„Laba diena, Lietuva“. Kol vaikai rūpinasi klimato pokyčiais, Lietuva džiaugiasi riešutų derliumi ir įspūdinga saulėgrąža

LRT TELEVIZIJOS laidos „Laba diena, Lietuva“ rugsėjo 24 dienos eteryje – trumpa naujausių žinių ir būsimų laidos temų apžvalga.

Dėmesio centre nuo vakar dienos – įvykiai Niujorke, kuriame prasideda kasmetė Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos sesija, kur dalyvaus pusantro šimto valstybių ir vyriausybių vadovų. Jungtinių Valstijų prezidentas turėtų paskelbti, kad burs kolektyvines pastangas dorotis su įvairiomis krizėmis. Vakar klimato aktyvistė Greta Thunberg Jungtinių Tautų (JT) klimato susitikime apkaltino pasaulio lyderius jaunosios kartos išdavimu dėl nesugebėjimo susitvarkyti su šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimu. Apie tai, jog vaikų lūpomis kalba tiesa bei klimato kaitos niaunsus kalbėjo premjero patarėjas klimato kaitos klausimais Giedrius Surplys ir apžvalgininkas Ramūnas Bogdanas.

Vilniuje, Lukiškių aikštėje, visuomenei pristatytas „Laisvės kalvos“ realaus dydžio bandinys. Dvi savaites aikštėje stovėsianti maža dalis visos būsimos „Laisvės kalvos“ ekspertams ir vilniečiams leis įvertinti bendrą projekto vaizdą. Apie vykusius darbus bei kilusius sunkumus dėl šalčio pasakojo skulptorius ir projekto įgyvendintojas Andrius Labašauskas.

Jungtinės Karalystės Aukščiausiasis teismas nusprendė, kad premjero Boriso Johnsono sprendimas suspenduoti parlamento veiklą iki spalio vidurio buvo neteisėtas. Tai jau antrojo teismo analogiškas sprendimas, neparankus britų Vyriausybės vadovui. Apie specialistų įvardijamą „teisinį, Konstitucinį, politinį dinamitą“, kuris įeis į šalies istoriją, savo įžvalgas pateikė užsienio naujienų redaktorė Jolanta Paškevičiūtė.

Tęsiant Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos generalinę sesiją ir sekant jos darbus – tiesioginis pokalbis su Niujorke dirbančiu reporteriu Vykintu Pugačiausku. Jis teigia, kad šiandien visų akys nukryps į JAV prezidento Donaldo Trumpo kalbą, kurioje greičiausiai išgirsime iš Šiaurės Korėjos, Irano bei Venesuelos kylančių padarinių klausimus.

Lietuva ruošiasi Baltarusijos AE paleidimui. Sveikatos apsaugos ministerija žada netrukus nupirkti jodo tablečių, o Vidaus reikalų ministerija pirmąją spalio savaitę numačiusi pratybas. Baltarusijos branduolinė jėgainė Astrave, anot jos atstovų, jau ruošiama bandymams. Kada tiksliai ji pradės veikti – neskelbiama. Kokiose savivaldybėse bus galima išvysti pasirengimo nelaimingam atvejui pratybas – reportaže.

Antradienį Seimas galutinai nusprendė pradėti parlamentinį tyrimą dėl Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) narės Irinos Rozovos galimų ryšių su Rusijos diplomatais. Tyrimą atliks Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK). Šio sprendimo galimus posūkius ir įžvalgas pateikė VDU profesorius Algis Krupavičius.

Europos kriminologų draugija išsirinko naująjį prezidentą. Džiugi žinia ta, kad juo tapo lietuvis, profesorius Aleksandras Dobryninas. Jis kalbėjo apie tai, kad įvertinimas yra visos Lietuvos nuopelnas, į kurį susidėjo tiek stiprios studijų programos, tiek puikus visų kriminologų darbas.

Mokinių neformaliojo švietimo centro gamtos skyriaus vedėjas Almantas Kulbis antradieniais tradiciškai kalba savo srities klausimais bei nuolatos pateikia gan įdomių faktų. Jis sako, kad šiemet Lietuvoje – riešutų metais, mat lazdynų derlius yra gausus. Almantas Kulbis sako, kad tai kartojasi kas treti arba penkeri metai, todėl džiaugtis verta ir naudinga.

Gamtos stebuklai ties tuo nesibaigia – viename panevėžiečių kieme išaugo įspūdingo dydžio saulėgrąža. Nors moterys sėjo sėklas iš tos pačios pakuotės, tačiau iš jų išaugo tik viena rekordininkė - net 4 metrų ir 40 centimetrų dydžio. Kas yra keisčiausia – ji vis dar auga.

Lietuvos zoologijos sodas sulaukė netikėtų pinigų – paveldėjo garbaus amžiaus senjorės paliktus beveik 30 tūkstančių eurų. Tokią dovaną palikusi moteris nekonkretizavo, kur jis turėtų būti panaudotas, todėl bus sprendžiama, ką su šiais pinigais daryti ir kaip tinkamai pagerbti dosnią moterį.

Laidą užbaigia socialinių tinklų apžvalga su Karolina Panto.

Ved. Deividas Jursevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.
Daugiau