Žinios. Tarp Šimašiaus ir Nausėdos – žodžių karas: sostinės meras sunerimo dėl prezidentūros orumo

Dėl niekaip nepradedamo statyti nacionalinio stadiono Vilniuje – žodžių karas tarp sostinės mero ir prezidento. Vilniaus meras Remigijus Šimašius, reaguodamas į prezidento kritiką dėl nacionalinio stadiono, esą kad mieste reikia ne tik lenteles nuiminėti, bet ir sukurti ką nors daugiau, atkirto, kad jam neramu dėl prezidentūros orumo. Praėjusią savaitę Gitanas Nausėda sukritikavo merą dėl nuimtos atminimo lentos Jonui Noreikai-Generolui Vėtrai, o vakar stebėdamas Lietuvos futbolo rinktinės rungtynes su Portugalija, šalies vadovas dar kartą pažėrė kritikos dėl stringančio nacionalinio stadiono projekto. R. Šimašiaus teigimu, jis asmeniškai gali pristatyti prezidentui planus dėl stadiono Šeškinėje statybų ir viską paaiškinti detaliau.

Naujai besikurianti Seimo frakcija sulaukė premjero kvietimo prisijungti prie valdančiosios koalicijos. Saulius Skvernelis šiandien susitiko su „Tvarkos ir teisingumo“ bei socialdarbiečių frakcijas palikusiais parlamentarais aptarti tolesnių šių politikų planų.

Finansų ministerija praneša, kad Lietuvos ekonomikos augimas lėtės. O ekspertai pastebi, kad šis ruduo atneša kainų kilimą. Prekių ir paslaugų brangimu baigėsi vasara. Vakar Statistikos departamentas paskelbė, kad rugpjūtį užfiksuota beveik pustrečio proc. vidutinė metinė infliacija.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas suformulavo kryptis naujam parlamentiniam tyrimui dėl Seimo narės Irinos Rozovos. Kaip teigia komiteto pirmininkas Dainius Gaižauskas, siūloma parlamentinį tyrimą vykdyti trimis etapais: nustatyti konkrečius Seimo narės Rozovos veiksmus, ar per ją Rusija bandė daryti įtaką Lietuvos politikai; įvertinti Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio ir buvusio Saugumo ir gynybos komiteto vadovo Vytauto Bako elgesį gavus informaciją apie Rozovą; bei ištirti, ar žvalgybine informacija nebuvo manipuliuojama.

Teismas Škotijoje paskelbė nuosprendį, kad Jungtinės Karalystės parlamentarų darbo sustabdymas – neteisėtas. Vyriausybė sako sprendimą skųsianti Aukščiausiajam Teismui Londone ir pabrėžia, kad vakar prasidėjusi bei 5 savaites truksianti parlamentarų darbo pertrauka yra įprasta procedūra. Bet opozicija atkerta, kad taip premjeras Borisas Johnsonas bando nutildyti įstatymų leidėjus prieš „Brexitą“ spalio 31-ąją.

Baltųjų rūmų patarėjo nacionalinio saugumo klausimais Johno Boltono išėjimas, pasak analitikų, rodo prezidento norą pasiekti pergalių užsienio politikoje. Donaldas Trumpas su savo patarėju nesutarė ir dėl derybų su Šiaurės Korėja ar Iranu, ir dėl požiūrio į Rusiją. Griežto ir karingo pareigūno pasitraukimas gali būti ženklas, kad Vašingtonas su priešininkais, pavyzdžiui, Teheranu ar Pchenjanu, žada stiprinti dialogą.

Anksčiau Centrinei žvalgybos agentūrai vadovavęs Jungtinių Valstijų Valstybės (JAV) sekretorius Mike'as Pompeo tikina, kad pranešimai apie amerikiečių šnipą Kremliuje yra neteisingi. JAV žiniasklaida šią savaitę paskelbė apie informaciją Centrinei žvalgybos agentūrai teikusį Vladimiro Putino administracijos pareigūną. Pranešta, kad informatorius padėjo žvalgybai prieiti prie išvadų dėl Rusijos kišimosi į 2016-ųjų JAV prezidento rinkimus.

Taline kursuoja savivaldis autobusiukas. Estija, Latvija bei kitos Baltijos šalys pasinaudojo Europos Sąjungos inovacinės programos lėšomis ir pradėjo bandyti savivaldžius autobusiukus kaip svarbų ateities viešąjį transportą. Nedideli ir iš esmės gana nebrangūs autobusiukai turėtų išspręsti itin aktualią „paskutinės mylios“ problemą. Tai yra, kaip surinkti ir išvežioti keleivius iš galinių ar tranzitinių pagrindinio viešojo transporto, tokio kaip metro ar tramvajus, stočių. Jei tai būtų išspręsta, dauguma miestiečių tikrai pasirinktų viešąjį transportą, o ne nuosavus automobilius.

Sportas. Lietuvos futbolo rinktinė vakar valandą žaidimu džiugino savo gerbėjus, bet vėliau palūžo prieš Europos čempionę Portugaliją. O varžovų lyderis Cristiano Ronaldo Vilniuje džiaugėsi rezultatyvumo rekordu. Susitikimas baigėsi rezultatu 1:5.

Lietuvos ieties metikas Edis Matusevičius iškovojo bronzą Minske pasibaigusiose pirmą kartą surengtose lengvosios atletikos varžybose tarp Europos ir Jungtinių Amerikos Valstijų rinktinių.

Pasaulio krepšinio čempionate Kinijoje žaidžiamos dar dvejos pusfinalio rungtynės.

Orai.