„Labas rytas, Lietuva“ I d. Cigaretes pakeitus bedūmiais tabako gaminiais – surūkoma kur kas daugiau, nes rūkyti tampa patogiau

Rugsėjo 26-oji, ketvirtadienis. Minima medkirčių diena. Šiandien „Labas rytas, Lietuva“ komanda yra pasiruošusi jums daug įdomių bei svarbių naujienų:

Žinios su Aiste Plaipaite:

Prezidentas Gitanas Nausėda, sakydamas pirmąją kalbą Jungtinėse Tautose, pareiškė, kad Rusija, padrąsinta vangaus tarptautinio atsako, bando destabilizuoti kaimynines šalis, ir kad klysta Vakarų lyderiai, siūlantys ją įtraukti į naują geopolitinę erdvę nuo Atlanto iki Vladivostoko.

Šiandien Seime prisieks trys nauji parlamentarai – rinkimus laimėję konservatorės Paulė Kuzmickienė, Rasa Petrauskienė ir socialdemokratas Liudas Jonaitis.

Vidaus reikalų ministerija pristatys, kaip kitą savaitę vyks valstybinio lygio pratybos.

Spaudos apžvalga: Paulius Šironas pristato naujienas iš Lietuvos portalų ir dienraščių puslapių. LRT.lt portale šiandien pasirodė žurnalistės Vaidos Kalinkaitės-Matuliauskienės tekstas apie norinčius dirbti nepilnamečius: „Vaikus auginantys tėvai niekaip negali suprasti: dirbti nori, tačiau jiems tai visai neapsimoka“.

Rubrika „Mūza“: susitikimas su dailininke Adasa Skliutauskaite. Naują parodą pristačiusi menininkė juokauja, kad paguldžius jos metus, gautume dvi begalybes. Tačiau garbus amžius – kūrybai ne kliūtis. Vaikiškas knygas Adasa Skliutauskaitė iliustravo ilgai – kelis dešimtmečius. Kai negaudavo iš leidyklos darbo, siūlydavo pati – taip atsirado ir „Pelenė“, ir „Raudonkepuraitė“, ir kitos legendinių pasakų lietuviškos iliustruotos knygos. Susipažinkite su šia menininke.

Kultūros naujienos: Šiandien „Šv. Kristoforo kamerinis orkestras“ atidaro naująjį koncertų sezoną, kviesdamas kartu paminėti Liublino unijos 450-ies metų jubiliejų. Kartu su orkestru šįvakar pasirodys vienas svarbiausių šiuolaikinių lenkų pianistų Janas Krzysztofas Broja. Bendroje jų repeticijoje apsilankė ir su pianistu pasikalbėjo mūsų kolegos.

Orų prognozės: Izolda Marcinonienė pristato artėjančio savaitgalio ir kitos savaitės orų prognozę. Ir dienos ir naktys – vėsios, o Varėnoje šaltukas paspaudė net iki -8. Šiandien bus giedra, nors ir nelabai šilta – 13-18 laipsnių šilumos. Rytoj, penktadienį, diena bus graži ir saulėta, bet pasibaigus savaitei – baigiasi ir gražūs orai. Visą savaitgalį Lietuvą skalaus lietūs.

Žalingų įpročių atsisakymas: norintiems mesti rūkyti – reikia plano, tuo įsitikinusi psichologė Julija Braukylienė. Pokalbis su psichologe apie tai, kokiais būdais galime atsikratyti žalingų įpročių, kaip padėti paaugliams mesti rūkyti bei kur galima kreiptis ir kokie turėtų būti pirmieji žingsniai norintiems išsilaisvinti.

Kalendorius: 1984-ųjų rugsėjo 26-oji – tądien atlikėjo „Princo“ gerbėjai išgirdo naują jo kūrinį – dainą „Purple rain“, arba „Purpurinis lietus“. Tuo pačiu pavadinimu išleistas ir dainininko albumas, vėliau tapęs muzikinės dramos „Purpurinis lietus“, kurioje vaidino „Princas“, muzikiniu takeliu. Daina Jungtinėse Amerikos Valstijose išsilaikė antroje vietoj pagal populiarumą dvi savaites ir tapo vienu iš legendinių princo kūrinių. Tiek visoje Europoje, tiek Amerikoje „Purpurinis lietus“ vėl skambėjo pirmose dešimtukų vietose 2016-aisiais, po atlikėjo mirties. Pats „Princas“ purpurinės spalvos reikšmę dainoje buvo paaiškinęs taip – kai dangus nusidažo kraujo – raudonos ir mėlynos kombinacija – purpurine spalva, toks lietus siejasi su pasaulio pabaiga ir kartu su buvimu su tais, kuriuos myli bei leidi tikėjimui vesti jus per purpurinį lietų.

Įdomybės iš pasaulio: „muilinių“ lenktynės. Jordanijoje – neįprastų automobilių lenktynės. Tokie automobiliai vadinami „muilinėmis“. Juos sukonstravo lenktynių dalyviai. Lenktynių trasa – 350 m. Vertintas greitis, dizainas ir originalumas.

Dar viena spaudos apžvalga ir pirmosios dalies pabaiga. Ved. Ignas Krupavičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.
Daugiau