„Laba diena, Lietuva“. Istorinė ekspedicija į Arktį: laivo įgula įkurs mokslininkų „miestelį“ ten, kur beplaukiant tiesiog užšals

LRT TELEVIZIJOS laidos „Laba diena, Lietuva“ eteryje – rugsėjo 20-osios dienos trumpa naujienų ir būsimų temų apžvalga su Aiste Plaipaite ir Guoda Pečiulyte.

O penktadieno laidą pradeda „politinės keistenybės“, kurias pristato politologė, Mykolo Romerio universiteto lektorė Rima Urbonaitė. Ji pateikia nuomonę apie šios savaitės svarbiausius politinius įvykius, kurių epicentre – naujos frakcijos prisijungimas prie valdančiosios koalicijos ir daug dėmesio sulaukęs Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas.

Vilniuje į gatves išriedės pirmieji penki elektra varomi turkų gamybos autobusai „Karsan“. Penktadienį Katedros aikštėje juos iškilmingai pristatė miesto meras Remigijus Šimašius. Progos išbandyti naujuosius autobusus nepraleido reporteris Giedrius Vitkauskas. Jame važiavo ir pašnekovė, kuri dalinosi tiek įspūdžiais, tiek būsimais autobusų maršrutais – tai „Susisiekimo paslaugų direktorė Modesta Gusarovienė.

Istorinė ekspedicija į Arktį: laivo įgula įkurs mokslininkų „miestelį“ ten, kur beplaukiant tiesiog užšals. Kelionė, prasidėsianti Norvegijoje, užtruks daugiau nei metus – net 400 dienų. Apie neįprastą sprendimą ekspediciją surengti tada, kai prasideda tikra žiemas ir viską sukausto speigas – užsienio naujienų redaktoriaus Aurimo Piečiukaičio pasakojime.

Lietuvos kultūros sostinė Rokiškis šį savaitgalį švęs 520-ąsias įkūrimo metines. Šia proga miestas prisimena savo ištakas, jas lydinčias legendas, o šventę skiria miestą įkūrusiam medžiotojui Rokui ir jo kiškiams. Miesto gimtadienyje – net du rekordai, skirti ilgaausiams. Apie šventę pasakojo Rokiškio kultūros centro direktorė Vaiva Kirstukienė ir šio miesto rajono meras Ramūnas Godeliauskas.

Kuo susiję automobilio spalva ir gyvenimo gerovė? Anot tyrimo, kai pradeda prastėti ekonominė situacija šalyje, žmonės įpartę rinktis vadinamųjų „nuobodžių“ spalvų automobilius – juodus, pilkus, sidabrinius ir panašiai. Skaičius ir statistiką bei visas aplinkybes dėstė reporterė Jurgita Čeponytė.

Prezidento Algirdo Brazausko našlei Kristinai Brazauskienei pranešus, jog ji serga 3 stadijos vėžiu, o solidarumą Sauliui Skverneliui išreiškusiam ir plaukus nusiskutusiam Aurelijui Verygai prakalbus apie psichologinį palaikymą vis garsiau kalbama ir apie finansinį aspektą. Dažnai Lietuvoje galima nesutikti reikiamų vaistų vėžiui gydyti, o kompensuoti vaistų tai pat nepavyksta. Apie vėžio gydymo kainą Lietuvoje – pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos prezidentu Šarūnu Narbutu.

Jungtinėse Valstijose gyvenantis lietuvių menininkas Ray Bartkus Švenčiausiosios Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčiai Vilniuje dovanoja kūrinių ciklą – dvylikos apaštalų paveikslus, sukurtus iš 30-ties tūkstančių lempučių. Pasak kunigo Algirdo Toliato, lemputes tarsi žvakes bažnyčiai atnešė patys miestiečiai – apie idėją paskelbus socialiniame tinkle „Facebook“, per 10 minučių atsirado rėmėjų, sutikusių padovanoti lempučių. Šia tema savo įžvalgas dėstė tiek pats kunigas Algirdas Toliatas, tiek menininkas Ray Bartkus.

Užsisakyti valymo paslaugas lietuviams nebėra jokia prabanga. Kai kurie šias paslaugas užsisako tiesiog po vakarėlio, kai namus tingi tvarkytis patys, kiti netgi prašo, kad tvarkytojas namuose lankytųsi kas dieną ir tiesiog sutvarkytų žaislus ar paklotų lovas. Tai vieningai tvirtina LRT.lt kalbinti valymo bendrovių atstovai. Apie tvarkymo(si) namuose ypatumus LRT.lt žurnalistė Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė pasakojo eteryje, o rašė čia.

Sunkią negalią turinčius vaikus auginantys tėvai apgailestauja, kad trūksta paslaugų, kurios, esant poreikiui, leistų vaiką kuriam laikui palikti specialistų globoje. Pasak tėvų, tokia paslauga reikalinga ne tik norint apsilankyti pas gydytoją, bet ir pailsėti. Problemos reikalingumu domėjosi Domantė Platūkytė.

Italijoje – nerimas dėl apleidžiamų miestelių ir kaimų. Vieno tokio kaimelio Portico di Romagna gyventojai, nenorėdami, kad jis ištuštėtų galutinai, nusprendė įrengti viešbutį bei siekti plėtoti turizmą. Vaizdai iš Italijos – reportaže.

Vilniuje, nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje įteikti liudijimai dokumentinio paveldo saugotojams, kurių pateikti šeši dokumentai ar jų kolekcijos įrašyti į UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ nacionalinį registrą.

Laidą užbaigia socialinių tinklų apžvalga su Lina Patskočimaite.

Ved. Guoda Pečiulytė

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau