„Laba diena, Lietuva“. Solidarumo bėgimas – meilės ir draugystės kalba, kurią supranta visi

Rugsėjo 30-oji, paskutinysis pirmojo rudens mėnesio pirmadienis. Kol šalį skalauja liūtys, „Laba diena, Lietuva“ komanda jums paruošė:

Žinios su Aiste Plaipaite:

Nustatyta, kas vakar sostinės Lukiškių aikštėje raudonos spalvos dažais apipylė „Laisvės kalvos“ fragmentą.

Paryžiuje baigėsi mišios, atsisveikinant su ketvirtadienį mirusiu buvusiu Prancūzijos prezidentu Jacquesu Chiracu.

Vyskupas Kęstutis Kėvalas sako, kad siekiant sukurti gerovės valstybę, būtina stiprinti tris sritis: šeimą, visuomenines organizacijas ir smulkųjį verslą.

Branduolinės saugos tarnybos – jau rytoj: studijoje PAGD civilinės saugos valdybos viršininkas Edgaras Geda.

Gerovės valstybės sąvoka vis dažniau linksniuojama šiandienos visuomenėje. Siekiama, kad šis veiksnys taptų bendro sutarimo vaisiumi, o tai svarbu kiekvienam Lietuvos piliečiui. Šiandien savo viziją gerovės valstybės labui pristatė ir tie, kurie kasdien susiduria su to laukiančiais – tai kunigai bei „Carito“ atstovai. Savo idėjas pareiškė vyskupas Kęstutis Kėvalas ir „Carito“ tarybos pirmininkas Arūnas Kučikas.

Pekinas pirmadienį baigia ruoštis didžiuliam kariniam paradui, kuriuo bus minimos komunistinės Kinijos įkūrimo 70-osios metinės, tačiau būgštaujama, kad pasaulio žiniasklaidos dėmesį gali prikaustyti Honkonge planuojami nauji prodemokratiniai protestai. Apie pasaulio istoriją pakeitusią Kinigos gamybos pramonę bei būsimą minėjimą – užsienio naujienų redaktorės Jolantos Paškevičiūtės akimis.

Organizacija „Gelbėkit vaikus“ rengia jau šeštąjį Solidarumo bėgimą, kurio metu surinktos lėšos bus skirtos ne tik vaikams Lietuvoje, bet ir Ukrainoje, ypač mažiesiems su negalia, gyvenantiems okupuotose teritorijose. Kaip pastebi organizacijos Lietuvoje direktorė Rasa Didžpetrienė, ten vaikai patiria psichologinį smurtą ir diskriminaciją. Visam bėgimui startą davė bei motyvacijos suteikė kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Toliau tęsiasi Pasaulio lengvosios atletikos čempionatas Dohoje, iš kurios savo įspūdžiais dalinasi sporto žurnalistas Marius Andrijauskas. Anot jo, karštis Katare gali būti pakeliamas, tačiau tik ne tuo atveju, kai tau reikia sportuoti ir rodyti geriausius rezultatus. Kolegą įžvalgomis papildė ir naujasis LRT Panoramos sporto žinių pranešėjas bei LRT.LT žurnalistas Rytis Kazlauskas, kuris apžvelgė tiek čempionato Dohoje peripetijas, tiek jau rytoj prasidedančias Europos taurės kovas, į kurias stos ir sostinės „Rytas“, susitinkantis su Manto Kalniečio atstovaujama Krasnodaro „Lokomotiv“ ekipa.

Paryžiuje vyksta velionio Prancūzijos prezidento Jacques'o Chiraco laidotuvių pamaldos, kuriose dalyvauja dešimtys pasaulio lyderių. Pasak žurnalistės Marielle Vitureau – tai tikras politinis prezidentas, kuris itin prisidėjo prie Prancūzijos politinės ir visuomeninės gerovės. Apie asmenis, kurie atvyko išlydėti prezidento, ir tuos, kurie turėjo kitų rūpesčių, kalbėjo Vilniaus universiteto tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas Gintas Karalius.

Pirmadieniais tradiciškai politologas Linas Kojala apžvelgia užsienio politikos peripetijas, kurios pastaruoju metu labiausiai nukrypsta į Donaldą Trumpą. Jis tai pat prabyla ir apie kiek nutilusią temą – pabėgėlius, atvykstančius į Europą, o jo numone Europos Sąjunga ieško tvaraus metodo šiam reišiniui sutvarkyti.

Projektas „Keturi milijonai“ – Dubline. Čia ir toliau darbus tęsia LRT RADIJO žurnalistai Adomas Šimkus bei Giedrė Trapikaitė. Šį kart jie apžvelgė jau nuveiktus darbus bei kalbino Lietuvos ambasadorių Airijoje Egidijų Meilūną, kurio teigimu ir statistine analize atvykstančių lietuvių šioje šalyje nuolatos mažėja. Tai pat trumpas pokalbis su čia gyvenančia psichologe, kuri prasitaria, kad daugėja žmonių, besikreipiančių dėl santykių krizės. Ją, pasak specialistės, deja, išspręsti pavyksta toli gražu ne visiems. Apie lietuvišką maistą Airijoje – su vietine lietuve Julija Ivanauskiene.

Kol vieni skundžiasi grybų stygiumi, o kiti trimituoja apie lazdyno riešutų metus, VDU botanikos sodo mokslo darbuotoja Laima Česonienė skelbia, kad šermukšnių derlius – itin gausus! Koks šių uogų panaudojimas – reportaže.

Pirmą kartą Lietuvoje suburtas rekordinio dydžio roko orkestras. Šiauliuose žymiausius pasaulio roko hitus vienoje scenoje atliko apie pusė tūkstančio dainininkų ir muzikantų. Plačiau apie šį orkestrą iš Šiaulių pasakojo kolegė Aina Mizgirdė ir idėjos sumaytojai – Kęstutis bei Rasa Stoškai.

Laidą užbaigia socialinių tinklų naujienos su Simona Vasiliauskaite.

Ved. Guoda Pečiulytė.