Žinios. Tęsiasi JT Generalinė Asamblėja: šio vakaro kalbai besiruošiantis Nausėda Trumpą pakvietė apsilankyti Lietuvoje

Prezidentas Gitanas Nausėda pakvietė Donaldą Trumpą apsilankyti Lietuvoje ir per trumpą susitikimą aptarė saugumo ir gynybos reikalus. Šiandien Lietuvos vadovas sakys kalbą Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje ir žada kalbėti apie grėsmes šalies saugumui. Kalbės šiandien ir Irano prezidentas, europiečiams mėginant surengti jo susitikimą su D. Trumpu. Amerikos vadovas vėliau turėtų susitikti ir su Ukrainos prezidentu, atsidūrusiu Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) politinės krizės sūkuryje.

Lietuvos bankas prognozuoja, kad kitąmet gerokai lėtės ūkio plėtra, taip pat algų augimas, mažės gyventojų vartojimas, augs kainos. Pasak banko Ekonomikos ir finansinio stabilumo tarnybos vadovo, bene daugiausia brangs paslaugos, ir atokvėpio galima tikėtis tik tuo metu, kai jau aiškiai pradės lėčiau kilti darbo užmokestis. Tad gyventojai turėtų atsakingai prisiimti naujus finansinius įsipareigojimus ir taupyti.

Kelios dešimtys Baltarusijos inteligentų kreipėsi į Lietuvą su prašymu perlaidoti baltarusių nacionalinio didvyrio Konstantino Kalinausko palaikus Baltarusijoje. 1863-iųjų palaikai rasti slenkančiame Gedimino kalne atliekant archeologinius tyrimus. Dalis Baltarusijos visuomenės Kalinauską laiko savo nacionaliniu didvyriu, Gardino apylinkėse, iš kur jis kilęs, palaidoti jo broliai. Ekshumavus jų palaikus būtų galima identifikuoti ir Kalinausko palaikus pagal DNR tyrimą.

JAV Atstovų Rūmų pirmininkė, demokratė Nancy Pelosi paskelbė inicijuojanti oficialų tyrimą dėl prezidento apkaltos. Atstovų rūmų nariai aiškinsis, ar Donaldas Trumpas spaudė Kijevą domėtis oponento Joe Bideno sūnaus verslu Ukrainoje ir, kaip spaudimo įrankį naudojo šaliai skirtą piniginę pagalbą. Tyrimas dėl apkaltos – pirmasis nuo 1998-ųjų, kai kilo prezidento Billo Clintono romano su Monica Lewinsky skandalas. Pranešdama apie tyrimą N. Pelosi pabrėžė, kad joks prezidentas negali būti aukščiau įstatymo.

Po skandalingo Jungtinės Karalystės Aukščiausiojo Teismo sprendimo, pripažinusio neteisėtu premjero Boriso Johnsono sprendimą išleisti jam nepritariantį parlamentą 5 savaitėms atostogų, šiandien Bendruomenių ir Lordų rūmai atnaujins darbą. Kita vertus, vargu ar nepopuliarūs opoziciniai leiboristai ryšis versti B. Johnsoną. Labiau tikėtina, kad jie pirma mėgins priversti jį atidėti „Brexitą“.

Kitą savaitę į Lietuvą pusmečiui atvyksta JAV rotacinės pajėgos. Pusė tūkstančio amerikiečių Lietuvoje ne tik treniruosis su mūsų kariais, bet bus ir kaip atgrasymo priemonė. Pirmą kartą nuo 2014-ųjų amerikiečiai atvyksta ne tik į tarptautines pratybas, bet ir ilgalaikiam dislokavimui. Lietuva siekia nuolatinio JAV karių buvimo ne tik mūsų šalyje, bet ir visame regione.

Turgaviečių ir smulkiųjų verslininkų asociacijos priešinasi vyriausybės planams nuo kitų metų rudens turgavietėse įvesti centralizuotą apskaitos sistemą. Ją diegianti Žemės ūkio ministerija teigia vykdanti Vyriausybės pavedimą kovoti su šešėliu. Verslininkai sako, kad valdžia blogina smulkaus verslo sąlygas.

Akcija „Metų knygos rinkimai“ penkioliktą kartą kviečia skaitytojus rinkti labiausiai patikusias lietuvių autorių knygas suaugusiesiems ir vaikams. Šiandien paskelbtos keturių kategorijų geriausios metų knygos ir pradėtas balsavimas.

Orai. Sportas.