Panorama. Gera naujiena šąlantiems: atpigus dujoms ir biokurui, šildymo kaina spalį bus 13 procentų mažesnė nei pernai

Artėjant šildymo sezonui – geros žinios gyventojams. Energetikos reguliavimo taryba spalį prognozuoja apie 13 proc. mažesnę šildymo kainą nei pernai. Tai lemia sumažėjusios biokuro ir gamtinių dujų kainos.

Prezidentas Gitanas Nausėda Rukloje aplankė Lietuvos ir sąjungininkų karius. Į šį susitikimą šalies vadovas atvyko dėvėdamas karinę lauko uniformą. Tiesa, minėtoji uniforma nebuvo siūta specialiai, o tik pažymėta prezidento herbu.

Seime įregistruotos įstatymų pataisos, draudžiančios alkoholio skolinimo ar saugojimo paslaugą. Parlamentaras Paulius Saudargas sako, kad taisyti įstatymą reikia dėl esą gudraujančių verslininkų, sostinėje įrengusių vadinamąsias „alkoholio saugyklas“. Iš jų vartotojai gali visą parą pasiimti stipriųjų alkoholinių gėrimų.

Seimas planuoja grįžti prie per apkaltą nušalinto prezidento Rolando Pakso klausimo. Anot Seimo pirmininko, visos frakcijos sutarė, kad jam reikėtų atverti kelią į Seimą. Toks pasiūlymas bus svarstomas jau kitą savaitę.

Prezidentas Gitanas Nausėda teigia pritariantis Seimo iniciatyvai atlikti parlamentinį tyrimą dėl Lenkų rinkimų akcijos frakcijos narės Irinos Rozovos galimų ryšių su Rusija. Seimas ketvirtadienį toliau svarstys, ar pavesti tyrimą atlikti Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui, taip pat aiškintis, ar pažyma apie šią parlamentarę nebuvo manipuliuojama.

Amerikiečių žiniasklaida skelbia, kad šalies Vyriausybė identifikavo, jog atakos prieš Saudo Arabijos naftos pramonės kompleksus įgyvendintos iš Irano. Pranešama, kad dronai ir raketos skriejo iš bazių pietų Irane. Saudo Arabijos gynybinės sistemos jų nesustabdė, nes buvo nukreiptos į Jemeno pusę, iš kur atakų tikimybė buvo didžiausia. Iranas neigia prisidėjęs prie pasaulinę naftos rinką sudrebinusių išpuolių.

Rinkimams besirengiančiame Afganistane tęsiasi sprogdinimų virtinė. Per ataką Parvano provincijoje žuvo 26 žmonės. Mirtininkas taikėsi į rinkimų kampanijos renginį, kuriame į susirinkusiuosius kreipėsi šalies prezidentas Ashrafas Ghani. Kitas sprogimas nugriaudėjo sostinėje Kabule, šalia Jungtinių Valstijų ambasados. Per šią ataką žuvo 22 žmonės. Atsakomybę už išpuolius prisiėmė Talibanas. Grupuotė įspėjo, kad tęs atakas.

Izraelio ministrui pirmininkui – lemtinga diena, galinti užbaigti jo ilgametį dominavimą šalies politinėje arenoje. Izraelio gyventojai jau antrą kartą šiais metais eina prie balsadėžių. Rinkėjai sprendžia, ar pratęsti ir taip ilgiausią šalies istorijoje Benjamino Netanyahu valdymą dar viena kadencija.

Lietuvos ir Lenkijos premjerai sutarė kitąmet surengti bendrą abiejų šalių Vyriausybių posėdį. Pasak Sauliaus Skvernelio, taip abiejų šalių bendradarbiavimas bus pakeltas į kitą lygmenį. Nors Lenkijos premjeras nepavadino Lietuvos strategine partnere, tačiau sakė, kad santykiai vis gilėja ir abi šalys pagarbiai žiūri į jautrius klausimus.

Jungtinės Karalystės Aukščiausiasis Teismas ėmėsi nagrinėti, ar ministras pirmininkas Borisas Johnsonas teisėtai penkioms savaitėms sustabdė parlamento darbą. Ministro pirmininko sprendimo priešininkai teismui sakė, kad toks premjero sprendimas – bandymas „nutildyti“ parlamentarus, kuriuos esą mato kaip „kliūtį“ savo politiniams tikslams.

Nuo kitų metų Lietuvoje ir visoje Europos Sąjungoje neliks tradicinių cigarečių su skonio priedais, tačiau Seime atsirado siūlymas Lietuvoje drausti pardavinėti ir aromatizuotas elektronines cigaretes. Tokią pataisą užregistravęs konservatorius Mykolas Majauskas tikisi, kad taip elektroniniai rūkalai bus mažiau patrauklūs jaunimui.

Daržininkai skundžiasi aplinkos ministrui, kad šį sezoną nemažai augintojų, net turėdami įrangą, negalėjo palieti daržovių, nes buvo ribojamas iš telkinių paimamo vandens kiekis. Esą savivaldybės nusistato savo tvarką, nuolaidžiauja hidroelektrinių savininkams. Šie teigia, kad laikosi nustatytų taisyklių. Pasak ministro, reikia parengti bendrą visai Lietuvai vandens naudojimo tvarką.

Panevėžio vyskupijos bažnyčiose rasta daugiausia senų metrikų. Tarp jų – ir viena seniausių 1653-ųjų knyga. Specialistai sako, kad tai tikras lobis tiems, kas domisi genealogija. Visos šios knygos bus perkeltos į elektroninę erdvę.

Kino teatre „Forum cinemas Vingis“ - išankstinė filmo premjera – čia pristatytas naujausias režisieriaus Igno Jonyno filmas „Nematoma“. Tai antras režisieriaus ilgametražis filmas, sukurtas praėjus penkeriems metams nuo pirmojo filmo „Lošėjas“. Šalies kino teatruose jis pradedamas rodyti nuo penktadienio.