Žinios. Lietuvos bankas įspėja: paslaugos brangs, todėl gyventojai turėtų taupyti ir atsakingai prisiimti naujus finansinius įsipareigojimus

Lietuvos bankas prognozuoja, kad kitąmet gerokai lėtės ūkio plėtra, taip pat algų augimas, mažės gyventojų vartojimas, augs kainos. Pasak banko Ekonomikos ir finansinio stabilumo tarnybos vadovo, bene daugiausia brangs paslaugos, ir atokvėpio galima tikėtis tik tuo metu, kai jau aiškiai pradės lėčiau kilti darbo užmokestis. Tad gyventojai turėtų atsakingai prisiimti naujus finansinius įsipareigojimus ir taupyti.

Jungtinių Valstijų Atstovų Rūmų pirmininkė, demokratė Nancy Pelosi paskelbė inicijuojanti oficialų tyrimą dėl prezidento apkaltos. Atstovų rūmų nariai aiškinsis, ar Donaldas Trumpas spaudė Kijevą domėtis oponento Joe Bideno sūnaus verslu Ukrainoje ir, kaip spaudimo įrankį naudojo šaliai skirtą piniginę pagalbą. Tyrimas dėl apkaltos – pirmasis nuo 1998-ųjų, kai kilo prezidento Billo Clintono romano su Monica Lewinsky skandalas. Pranešdama apie tyrimą Pelosi pabrėžė, kad joks prezidentas negali būti aukščiau įstatymo.

Prezidentas Gitanas Nausėda šiandien sakys kalbą Jungtinių Tautų generalinėje asamblėjoje ir žada pabrėžti pastarųjų dešimtmečių Lietuvos pažangą bei kalbėti apie grėsmes šalies saugumui. Tai bus pirmasis Nausėdos kreipimasis Jungtinių Tautų būstinėje Niujorke, kur kasmet rugsėjį susirenka valstybių vadovai iš viso pasaulio. Diplomatų teigimu, Lietuvos prezidentas turėtų pabrėžti tarptautinės teisės svarbą ir atkreipti dėmesį į Maskvos agresiją Ukrainoje bei Gruzijoje.

Kitą savaitę į Lietuvą pusmečiui atvyksta Junginių Valstijų rotacinės pajėgos. Pusė tūkstančio amerikiečių Lietuvoje ne tik treniruosis su mūsų kariais, bet bus ir kaip atgrasymo priemonė. Pirmą kartą nuo 2014-ųjų amerikiečiai atvyksta ne tik į tarptautines pratybas, bet ir ilgalaikiam dislokavimui. Lietuva siekia nuolatinio JAV karių buvimo ne tik mūsų šalyje, bet ir visame regione.

Kelios dešimtys Baltarusijos inteligentų kreipėsi į Lietuvą su prašymu perlaidoti baltarusių nacionalinio didvyrio Konstantino Kalinausko palaikus Baltarusijoje. 1863-ių Palaikai rasti slenkančiame Gedimino kalne atliekant archeologinius tyrimus. Dalis Baltarusijos visuomenės Kalinauską laiko savo nacionaliniu didvyriu, Gardino apylinkėse, iš kur jis kilęs, palaidoti jo broliai. Ekshumavus jų palaikus būtų galima identifikuoti ir Kalinausko palaikus pagal DNR tyrimą.

Vyriausybė ketina galutinai atsisakyti idėjos Lietuvoje įvesti balsavimą internetu per įvairius rinkimus. Pasak teisingumo ministro Elvino Jankevičiaus, plano atsisakoma pasaulyje augant kibernetinio saugumo grėsmėms. Šiandien per posėdį Vyriausybė rengiasi išbraukti iš savo priemonių plano ketinimus sukurti balsavimo internetu informacinę sistemą ir pakeisti rinkimų įstatymus, kad toks balsavimas būtų galimas. Pasak ministro, nerimą dėl balsavimo saugumo taip pat padidino Rusijos kišimasis į įvairių šalių rinkimus.

Akcija „Metų knygos rinkimai“ penkioliktą kartą kviečia skaitytojus rinkti labiausiai patikusias lietuvių autorių knygas suaugusiesiems ir vaikams. Paskelbtos keturių kategorijų geriausios metų knygos.

Sportas. Orai. Ved. Ignas Andriukevičius.