Panorama. Teismas: po Lietuvą kursavusių „valstiečių“ autobusiukų akcija „Saugokime vyrus“ – rinkėjų papirkimas

LRT.lt

2019.09.12 21:19

Seime įsteigta nauja frakcija, pasivadinusi „Lietuvos gerovei“, kurios pagrindą sudaro „Tvarkos ir teisingumo“ frakciją palikę parlamentarai. Šioje į valdžią pakviestoje frakcijoje vietos neliko „valstiečius“ palikusiam Mindaugui Puidokui, nes to pageidavo Ramūnas Karbauskis. Dėl persistumdymo Seime grėsmė netekti Seimo vicepirmininko posto iškilo „Tvarkos ir teisingumo“ partijos pirmininkui Remigijui Žemaitaičiui.

Apie valdančiąją koaliciją ir naują politinį sezoną – Nemiros Pumprickaitės interviu su premjeru Sauliumi Skverneliu „Dienos temoje“.

Algų augimą šiemet turėjo pajusti trys ketvirtadaliai gyventojų. Tai rodo apklausą apie algas atliekančios bendrovės atlikta įmonių apklausa. Pagal tyrimą, algos maždaug dešimtadaliu kilo visoje šalyje, labiausiai – Klaipėdoje. Nors prognozuojamas ekonomikos lėtėjimas, ateityje įmonės vis dar nusiteikusios didinti algas – tik menkiau. Mat joms trūksta darbuotojų, bet labiau aukštos kvalifikacijos. Tuo metu darbininkiškas profesijas įgiję žmonės, pasak ekonomistų, ima pildyti bedarbių gretas.

Lietuvos Respublikos valstybės kontrolė kartu su savivaldybėmis pirmą kartą imasi skaičiuoti, kiek šios turi nekilnojamojo turto. Ir tai padaryti žada per metus. LRT tyrimas atskleidė Neringos savivaldybės kai kurių politikų įsuktą verslą pusvelčiui gautus savivaldybės butus pernuomoti poilsiautojams brangiausiomis kurorto kainomis.

Nykstančias regionų mokyklas savivaldybės gelbsti jungtinėmis skirtingo amžiaus mokinių klasėmis. Nors tyrimai rodo, kad toks ugdymo modelis nėra naudingas vaikams, savivaldybių atstovai pripažįsta, kad tai vienintelė išeitis išsaugoti mokyklas. Tačiau mokytojai priversti dirbti daugiau, bet už tai papildomo atlygio negauna. Švietimo ministerijos atstovai sako, kad tokios klasės neturėtų būti skatinamos ir jau po penkerių metų jų esą jau bus atsisakoma.

Seimas iki kito posėdžio atidėjo sprendimą, ar inicijuoti parlamentinį tyrimą dėl Seimo narės Irinos Rozovos nuslėptų ryšių su Rusija. Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas pritarė, kad būtų išsiaiškinta, ar parlamentarės ryšiai nekelia grėsmės nacionaliniam saugumui. Taip pat būtų aiškinamasi, ar pakanka informacijos pradėti jai apkaltą. Pačios I. Rozovos teigimu, jai metami kaltinimai – nepagrįsti: ji esą bandys tai įrodyti.

Dešimtyse Rusijos miestų šiandien įgyvendintos kratos prieš opoziciją. Reidai vykdyti regioniniuose opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno štabuose ir jo rėmėjų namuose. A. Navalnas sako, kad masiniai reidai – Kremliaus „isterija“ dėl patirto smūgio Maskvos dūmos rinkimuose.

Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) Aukščiausiasis Teismas nusprendė palaikyti Donaldo Trumpo administracijos griežtą imigracijos politiką ir leido vyriausybei prieglobsčio prašytojams taikyti apribojimus, kurie užkirstų kelią į šalį daugumai migrantų iš Centrinės Amerikos. Pagal naujas taisykles, migrantai privalėtų pirmiau prieglobsčio pasiprašyti saugioje šalyje, per kurią bando pasiekti JAV. Didžioji dauguma migrantų čia bando patekti per Meksiką.

Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas kaltinamas karalienei Elžbietai II-ajai nurodęs melagingas priežastis prašydamas ją penkioms savaitėms suspenduoti parlamento darbą. Škotijos teismas vakar nusprendė, kad parlamento suspendavimas buvo neteisėtas. Vyriausybė sprendimą apskundė Aukščiausiajam Teismui.

Seimas pritarė prezidento Gitano Nausėdos siūlymui iš pareigų atleisti 2 Lietuvos apeliacinio teismo teisėjus. Kęstutis Jucys atleidžiamas savo noru, o Konstantinas Gurinas – pažeminęs teisėjo vardą. Šių teisėjų pavardės minimos vadinamojoje teisėjų korupcijos byloje. Agentūros BNS žiniomis, K. Juciui tyrime suteiktas specialaus liudytojo statusas. Tuo metu K. Gurinui pateikti įtarimai korupcija. Vadinamojoje teisėjų korupcijos byloje įtarimai pateikti iš viso 8 teisėjams.

Teismas pripažino, kad Valstiečių ir žaliųjų sąjungos autobusiukų akcija „Saugokime vyrus“ Varėnoje buvo rinkėjų papirkimas. Per savivaldos rinkimų kampanijos partijos pirmininko Ramūno Karbauskio akciją po Lietuvą važinėjusiame autobusiuke gyventojai buvo kviečiami nemokamai atlikti medicininius tyrimus.

Dėl pavasario šalnų ir vasaros sausros daugelyje Lietuvos rajonų šiųmetis vaisių ir uogų derlius – kelis kartus mažesnis nei pernai. Tai sako pajutę ne tik sodininkai, bet ir sulčių spaudyklos. Nors dabar turėtų būti pats sulčių spaudimo pikas – mašinos dirba ne visu pajėgumu. Klientų perpus mažiau, atvežami obuoliai prastesnės kokybės, sultys teka silpnai.

Kultūra. Šiandien Skalvijos kino centre prasidėjo ankstyvojo kino festivalis „Pirmoji banga“. Europos šalių kino forumo „Scanorama“ rengiamas festivalis siekia ne tik supažindinti su XX a. pradžios kinu, jo istorija, bet ir parodyti, kad senas kinas nesensta ir daugeliu aspektų yra daug drąsesnis nei dabar.

Klaipėdoje prasidėjo tarptautinis menų festivalis „Plartforma“. Šiemet jis ragina atsigręžti į ekologiją, o žiūrovų laukia šiuolaikino šokio, naujojo cirko pasirodymai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau