„Laba diena, Lietuva“. Gaisrų Saudo Arabijoje pasekmės: degalai brangs, tik klausimas – kiek

Lietuvai kylančios grėsmės. Šios laidos viešnia – Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorė dr. Dovilė Jakniūnaitė. Moteris prognozuoja vykstančios Valstybės gynimo tarybos (VGT) sprendimus. Pašnekovė, prisimindama neseniai vykusią rinkimų kampaniją, pabrėžia: „Nė vienas iš kandidatų nežadėjo esminių pokyčių nacionalinio saugumo srityje, todėl ir šiandieną didelių permainų tikėtis nereikėtų.“

Akcija „Vienos kėdės istorija“. Vilniuje prasidėjo solidarumo ir pagalbos su vėžiu susidūrusioms šeimoms akcija, kurios tikslas – padėti įrengti „Mamų unijos“ Šeimos namus. Akcijos pradžią Katedros aikštėje, kur įrengta imitacinė vėžiu sergančio vaiko palata, paskelbė pirmoji šalies ponia Diana Nausėdienė kartu su šalies menininkais. Šeimos namai kuriasi Vilniuje, netoli Santaros klinikų Vaikų ligoninės. Čia baigiama įrengti 11 apartamentų, kuriuose gydomas vaikas galės gyventi su šeima. Akcijoje dalyvaujantis ir su onkologine liga kovojantis atlikėjas Stanislovas Stavickis-Stano teigia: „Ši akcija turi kilnų tikslą ir yra reikalinga.“

Baltarusijos integracija į Rusiją. Rusijos leidinys „Kommersant“ rašo susipažinęs su Rusijos ir Baltarusijos ekonominės integracijos planais – remiantis jais, nuo 2021-ųjų ar vėliau abi šalys suvienodins eilę institucinių struktūrų. Jei šie planai būtų įgyvendinti, Baltarusijos ir Rusijos integracijos lygis gerokai pranoktų tą, kurį šiuo metu yra pasiekusi 28 valstybes jungianti Europos Sąjunga. Tarptautinius pažadus aptaria užsienio naujienų redaktorė Jolanta Paškevičiūtė.

FIBA didesnių pokyčių neplanuoja. Praūžus Pasaulio krepšinio čempionatui Kinijoje, Tarptautinės krepšinio federacijos (FIBA) vadovai sako esantys „labai patenkinti“. Nors ne viena čempionate dalyvavusi šalis pareiškė nusiskundimų teisėjų darbu, visgi organizatoriai didesnių čempionato trūkumų neįžvelgia. Priešingai, FIBA, prisimindama Čekijos ir Lenkijos pavyzdį, džiaugiasi besiplečiančia krepšinio geografija. Apie taip laukiamus, bet, panašu, neįvyksiančius FIBOS pokyčius – Marius Andrijauskas.

Savaitgalį – naujas Lietuvos krepšinio lygos (LKL) sezonas. Anot sporto žurnalisto Mariaus Andrijausko, panašu, jog Kauno „Žalgirio“ prioritetas yra ne LKL, bet Eurolyga. Šiųmetinė LKL galėtų būti šauni proga pasižymėti jauniesiems Lietuvos krepšininkams. Tiesa, M. Andrijauskas sakosi nėra užtikrintas dėl Vilniaus „Ryto“ efektyvaus žaidimo – mat ši krepšinio komanda šįmet įsigijo tik tris naujus užsienio žaidėjus.

Kassavaitinis politologo Lino Kojalos komentaras. Rytų Europos studijų centro vadovas Linas Kojala atkreipia dėmesį, jog prieš keletą dienų buvo paviešintas itin svarbus „Chicago Council on Global Affairs“ atliktas tyrimas. Pastarojo metu daugiau nei 50 procentų amerikiečių atsakė, jog, esant grėsmei iš Rytų, o tiksliau – iš Rusijos, Amerikos kariuomenė privalėtų suteikti karinę pagalbą Baltijos puolamoms šalims. Politologas pastebi ir Jungtinės Karalystės premjero Boriso Johnsono pastebėjimą, jog Anglija – it galiūnas Halkas, kuris, praėjus sunkiam „Brexito“ laikotarpiui, prisikels. Ar plėsis Europos Sąjunga, priimdama naujas nares?

Tiesiogiai iš prezidentūros. Pirmadienį prezidentūroje susitikusi Valstybės gynimo taryba(VGT) aptarė, kokią karinę techniką turėtų įsigyti Lietuva bei įsipareigojimus gynybai skirti 2 proc. BVP. Nors posėdyje apie šauktinius kalbėta nebuvo, prezidento Gitano Nausėdos patarėjas teigė, kad šalies vadovas pritaria šauktinių amžiaus ribų keitimui.

Degalai brangs, tik klausimas – kiek. Šeštadienį prieš Saudo Arabijos naftos gavybos kompleksus buvo įvykdytos bepiločių skraidyklių atakos. Kiek vėliau atsakomybę prisiėmė Jemene veikiančios sukilėlių pajėgos. Kol tarptautinė bendruomenė ir Europos Sąjunga mėgina malšinti kilusią politinę įtampą, pastaroji, regis, nemažėja, o ypač – naftos sektoriuje. Štai naftos kaina pasaulyje šoktelėjo apie 10 procentų.

Pagalbos vaikams linijai – 10 metų. Remiantis statistika, per „Vaikų linijos“ gyvavimo dešimtmetį buvo užfiksuota 76 tūkst. skambučių. Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos atstovė Jurgita Jankūnaitė atskleidžia, jog „Vaikų linija“ sulaukia skambučių ir iš suaugusiųjų – mat pastariesiems taip pat reikia patarimo dėl vaikų elgsenos.

Triukšmadariams siūlomos didesnės baudos. Seime užregistruotas siūlymas nuo kitų metų didinti baudas už garsų linksminimąsi miesto gatvėse. Svarstoma griežtesnes baudas skirti barų ar kavinių savininkams, kurie neužtikrina aplinkinių gyventojų ramybės ir pažeidžia taisykles.

Socialinių tinklų naujienos. Jas pristato Karolina Panto.