Panorama. Įvykių Saudo Arabijoje atgarsiai palietė ir Lietuvą: ekspertai neabejoja – degalai brangs

Ekspertai beveik neabejoja, kad po atakų Saudo Arabijoje brangstant naftai netrukus sulauksime ir aukštesnių degalų kainų Lietuvoje. Degalinių atstovai ramina, kad kainos kils palaipsniui, tačiau kol kas neprognozuoja kiek. Ekonomistai skaičiuoja, kad degalai brangti neturėtų labai ryškiai – maždaug 4 centais.

Jungtinės Valstijos dėl atakų prieš Saudo Arabijos naftos objektus kaltina Iraną, o Donaldas Trumpas pagrasino, kad Amerika yra pasiruošusi suduoti atsakomąjį smūgį. Tarptautinė bendruomenė ragina nebeskatinti konflikto.

Pirmadienį prezidentūroje susitikusi Valstybės gynimo taryba (VGT) aptarė, kokią karinę techniką turėtų įsigyti Lietuva bei įsipareigojimus gynybai skirti 2 proc. BVP. Nors posėdyje apie šauktinius kalbėta nebuvo, prezidento Gitano Nausėdos patarėjas teigė, kad šalies vadovas pritaria šauktinių amžiaus ribų keitimui.

Beveik kiekvienas Seimas neišvengia slaptųjų pažymų skandalo. Parlamentas rytoj toliau svarstys, ar pavesti nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui atlikti tyrimą dėl galimų Irinos Rozovos ryšių su Rusijos diplomatais ir kaip kai kurie Seimo nariai elgėsi gavę slaptą pažymą apie šią parlamentarę.

Nepraėjus nė mėnesiui nuo mokslo metų pradžios, kyla nauji nesutarimai dėl mokytojų darbo užmokesčio. Žiemą streikavusio Andriaus Navicko profesinė sąjunga sako, kad ligšiolinės derybos su ministerija stringa, esą ministerijos atstovai klaidina visuomenę, teigdami, kad dauguma mokyklų sklandžiai diegia etatinio apmokėjimo modelį.

Likus šešioms savaitėms iki „Brexito“, Europos Sąjunga nesulaukė jokių konkrečių ir tinkamų siūlymų iš Jungtinės Karalystės, nors Britanijos premjeras skelbia, kad susitarimą pasiekti yra realu. Šiandien po susitikimo su Europos Komisijos pirmininku Jean-Claude Juncker B. Johnsonas ir toliau tvirtina, kad jau žino, koks bus pasiektas susitarimas, ir tikina, kad neprašys Bendrijos atidėti išstojimą.

Rusijos, Turkijos ir Irano lyderiai aptarė padėtį Sirijoje. Vladimiras Putinas tikina, kad Turkija prisideda prie taikos ir stabilumo užtikrinimo Sirijoje, nors bombardavimai toliau tęsiasi. Padažnėjus sprogdinimams prieš civilių objektus kilo dar viena pabėgėlių banga – apie pusę milijono žmonių pasitraukė į Turkiją.

Vilniuje prasidėjo solidarumo ir pagalbos su vėžiu susidūrusioms šeimoms akcija, kuria siekiama padėti įrengti „Mamų unijos“ Šeimos namus. Akcijos „Vienos kėdės istorija“ tikslas – surinkti pusę milijono eurų šalia Santariškių statomiems namams, kuriuose galėtų apsistoti onkologinėmis ligomis sergančių vaikų artimieji.

Aukščiausiajam Teismui paskelbus, kad vadinamasis Vijūnėlės „dvaras“ turi būti nugriautas, pastato savininkai, rugsėjo pradžioje pradėję parengiamuosius darbus pastato viduje, dabar pradėjo ardyti stogą. Tačiau dėl patirtos žalos iš valstybės jie siekia prisiteisti beveik 2milijonus eurų.

Baltijos jūroje dėl oro sąlygų nutraukta prie Klaipėdos vakar vakare dingusio apvirtusios jachtos įgulos nario paieška. Per nelaimę žuvo laivo kapitonas. Penki išgelbėti Lenkijos piliečiai nuo sušalimo gydomi ligoninėje.

Seime užregistruotas siūlymas nuo kitų metų didinti baudas už pažeidimus, susijusius su triukšmu. Taip pat siūloma leisti savivaldybėms apriboti veiklą tų įmonių, kurios praeityje jau buvo baustos. Tam priešinasi barų ir kavinių savininkai – jų atstovo teigimu, parlamentaro siūlymas skirtas kovai su labai triukšmingais klubais, o tokių yra mažuma.

Žurnalistė Lilija Valatkienė rengia parodą apie emigraciją. Sužinojusi, kad per atkurtos nepriklausomybės metus iš Lietuvos išvažiavo daugiau nei milijonas piliečių, L. Valatkienė sukūrė rekordinę sagų instaliaciją, kurioje po sagą skiria vienam išvykusiam žmogui.