad būsimais brėžiniais pasinaudoti bus itin verta!

Tuo tarpu Suomijoje gyvenantys gali stebėti tikrą šviesų žaismą – čia prasidėjo šiaurės pašvaisčių sezonas. Žali, violetiniai balti ir visi kitokie švytėjimai matosi giedromis naktimis, o trunka keliolika minučių, bet gali užsitęsti ir iki kelių valandų.

Šiandien minima pagyvenusių žmonių diena. Sporto klube, kur grupė senjorių jau metus renkasi kartu pasportuoti, vėstant orams susirenka vis daugiau. Čia 30 brandaus amžiaus moterų du kartus per savaitę lanko mankštos treniruotes. Mintis kurti vyresnio amžiaus lankytojų grupę kilo sporto klubo vadovei, trenerei Gretai Lukauskaitei, kuri projektą dedikuoja savo močiutei.

Praėjusį sekmadienį pasaulyje buvo minima širdies diena, kurios temą Ignas Krupavičius bando nagrinėti kartu su Santaro klinikų kardiologijos ir angiologijos centro vadovu Audriumi Aidiečiu. Pokalbis apie prieširdžių virpėjimą – kodėl mumyse vyksta toks procesas ir kokia jo reikšmė?

Kovoje su plastiko tarša Filipinai pasitelkė dar nematytą metodą. Ten įkurtas sodas, kuriame visos gėlės pagamintos būtent iš plastiko. Tam buvo sunaudota net 30 tūkstančių butelių, surinktų iš 45 kaimų. Filipiniečiai sako, kad tai atvira kova su plastiko tarša tiek šalyje, tiek visame pasaulyje.

Lytiškumo ugdymas – tai, kas lengviau yra pasakyti, jog nėra, nei yra. Būtent tai, ko nėra, atskleidžia VU gydymo mokslų instituto doktorantė Akvilė Giniotaitė. Anot jos, lytinis ugdymas prasideda daar net iki vaikui gimstant. Tai pat ji atskleidė kitą opią problemą Lietuvos mokyklose – seksualinį priekabiavimą prie mokinių, kurioms dažniausiu atveju tenka keisti tiek pačia mokyklą, tiek bendraklasius.

Prieš 10 metų spalio 1-ąją Dubajuje baigtas statyti aukščiausias dangoraižis pasaulyje Burdž Chalifa. Jam išlieti prireikė 330 tūkst. kubinių metrų betono ir 31 tūkst. tonų plieno. Klausimas Jums – koks šio dangoraižio aukštis? Atsakymas ir pasakojimas „Kalendoriaus“ skiltyje.

Į-ąją dalį užbaigia naujienų apžvalga su Audra Avižiūte.

Ved. Ignas Krupavičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau