Panorama. Ramūnas Karbauskis neatlyžta: neseniai atmestas LRT valdymo klausimas – ir vėl Seime

Didesnius mokesčius daliai gyventojų siūlantis prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad ekonomikos lėtėjimas neturi stabdyti ambicijų naikinti vadinamąjį „gyvulių ūkį“, o iš mokesčių surinktais pinigais būtų didinamos pensijos ir socialinės išmokos. Premjeras Saulius Skvernelis sako, kad dėl visų šalies vadovo siūlymų rasti bendri vardikliai arba kompromisai, kurie pasimatys kitų metų biudžeto projekte.

LRT Tyrimų skyrius, paskelbęs informaciją apie Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko D. Gaižausko veiklą policijos Imuniteto padalinyje, sulaukė buvusių ir esamų pareigūnų atsiliepimų. Pareigūnai ryžosi viešai pasakoti apie patirtą spaudimą. Pašnekovai teigia, kad tai, kas prieš kelerius metus vyko Marijampolės komisariate, buvo tikras persekiojimas. Tyrimą atlikusi LRT Tyrimų skyriaus žurnalistė Jurga Tvaskienė teigia, kad pareigūnai sako vieną dalyką: D. Gaižauskas galėjo būti nusistatęs prieš Marijampolės pareigūnus dėl prieš dešimtmetį labai garsiai nuskambėjusios Kalvarijos kriminalistų bylos.

Kol Seimas dar svarsto, ar pavesti Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui tirti galimus parlamentarės Irinos Rozovos ryšius su Rusijos diplomatais, Seimo narė spaudos konferencijoje pateikė savo versiją neneigdama susitikimų su Rusijos diplomatais, taip pat ir su buvusiu konsulu Vladimiru Malyginu, kuris iš Lietuvos išsiųstas dėl šnipinėjimo. Komiteto pirmininkas Dainius Gaižauskas teigia, kad jau dabar pakanka informacijos pradėti tyrimą dėl galimų Rusijos įtakų mūsų politinei sistemai.

Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) skelbia, kad grąžins ambasadorių į Baltarusiją po 11 m. pertraukos ir gali švelninti sankcijas, jei matys pažangą per parlamento rinkimus šiemet ir prezidento kitąmet. Kai Minsko santykiai su Maskva šlyja, Baltarusijoje apsilankęs Amerikos valstybės sekretoriaus pavaduotojas pareiškė, kad pastebi Aliaksandro Lukašenkos norą siekti įvairovės renkantis partnerius. Pasak Davido Hale'o, Amerika neprašo rinktis tarp Rytų ir Vakarų, bet nori, kad Baltarusija būtų nepriklausoma ir suvereni.

O vietoje Johno Boltono, kuris paliko administraciją praėjusią savaitę, JAV prezidentas Donaldas Trumpas nauju nacionalinio saugumo patarėju paskyrė ilgametį pasiuntinį įkaitų reikalams. Robertas O'Brienas tampa jau ketvirtu prezidento patarėju nacionaliniam saugumui po Michaelio Flynno, Herberto McMasterio ir J. Boltono. Patarėjas koordinuoja gynybos, diplomatijos ir saugumo struktūrų veiklą. Postą jis perims kaip tik kai D. Trumpas nurodė dar sugriežtinti sankcijas Iranui po atakos prieš Saudo Arabijos naftos objektus.

Smūgiai Saudo Arabijos naftos objektams yra karo veiksmas, ir tai Irano ataka, skelbia į Rijadą atvykęs Amerikos diplomatijos vadovas. Saudo Arabija taip pat apkaltino Iraną ir parodė įkalčių, kad atakų mastas buvo gerokai didesnis negu skelbta, ir kad raketų bei dronų smūgiai visi buvo iš šiaurės, o ne iš Jemeno pusės. D. Trumpas nurodė dar sugriežtinti ir šiaip skaudžias sankcijas Iranui. Teheranas savo kaltę neigia, kaltina Ameriką ir perspėja, kad jei būtų užpultas – atgal smogtų ne tik užpuolikui.

Ne vienerius metus socialinės įmonės finansuojamos itin dosniai, tačiau šie pinigai nėra visiškai išnaudojami teisinga linkme. Nors kai kurie neįgalieji ir turi darbus, ne visi uždirba tinkamai, ką bekalbėti apie žmones, neturinčius darbo vietos. Pasak Seimo nario Justo Džiugelio, tokios susiklosčiusios situacijos priežastis nustatyti yra gana sunku, tačiau greičiausiai už viso to slypi interesų grupės ir dideli pinigai.

LRT klausimas – vėl Seime. Veiklą pradėjo dėl Visuomeninio transliuotojo įstatymo Seimo Kultūros komiteto sudaryta darbo grupė – į ją įtraukti 7 Seimo ir 7 LRT tarybos nariai. Kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis toliau tikina, kad reikia keisti LRT valdymo modelį, nors tokį pasiūlymą Seimas anksčiau jau yra atmetęs.

Izraelio premjerui su sąjungininkais nepavyko vakarykščiuose rinkimuose laimėti tiek mandatų, kad galėtų iškart sudaryti vyriausybę ir po 10 m. valdymo imama kalbėti apie jo eros pabaigą. Suskaičiavus beveik visus balsus, Benjamino Netanyahu ir jo pagrindinio varžovo partijoms prognozuojama maždaug vienodai vietų Knesete.

Europos Sąjunga perspėjo, kad „Brexito“ be susitarimo galimybė tampa labai reali, jei Jungtinė Karalystė nepateiks konkrečių siūlymų ir apsimetinės, kad derasi. Europos Komisijos pirmininkas Jeanas Claude'as Junckeris, užvakar susitikęs su premjeru Borisu Johnsonu, sakė nesąs tikras, ar susitarti įmanoma, nes vis dar negavo konkrečių siūlymų. Bendrijos „Brexito“ derybininkas teigė, kad Londonui nepakanka tik sakyti, kas nepatinka.

Klaipėdos uoste – neįprastas svečias: po 18 m. pertraukos čia galima pamatyti povandeninį laivą. Draugiško vizito atplaukė Vokietijos karinės jūrų pajėgos.

Kultūra. Vilniaus dokumentinių filmų festivalio organizatoriai „Skalvijos“ kino centre rengiasi rytojaus festivalio atidarymui. 16 kartą vyksiančio renginio tema – „Peržengti slenksčiai“. 6 pagrindinės programos, specialiųjų programų filmai vienaip ar kitaip kalba apie įveiktus gyvenimo slenksčius, todėl festivalis sako: bijai vilko – eik.

Leidyklos „Tikra knyga“ išleista nauja knyga „Vilniaus rūmai ir jų šeimininkai“ siekia vaikus patraukliai supažindinti su Lietuvos valdovais. Istorikių Nelės Kostinienės, Živilės Mikailienės ir iliustruotojos Linos Itagaki knyga – kelionė Lietuvos valstybingumu nuo Gedimino laikų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.