Panorama. Rasti Bernardo Brazdžionio archyvai: ar Lietuva mokėtų beveik 2,5 mln. eurų už dvi dėžes laiškų ir prisiminimų? (su vertimu į gestų k.)

LRT

2019.09.21 20:57

Rasti Bernardo Brazdžionio archyvai. Brazdžionis buvo pirmasis Maironio literatūrinio muziejaus vadovas. Šiame muziejuje yra šeimos perduotas didžiausias jo arhyvinis ir memorialinis palikimas – literatūros ir archyvų skyrius, kuriame 30 tūkst. egzempliorių įvairių rankraščių, laiškų, prisiminimų, kuriuos prieš 16 metų parvežė iš Čikagos Maironio muziejaus darbuotojai.

Šiemetis grūdų derlius kiek didesnis ir geresnės kokybės, nei pernykštis, bet žemdirbiams už jį mokama maždaug ketvirtadaliu mažiau nei pernai. Atpigus grūdams, grūdų augintojai ir perdirbėjai abejoja, kad nors kiek mažės miltų, duonos ir pašarų kainos.

Naująja Liberalų sąjūdžio pirmininke išrinkta partijos frakcijos Seime seniūnė Viktorija Čmilytė-Nielsen. Antrajame rinkimų ture ji aplenkė posto siekusią Trakų rajono merę Editą Rudelienę. Kaune vykstančiame suvažiavime beveik dvejus metus partijai vadovavęs Eugenijus Gentvilas sakė, kad vienas svarbiausių naujosios lyderės darbų – atkurti pasitikėjimą partija, kuri teisiama dėl galimos politinės korupcijos.

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba sako vis dažniau sulaukianti skundų iš žmonių, kurie nurodo esantys diskriminuojami dėl to, kad turi vaikų ar garbaus amžiaus tėvus, globoja sunkai sergantį ar neįgalų asmenį. Todėl įstatymu siūloma pripažinti naują diskriminacijos formą – kai žmogus diskriminuojamas, nes yra susijęs su kitais socialiai pažeidžiamais asmenimis.

Jau kitų metų vasarą, jei Sveikatos apsaugos ministerijos siūlymą palaimins Seimas, įvairių priklausomybės sričių veiklos priežiūra būtų vienos institucijos prie Vyriausybės rankose. Rengiamasi Lošimų priežiūros tarnybą prijungti prie Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento. Dirbantys su besigydančiais nuo įvairių priklausomybių sako, kad naujų institucijų atsiradimas nepadės, kol nebus padidintas finansavimas ne tik gydymui, bei ir prevencinei veiklai.

Jungtinės Valstijos siunčia kariuomenės pastiprinimą į Persijos įlankos regioną po praėjusį savaitgalį įvykdytų išpuolių prieš Saudo Arabijos naftos pramonės įmones.

Vašingtone įsibėgėjus naujam politiniam skandalui dėl prezidento pokalbio telefonu su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu, kurį Donaldas Trumpas neva spaudė tęsti Hunter Biden bylos tyrimą. Hunter Biden yra tikriausiai pagrindinio Trumpo varžovo per kitąmet vyksiančius prezidento rinkimus Joe Biden sūnus, prieš penkerius metus tapęs Ukrainos dujų įmonės „Burisma“, valdybos nariu buvo įtartas dėl lėšų grobstymo, bet Ukrainos prokuratūra nerado jo nusikalstamos veikos įrodymų.

Paryžiuje į gatves vėl išėjo „geltonųjų liemenių“ judėjimo protestuotojai, o policija turėjo panaudoti ašarines dujas, kad nuramintų labiausiai siautusius. Apie 100 žmonių sulaikyta. Akcijų dalyviai vengia vilkėti ryškiai geltonas liemenes, kad policija jų nesulaikytų. Kaip pranešama, demonstracijoje dalyvavo keli šimtai žmonių, o palaikyti tvarkos į sostinės gatves buvo pasiųsta 7 000 policininkų.

Kultūros naujienos: 2019-uosius paskelbus Žemaitijos metais, susidomėjimas šiuo etniniu regionu smarkiai išaugo. Žemaičiai sako gavę išskirtinę progą pristatyti savo istoriją, kalbą ir papročius. Per šiuos metus regione atsirado naujų atminimo ženklų, keli miesteliai pasipuošė žemaitiškais vietovardžiais, žemaičių gretas papildė nemenkas būrys naujokų, kuriems išduoti žemaitiški pasai.

Milijonai vaikų visame pasaulyje vakar nėjo į pamokas, kad prisidėtų prie Švedijos paauglės Gretos Thunberg raginimo pareikalauti, kad suaugusieji imtųsi konkrečių veiksmų, turinčių stabdyti ekologinę katastrofą. Tai buvo didžiausia kada nors surengta akcija prieš klimato pokyčių planetai keliamą grėsmę.

Rasti Bernardo Brazdžionio archyvai. Brazdžionis buvo pirmasis Maironio literatūrinio muziejaus vadovas. Šiame muziejuje yra šeimos perduotas didžiausias jo arhyvinis ir memorialinis palikimas – literatūros ir archyvų skyrius, kuriame 30 tūkst. egzempliorių įvairių rankraščių, laiškų, prisiminimų, kuriuos prieš 16 metų parvežė iš Čikagos Maironio muziejaus darbuotojai.

Ved. Eglė Bučelytė.