Panorama. Paaiškėjo nauji Seimo nariai: Paulė Kuzmickienė įveikė Gintautą Palucką (su vertimu į gestų k.)

LRT

2019.09.22 20:54

Vienmandatėse Žirmūnų, Gargždų ir Žiemgalos apygardų rinkėjai antrajame ture renka Seimo narius į tris laisvas vietas parlamente. Bet kol kas žmonės nėra labai aktyvūs – 15 val. duomenimis balsavo per 14 procentų turinčiųjų tokią teisę – iš jų apie 5 proc. savo balsą atidavė iš anksto.

Daugiau nei dešimtmetį Lietuvoje įstatymai numato galimybę kaupti pensiją profesiniuose pensijų fonduose. Tačiau realiai tokių taip ir neatsirado, nes profsąjungos ir darbdaviai neranda sutarimo, kaip profesiniai pensijų fondai turėtų veikti ir kas turėtų juos valdyti. Valdžios teigimu, profesinių pensijų fondų nėra, nes profsąjungos turi per mažai narių. Profsąjungos pasigenda didesnio valdžios ryžto.

Nuo kitų metų liepos siūloma Lietuvoje uždrausti naudoti prieštaringai vertinamą herbicidą – glifosatą. Tokios augalų apsaugos įstatymo pataisos įregistruotos Seime. Europos Komisija yra pratęsusi glifosato naudojimo terminą tik iki 2022 m. pabaigos, bet šalys jo gali atsisakyti ir anksčiau. Pasak pataisų iniciatorių, atsižvelgiant į kitų Europos šalių patirtį bei visuomenės nerimą dėl gal būt onkologines ligas sukeliančio glifosato ir neigiamo poveikio aplinkai, jį uždrausti Lietuvoje reikėtų jau nuo kitos vasaros. Žemdirbiai sako, kad kol kas nėra pakaitalo dabar plačiai žemės ūkyje naudojamo glifosato preparatams, tad dėl ankstyvo uždraudimo jie patirs nuostolių.

Irano prezidentas Hassanas Ruhani pabrėžė, kad jėgos iš užsienio kelia pavojų Persijos įlankos ir viso regiono saugumui. Tokį įspėjimą Ruhani paskelbė per kasmet šalyje rengiamą paradą, skirtą Irano ir Irako karui paminėti. Įtampa Vidurio Rytuose dar labiau išaugo po praėjusios savaitės išpuolių prieš Saudo Arabijos naftos objektus.

Vienas demokratų kandidatas į Jungtinių Valstijų prezidentus Joe Bidenas Donaldą Trumpą kaltina piktnaudžiavus galia, kai Amerikos žiniasklaidoje pasirodė pranešimų apie galimus Trumpo bandymus spausti Kijevą, kad Ukrainos prokurorai pradėtų tyrimus prieš Bideną. Trumpo komanda ne kartą pabrėžė, kad buvęs viceprezidentas galėjo pasinaudoti savo įtaką, dengdamas sūnų nuo įtarimų korupcija.

Izraelio prezidentas pradeda konsultacijas su partijomis, kurios per praėjusios savaitės rinkimus pateko į šalies parlamentą - Knesetą. Diskusijų tikslas - išsiaiškinti, kuriai politinei jėgai reikėtų pavesti formuoti vyriausybę. Rinkimų rezultatas Izraelį atvedė į dar vieną politinę aklavietę.

Baigėsi trijų dienų žygis žemaitukais, prieš 100 metų vykusių Nepriklausomybės kovų dalyviams pagerbti ir Vyčiui populiarinti. 150 kilometrų nuo Kauno per Ruklą ir Kernavę įveikę raiteliai ir žirgais kinkytos karietos pavakare sutikti Vilniuje.

Šiauliai miesto gimtadienį, rudens lygiadienį ir Baltų vienybės dieną paminėjo baltiškomis apeigomis ir pirmą kartą surengtu įspūdingu ugnies reginiu. Talkšos ežero pakrantėje išdegtos ir atidengtos dvi savaites Lietuvos ir Latvijos menininkų kurtos šamotinės ugnies skulptūros.

Ved. Eglė Bučelytė.