„Laba diena, Lietuva“. Saldūs pasaulio šalių susivienijimo vaisiai: per pastaruosius dešimtmečius ozono skylė susitraukė daugiausiai

Elektroninės cigaretės: siūlomi ribojimai. Seimo narys, konservatorius Mykolas Majauskas, siūlantis uždrausti garinamąjį elektroninių cigarečių skystį su nikotinu, teigia esą minėtasis skystis – tai puiki priemonė pripratinti vaikus prie nikotino. Skystis, skirtas elektroninėms cigaretėms, neturi aitraus kvapo, kurį galėtų užuosti tėvai, taip pat yra netgi malonus, aromatingas, tačiau prie šio skysčio priprantama lygiai taip pat kaip ir prie cigarečių. Štai liberalas Kęstutis Glaveckas norėtų, kad visos rūkymo formos būtų uždraustos, tačiau yra įsitikinęs: „Draudimais mes nieko nesustabdysime.“

Emigrantų vaikams – specialus mokyklų tinklas. Nuo šio rugsėjo į Lietuvą grįžtančių emigrantų vaikus priima dvidešimt specializuotų mokyklų, kurios gauna papildomą finansavimą. Ar mokyklos iš tiesų padeda iš užsienio grįžusiems vaikams greičiau adaptuotis? Štai iš Venesuelos atvykusi Gabriela Avalos-Liesinskas, dabartinė abiturientė, prisimena, kad sugrįžus sunkiausia buvo įveikti kalbos barjerą, tačiau nuolatos būdama lietuviškai kalbančių bendraamžių apsuptyje, lietuvių kalbą išmoko per metus.

Traukiasi ozono skylė. Užsienio naujienų redaktorius Ignas Kinčinas pristato naujausius duomenis apie vis besitraukiančią ozono skylę: pastaroji apima 5 mln. kvadratinių kilometrų. Prognozuojama, kad šie skaičiai – tai mažiausias ozono skylės dydis per kelis dešimtmečius. 1987-aisiais net 180 valstybių pasirašė taip vadinamąjį Monrealio protokolą, kuriuo priimtas tarptautinis pažadas atsisakyti ozono sluoksniui kenkiančių medžiagų naudojimo.

Pagalbos pultelis senjorams. Kauno technologijos universiteto mokslininkai kuria naują senyvo amžiaus žmonių stebėjimo sistemą. Ji ne tik fiksuotų senjorų sveikatos būklę, bet prireikus automatiškai iškviestų pagalbą. KTU profesorius Egidijus Kazanavičius, prisidėjęs prie įrenginio sukūrimo, teigia esą mokslininkai jau ilgą laiką suko galvas, norėdami padėti vienišiems ir dėl savo sveikatos besijaudinantiems senjorams. Prietaisas, dar vadinamas pakabuku, yra nesudėtingos konstrukcijos, lengvas ir skirtas nešioti ant kaklo.

Pasaulio krepšinio čempionato užkulisiai. Studijoje – dar šiąnakt į Lietuvą sugrįžęs sporto žurnalistas Rytis Kazlauskas. Pašnekovas atskleidžia:„FIBAI ir vietiniams organizatorių komitetams labai trukdė anglų kalbos, o ypač ryšio barjerai.“ R. Kazlauskas prisimena ir skaudžiąsias Lietuvos bei Prancūzijos varžybas, po kurių lietuviams teko važiuoti namo, o apie koją šalies rinktinei pakišusią teisėjo klaidą sako: „Tai tikrai nebuvo esminė Lietuvos rinktinės pralaimėjimo priežastis.“

Politologo Šarūno Liekio įžvalgos. Po savaitgalį įvykusios drono atakos prieš Saudo Arabijos naftos gavybos sistemas, kyla klausimas: kas dabar dėsis tarptautinėje arenoje? Studijos svečias, Vytauto Didžiojo universiteto Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto dekanas prof. Šarūnas Liekis užtikrintas: „Saudo Arabijoje įvykdyta ataka yra tikrų tikriausias Irano interesas.“ Tačiau kone stambiausia pasaulio valstybė – Jungtinės Valstijos, yra beginklės ir negali imtis atitinkamų Irano sutramdymo veiksmų.

Lietuviams savo duomenų saugumas nerūpi. Naujausias tyrimas atskleidžia, kad beveik 80 procentų Baltijos šalių gyventojų visiškai nesirūpina savo duomenų saugumu. Ar tokios išvados – realios? Kalbamasi su Nacionalinio kibernetinio saugumo centro vadovu Ryčiu Rainiu. Pašnekovas pasakoja, jog jau vien per praėjusius metus buvo užfiksuoti 53 tūkst. kibernetinių incidentų. Viena tokių atakos priežasčių – nepakankamas dėmesys asmeninių duomenų apsaugai.

Degaičių parke – šimtai retų medžių. Žemaitijoje, netoli Telšių, yra įsikūręs Degaičių parkas, kuris stebina augalų įvairove. Pats Degaičių seniūnas Antanas Kontrimas, ne kartą buvęs įtrauktas į Gineso rekordų knygą, pasakoja, kad geriausias metas užsukti į Degaičių parką – „auksinis“ ruduo. Šiame parke, užimančiame 10 hektarų, yra 6 vandens telkiniai, 300 rūšių medžių ir 150 rūšių gėlių.

Grybautojų priešės – briedmusės. Apie šiuos, keistą pavadinimą turinčius vabzdžius, informuoja Mokinių neformaliojo švietimo centro gamtos skyriaus vedėjas Almantas Kulbis. Pašnekovas užtikrina: „Musių pavadinimas yra tiesiogiai susijęs su briedžiais, o tiksliau – su jų gyvenimu.“

Seni bažnyčių metrikai – elektroninėje erdvėje. Pastaruoju metu į darbuotojų, atliekančių bažnyčios metrikų skaitmeninimą, patenka Panevėžio rajone dar XVII amžiuje kunigų pildytos bažnyčių knygos: ką jose galima rasti? Panevėžio vyskupas Linas Vodopjanovas atskleidžia, jog minėtuosiuose rankraščiuose aptinkamos žmonių gyvenimo istorijos: nuo pat gimimo iki mirties. Kaip vieno žmogaus istorija gali atspindėti tuometinio miestelio gyvenimą?

Muzikinis pasirodymas. Rasa Soškuvienė ir Laura Remeikienė – „Namai, kur tebelaukia“.

Socialiniai tinklai. Juos pristato Audra Avižiūtė.