„Laba diena, Lietuva“. Politikai, dėvintys karių uniformas: įprastas gestas ar nepagarba kariuomenei?

LRT tyrimo tęsinys – apie Dainiaus Gaižausko spaudimą prabilo buvę ir esami pareigūnai. LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“ prasideda nuo LRT tyrimo tęsinio. LRT Tyrimų skyrius, paskelbęs informaciją apie Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko D. Gaižausko veiklą policijos Imuniteto padalinyje, sulaukė buvusių ir esamų pareigūnų atsiliepimų. Pareigūnai ryžosi viešai pasakoti apie patirtą spaudimą. Pašnekovai teigia, kad tai, kas prieš kelerius metus vyko Marijampolės komisariate, buvo tikras persekiojimas. Tyrimą atlikusi LRT Tyrimų skyriaus žurnalistė Jurga Tvaskienė teigia, kad pareigūnai sako vieną dalyką: D. Gaižauskas galėjo būti nusistatęs prieš Marijampolės pareigūnus dėl prieš dešimtmetį labai garsiai nuskambėjusios Kalvarijos kriminalistų bylos.

Kas užims Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės vyr. trenerio postą? Laidą tęskime su pokalbiu apie krepšinį. Lietuvos vyrų krepšinio rinktinei nesėkmingai pasirodžius pasaulio krepšinio čempionate, vyr. komandos treneris Dainius Adomaitis iškart prabilo apie atsistatydinimą iš šio posto. Naujas kandidatas – su Lietuvos jaunių ir jaunimo krepšinio rinktinėmis visus titulus susižėręs Kazys Maksvytis. Portalo „15min.lt“ krepšinio žurnalistas Donatas Urbonas sako, kad toks sprendimas jo tikrai nenustebino: nors visi svajojo apie Šarūną Jasikevičių, pastarasis treniruoti šalies komandos bent jau kol kas neturi galimybių.

Prezidentūroje – pozityvus šalies vadovo susitikimas su profsąjungomis ir verslo asociacijomis. Po pašnekesio kelkimės į prezidentūrą. Šiandien čia prezidentas Gitanas Nausėda susitiko su profesinių sąjungų ir verslo asociacijų atstovais. Profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkės Ingos Ruginienės teigimu, susitikimas prabėgo gana pozityviai, o prasidėjo jis nuo šalies vadovo siūlomų pataisų ir idėjų. Aptarta buvo ir mintis apie laisvą dieną šeimoms, auginančioms vaikus ar slaugančioms neįgalius artimuosius.

Politikai, dėvintys karių uniformas: įprastas gestas ar nepagarba kariuomenei? Dar viena aktuali tema – politikai ir karių uniformos. Vakar Rukloje apsilankęs G. Nausėda vilkėjo Lietuvos kariuomenės lauko uniformą. Tai – įprastas reiškinys ar vis tik neetiškas gestas, kurio politinio lauko asmenybėms reikėtų vengti? Juk už kariškių aprangos vilkėjimą eilinis pilietis net gali gauti baudą. Vis tik Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas dr. Deividas Šlekys kriminalo čia neįžvelgia: prezidentas yra vyriausiasis ginkluotojų pajėgų vadas, o ir kario uniformos jis kasdien nevilki.

Neįgalieji stringa verslininkų pinklėse. Toliau laidoje – vaizdo siužetas apie verslininkų schemose įstrigusius neįgaliuosius. Ne vienerius metus socialinės įmonės finansuojamos itin dosniai, tačiau šie pinigai nėra visiškai išnaudojami teisinga linkme. Nors kai kurie neįgalieji ir turi darbus, ne visi uždirba tinkamai, ką bekalbėti apie žmones, neturinčius darbo vietos. Pasak Seimo nario Justo Džiugelio, tokios susiklosčiusios situacijos priežastis nustatyti yra gana sunku, tačiau greičiausiai už viso to slypi interesų grupės ir dideli pinigai.

LRT klausimas – vėl teisme. Seimo Kultūros komiteto sudaryta darbo grupė, kurią sudaro 7 Seimo nariai ir 7 LRT tarybos nariai, tikisi iš visuomeninio transliuotojo išgirsti, kaip būtų galima keisti LRT valdyseną. Politikai mano, kad tą daryti būtų galima įkuriant naują valdymo organą, t. y. valdybą, tačiau žiniasklaidos ekspertai sako, kad tokiu būdu visuomeninis transliuotojas būtų politizuotas. Seimo Kultūros komiteto pirmininko Ramūno Karbauskio ir LRT tarybos pirmininko Liudviko Gadeikio komentarai.

Kiniją purto kiaulienos krizė. Tęskime laidą su žinia iš užsienio. Kinijoje – kiaulienos krizė. LRT TELEVIZIJOS užsienio naujienų redaktorius Justinas Vainilavičius sako, kad kinai suvalgo pusę kiaulienos, pagaminamos visame pasaulyje, tad kiaulių maro epidemija – šiai šaliai tikras sukrėtimas. Kinijos vyriausybė net paskelbė, kad atvers savo strateginius kiaulienos rezervus ir skelbs aukcioną, per kurį parduos 10 tūkst. tonų šios mėsos. Jau vien faktas, kad šalis turi tokį dalyką rodo, kokios svarbos produktas tai yra Kinijoje.

Gyvybiškai svarbi informacija: defibriliatorius – tikrai ne raketų mokslas. Po pokalbio apie kiaules ir Kiniją – gyvybiškai svarbi informacija. Žmogui praradus sąmonę – svarbi kiekviena sekundė, o tinkamai suteikta pagalba dar iki medikų atvykimo gali lemti, ar asmuo išgyvens. Neretai pagalbos suteikimą sustabdo baimė pakenkti ar galvojimas, kad, pvz., defibriliatoriaus panaudojimas prilygsta raketų mokslui. „Taip tikrai nėra“, – sako gyvybes išgelbėję reportažo herojai Marius Čeliauskas ir Mantas Gintalas, o medikai primena, kad nieko nedarymas kenkia gerokai labiau. Be to, gaivinimo instruktorė Aida Mankutė demonstruoja, kaip reikia tinkamai gaivinti žmogų.

Klaipėdoje – smagios lenktynės. LRT TELEVIZIJOS laidai „Laba diena, Lietuva“ pamažu besiridenant į pabaigą – kelionė į uostamiestį. Šiandien Klaipėdoje vyko įdomios lenktynės: per patį rytinį piką uostamiesčio gatves tuo pačiu maršrutu, bet skirtingomis transporto priemonėmis įveikė Klaipėdos universiteto studentai. Čia susigrūmė autobusai, automobiliai, dviračiai, elektromobiliai, maršrutiniai taksi ir... tiesiog kojos.

Socialinių tinklų naujienų apžvalga. O laidos pabaigoje – tradicinė naujienų socialiniuose tinkluose apžvalga. Šįkart ją pristato LRT RADIJO žurnalistė ir laidų vedėja Simona Vasiliauskaitė. Laidą veda Guoda Pečiulytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau