Panorama. Medikai kovoja dėl 2 mėnesių kūdikių: į smegenis išsiliejo kraujas, vieno būklė – itin sunki

Policija aiškinasi aplinkybes, kai vakar vakare į Kauno klinikas dėl kraujavimo į smegenis atvežtas dviejų mėnesių kūdikis. Pasak policijos, berniuko būklė sunki, jam nustatytas sukrėsto kūdikio sindromas, kuris neturi išorinių sumušimo požymių, bet turi skaudžias pasekmes: kas penktas vaikas neišgyvena.

Pensinio amžiaus sulaukę dalis gyventojų sako nemaloniai nustebę, kai sužinojo, kad privačiai II-ojoje pensijų pakopoje sukauptos sumos negali gauti visos iš karto. Kai kurie tokią tvarką vadina pinigų nusavinimu ir skubiai ieško, kaip lėšas atsiimti. Mat nuo kitų metų tai gali būti dar sunkiau – keičiasi sumos dydis, nuo kurio pinigai mokami reguliariai kas mėnesį, o mokės vadinamuosius anuitetus „Sodra“. Ekonomistai sako, kad netrukus didesniu rūpesčiu gali tapti ne tai, kaip pinigus atsiimti, o kaip sėkmingai juos sukaupti.

Visuomenės pasitikėjimas Prezidento institucija – rekordinis. Naujienų agentūros ELTA užsakymu „Baltijos tyrimų“ vasaros pabaigoje atliktos apklausos duomenimis, Gitano Nausėdos vadovaujama Prezidentūra pagal visuomenės pasitikėjimo kriterijų lenkia buvusias Valdo Adamkaus ir Dalios Grybauskaitės administracijas. Šiuo metu Prezidento institucija yra antroje vietoje, ja pasitiki 79 procentai apklaustųjų. Labiausiai žmonės pasitikti Priešgaisrine gelbėjimo tarnyba – 89 procentai respondentų.

Artėjant Lietuvos žydų genocido atminimo dienai, prezidentas Gitanas Nausėda Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi apdovanojo žmones, kurie rizikuodami savo ir artimųjų gyvybėmis Antrojo pasaulinio karo metais gelbėjo žydus nuo mirtino pavojaus. Apdovanojimais pagerbti 38 žmonės, daugumos jau nėra tarp gyvųjų, todėl ceremonijoje dalyvavo jų artimieji.

Įkvėpti švedų klimato aktyvistės šešiolikmetės Gretos Thunberg, vaikai visame pasaulyje šiandien rengia pasaulinį streiką dėl klimato. Į miestų gatves išėję moksleiviai reikalauja imtis veiksmų siekiant stabdyti pasaulinį atšilimą ir gresiančią aplinkosaugos katastrofą. Prie protesto jungiasi ir Lietuvos jaunimas, siekiantis atkreipti Vyriausybės ir verslo dėmesį į klimato kaitos problemas. Jau vidurdienį įvairiuose miestuose moksleiviai ir pedagogai surengė akcijas, o vakare tikimasi dar daugiau protestuotojų didžiųjų miestų aikštėse.

Vilniuje nuo sekmadienio į gatves išriedės pirmieji penki elektra varomi turkų gamybos autobusai. Nedideli 23 vietų autobusai kursuos 89 numerio maršrutu. Skaičiuojama, kad viena įkrova jie galės važiuoti pusdienį. Autobusai yra žemagrindžiai, įrengtos šildymo, vėdinimo sistemos, belaidis internetas. Sostinės savivaldybei šie autobusai kainavo pusantro milijono eurų.

Turintieji sunkią negalią gali išsikviesti mobilias odontologų komandas, kurios dantis sutvarko pacientų namuose ar kitoje gyvenamoje vietoje. Toks pilotinis projektas vykdomas Vilniaus mieste ir rajone. Jam pasibaigus, Sveikatos apsaugos ministerija žada paslaugą plėsti ir kitų rajonų neįgaliesiems.

Šiauliuose, Sukilėlių kalnelyje įamžintas 1863-1864 metų sukilimo aukų atminimas. Atkurtos prieš septynerius metus pavogtos atminimo lentos su sukilėlių pavardėmis. Ant Sukilėlių kalnelio mirties nuosprendžiai buvo įvykdyti 11 iš 59 Kauno Gubernijos sukilėlių.

Ukraina skelbia, kad šalies prezidentas Volodymyras Zelenskis kitą savaitę susitiks su Jungtinių Valstijų prezidentu. Apie susitikimą paskelbta amerikiečių žiniasklaidai linksniuojant Ukrainą kaip šalį, kurios vadovybę Trumpas esą spaudė pradėti tyrimą prieš buvusį Jungtinių Valstijų viceprezidentą Joe Bideną. Trumpas kaltinimus vadina „juokingais“.

Po išpuolių prieš Saudo Arabijos naftos perdirbimo kompleksus, Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas skelbia naujas sankcijas Iranui.

Kaune prasidėjo prieš 100 metų vykusių Nepriklausomybės kovų dalyviams pagerbti ir Vyčiui populiarinti skirtas žygis. Raiteliai su žemaitukais per 3 dienas įveiks 150 kilometrų ir sostinėje finišuos sekmadienį.

Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje įteikti liudijimai dokumentinio paveldo saugotojams, kurių pateikti dokumentai ar jų kolekcijos įrašyti į UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ nacionalinį registrą. Nacionaliniame registre iki šiol buvo 68 dokumentai ar jų kolekcijos, šiandien pasipildė dar šešiais objektais.

Kultūros ministerijoje įteikti nauji apdovanojimai, kuriuos įsteigti paskatino pavasarį Lietuvos paviljonui Venecijos meno bienalėje laimėjus Auksinio liūto apdovanojimą. Nuo šiol visi menininkai, pelnę tarptautinius įvertinimus, bus apdovanojami ir Lietuvoje, tokios premijos dydis – 20 tūkstančių eurų.

Minint rašytojo, visuomenės veikėjo, kunigo Juozo Tumo-Vaižganto 150-ąsias gimimo metines, Kaune, prie Vytauto Didžiojo bažnyčios, atidengta skulptoriaus Gedimino Piekuro sukurta bronzinė kompozicija. Ji kurta pagal išlikusią nuotrauką, kurioje Vaižgantas ant suoliuko sėdi su augintiniu – šuniu Kauku.

Jungtinėse valstijose gyvenantis menininkas Ray Bartkus Švenčiausiosios Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčiai Vilniuje dovanojo 12 apaštalų instaliaciją. Ji įrengta XIV amžiaus rūsyje ir taps nuolatine šiuolaikinio sakralinio meno ekspozicija.

Ved. Eglė Bučelytė.