„Laba diena, Lietuva“. Filmo scenarijaus vertas tyrimas: kaip atrodytų pasaulis, kuriame nėra miškų ir medžių?

LRT.lt

2019.09.12 16:30
# LRT TELEVIZIJA# LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“# Deividas Jursevičius# Jovita Vitkauskė# „Lietuvos gerovei“# Nekilnojamas turtas# NT# Lietuvos Respublikos valstybės kontrolė# Arūnas Dulkys# Kęstutis Masiulis# Savivaldybių turtas# Savivaldybės# Pasaulio ekonomika# Ekonomikos lėtėjimas# Lietuvos ūkis# Lietuvos ūkiai# Lietuvos ūkininkai# Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas# Žygimantas Mauricas# Recesija# Ekonomikos augimas# Ekonomikos prognozės# „Luminor“# „Baltic Salary Survey“# Povilas Blusius# Mėnesinis bazinis atlyginimas# atlyginimai# Algos# Atlyginimų dydis# Miškai# Klimato kaita# Jungtinės Tautos# BBC# Jolanta Paškevičiūtė# Gaisrai Amazonijoje# Amazonės miškų gaisrai# Sultys# Sulčių spaudėjai# Sulčių spaudykla# sulčių spaudimas# Obuolių derlius# Derlius# Uogos# Stasys Doveika# Dainius Serva# Gražina Kybartienė# Margarita Šešelgytė# JAV ir Iranas# Donaldas Trumpas# Johnas Boltonas# Transparency International# Ieva Dunčikaitė# Sergejus Muravjovas# Lietuvos Seimas# Seimo nariai# Kriptovaliutos# Kriptovaliuta# Justas Pikelis# Marius Jurgilas# Lietuvos bankas# Marius Pareščius# Spūstis# Spūstys Vilniuje# kamščiai Vilniuje# Kamščiai# Lietuvos policija# Dainius Šalomskas# Tomas Kamaitis# Klaipėdos universitetas# „Sveikatingumo sodai“# Viktorija Gričenaitė# Asta Klimienė# Orų prognozė# Orai# Izolda Marcinonienė# Socialinių tinklų naujienos# Socialinių tinklų naujienų apžvalga

Šiandienos LRT TELEVIZIJOS laidosLaba diena, Lietuvastartinė atžymažinia apie tik susikūrusią naują frakciją Seime. Jos pavadinimas – „Lietuvos gerovei“. ``````69Jovita Vitkauskė70``````, be jokios abejonės, trumpai apžvelgia ir daugiau rugsėjo ```87Lietuvos policija88```-osios aktualijų.

Po nedidelės naujienų suvestinėspokalbis apie (ne)suskaičiuotą savivaldybių turtą. Pastarąjį detaliai įvertinti ir susumuotitokią užduotį iškėlė ``````129Lietuvos Respublikos valstybės kontrolė130``````. Jos vadovas ``````135Arūnas Dulkys136`````` sako, kad vertinamas bus ``````145nekilnojamas turtas146``````, kurio vertė kartais tampa... nematoma. A. Dulkio teigimu, tai bus ankstesnio sisteminio tyrimo tąsa. Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto narys ``````189Kęstutis Masiulis190`````` priduria, kad betvarkės šiuo klausimu buvo ir tebėra daug, o joje gali slypėti ir vienų ar kitų žmonių privatūs interesai.

Dar viena aktuali temapasaulio ekonomikoje daugėja lėtėjimo ženklų, tačiau ``````251Lietuvos ūkis252`````` labai sėkmingai juda į priekį. Tai rodo naujausia bankoLuminorataskaita. Šios finansinės įstaigos vyriausiojo ekonomisto Žygimanto Maurico teigimu, Lietuva iriasi prieš pasaulinės recesijos srovę ir šiais metais bus viena nedaugelio valstybių, kur faktinis augimas bus didesnis nei prognozuota. Tiesa, jau kitais metais šis augimas turėtų sulėtėtidaugėja nerimo ženklų.

Tęskime pokalbius apie finansus. Pristatytas naujas tyrimas apie tai, kaip šiemet kilo ``````379atlyginimai380``````. „Baltic Salary Surveyatstovas ``````389Povilas Blusius390`````` teigia, kad ``````395mėnesinis bazinis atlyginimas396`````` šiais metais kilo ```403Margarita Šešelgytė404```,```405Transparency International406``` proc. Tiesa, atitinkamuose sektoriuose ir vietovėse jis skiriasi. Specialistas priduria, kad artėjanti prognozuojama ekonominė krizė, remiantis šiuo tyrimu, yra ir matoma, ir nematoma.

Po vieno tyrimokitas tyrimas, tik gerokai kitokios krypties: kaip atrodytų Žemė, jeigu joje neliktų... miškų? LRT TELEVIZIJOS užsienio naujienų redaktorės Jolantos Paškevičiūtės teigimu, šį mėnesį prasidėsiantis Jungtinių Tautų klimato kaitos viršūnių susitikimas tikriausiai paskatino ``````523BBC524`````` parengti studiją su atsakymais į minėtą klausimą. Mokslininkai įvairių šalių į pastarąjį, žinoma, atsakė vienbalsiaitai būtų didelė katastrofa, nes medžiai yra ne tik Žemėsplaučiai“, bet ir anglies sankaupų, dirvožemio saugotojai, tuo pačiu reguliuojantys ir vandens apykaitos ciklą. Be to, tai ir gyvūnų, ir žmonių namai.

Dėkingi medžiams, be jokios abejonės, turėtų būti ir sulčių spaudyklų darbuotojai. Tiesa, ačiūtikrai neišgirs nei pavasario šalnos, nei vasaros sausra: pastarosios stipriai sumažino vaisių ir uogų derlių. Verslininkai sako, kad klientų šiuo metu yra perpus mažiau nei pernai. Skurdų šių metų derlių liudija ir kuršėnietė ``````717Gražina Kybartienė718``````, kuri dėl obuolių trūkumo į sulčių spaudyklą neša ne tik šiuos vaisius, bet ir moliūgus bei pirktus apelsinus. Moteriai antrina irObuolių centrodarbuotojas ``````767Stasys Doveika768``````, ir ūkininkas ``````773Dainius Serva774``````.

Donny Montell – „Fly“.

O kokia gi diena be politikos? Savo įžvalgomis apie svarbiausius nūdienos šio lauko įvykius dalinasi Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktorė, politologė doc. dr. ``````835Margarita Šešelgytė836``````. Ekspertės akiratyjeir Jungtinių Amerikos Valstijų prezidento Donaldo Trumpo nacionalinio saugumo patarėjo Johno Boltono atleidimas, ir šios šalies santykiai su Iranu.

Nuo tarptautinės politikoslink vietinės. Panašu, kad dalis mūsų parlamentarų vengia viešinti savo susitikimus. Nevyriausybinės organizacijos „``````911Transparency International912``````“ Lietuvos skyriaus koordinatorės Ievos Dunčikaitės teigimu, 2019 m. Seimo pavasario sesijoje buvo paskelbta ```939940``` susitikimų. Tai – ```945946``` susitikimų mažiau nei prieš pusmetį. Taip pat sumažėjo ir Seimo narių, registruojančių savo susitikimus su lobistais ar interesų grupėmis, skaičius: dabar daro vos ```995996``` parlamentarai. „``````999Transparency International1000``````“ Lietuvos skyriaus vadovas ``````1007Sergejus Muravjovas1008`````` priduria, kad tokio kryčio priežastys kol kas nėra iki galo aiškios, kadangi iki šiol buvo stebimas tik augimas.

Toliau laidojekriptovaliutų temos pjūvis. Vienas didžiausių šalies bankų savo darbuotojams uždraudė investuoti ar apskritai turėti nors bendra su kriptovaliutomis. ``````1087Lietuvos bankas1088`````` tokią rekomendaciją finansų įstaigoms yra paskelbęs dar prieš porą metų. Mat ``````1111kriptovaliutos1112``````, nors laikomos atsiskaitymo ir investicijų priemone, neįgudusį žmogų gali palikti be pinigų, o dalis vartotojų dėl šių valiutų anonimiškumo legalizuoja neteisėtai įgytus pinigus. Komentarai šiuo klausimutiek sėkmingą ``````1171kriptovaliuta1172`````` besiverčiančią įmonę įkūrusio Justo Pikelio, tiek Lietuvos banko valdybos nario Mariaus Jurgilo, tiek bankoLuminorvyriausiojo ekonomisto Žygimanto Maurico bei informacinių technologijų eksperto Mariaus Pereščiaus lūpų.

Koks rugsėjis be (ne)įveikiamų spūsčių didmiesčiuose? Neretai, žinoma, dėl esame kalti mes patys. Šįryt situaciją kartu su ``````1267Lietuvos policija1268`````` tikrino ir LRT TELEVIZIJOS reporterė Dovilė Lisauskaitė. O situacija, panašu, nudžiugino Vilniaus apskrities Kelių policijos valdybos viršininką Dainių Šalomską: pasak jo, policininkai tikėjosi, kad pažeidėjų bus gerokai daugiau. O štai Vilniaus ``````1331savivaldybės1332`````` Eismo organizavimo skyriaus vedėjas ``````1341Tomas Kamaitis1342`````` aiškina rudens spūsčių atsiradimo priežastis. Tarp ir ```13591360``` proc. išaugęs automobilių srautas, ir nauji vairuotojų, vežančių savo atžalas į mokymosi įstaigas, maršrutai.

Laidai pamažu ridenantis į pabaigąkelionė į Klaipėdą. Klaipėdos universiteto Botanikos sode įrenginėjama garsų, vaizdų ir kvapų rekreacinė zona, pavadintaSveikatingumo sodais“. Pastarąją apžiūrėjo LRT REPORTERĖ Jovita Gaižauskaitė. Tiesa, ne tik apžiūrėjo, bet ir pakalbino projekto autorękraštovaizdžio architektę Viktoriją Gričenaitę. Jos teigimu, Botanikos sode turėtų atsirasti kraštovaizdžio psichoemocinio poveikio per spalvas, kvapus ir garsus erdvė, kuri veiks žmonių sveikatą, keltų nuotaiką, šalintų stresą, tonizuotų, mažintų kraujospūdį, veiktų regėjimą. Šia idėja džiaugiasi ir Botanikos sodo direktorė ``````1541Asta Klimienė1542``````, nors ir sutinka, kad projekto realizacijai reikia nemažai pastangų. Tiesa, darbai jau pradėti!

Nors pripažinti ir nesinori, padaryti reikia: artėja ruduo. Jis pamažu atsispindi ir artėjančių orų prognozėseLietuvos hidrometeorologijos tarnybos vyriausioji specialistė ``````1611Izolda Marcinonienė1612`````` patvirtina, kad link Lietuvos traukia ir krituliai, ir žemesnė temperatūra. Daugiauišsamioje specialistės orų apžvalgoje.

Laidos pabaigojejau puikiai pažįstama ``````1653socialinių tinklų naujienų apžvalga1654``````. Šįkart jisu Martina Račkauskaite.