Panorama. Nerami Seimo sesijos pradžia: subyrėjo „tvarkiečių“ frakcija, tačiau jau kuriasi nauja

Ekonomikos ir inovacijų ministrui Virginijui Sinkevičiui Europos Komisijoje siūloma tapti už aplinką ir jūras atsakingu eurokomisaru, nors V. Sinkevičius sako, kad jam siūlomas aplinkosaugos portfelis – ekonominės srities. Politologai aiškina, kad gaunama sritis Europoje yra svarbi, tačiau Lietuvos viltys nepateisintos.

Seime nebeliko valdančiajai koalicijai priklausiusios „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos, iš jos pasitraukė keturi nariai, tarp kurių ir frakcijos seniūnas – Vytautas Kamblevičius. Jo teigimu, partijos pirmininkas Remigijus Žemaitaitis su frakcija nesitardavo, todėl ir nusprendė jį palikti. Nors nebelieka vienos iš valdančiųjų frakcijų, valstiečių lyderis Ramūnas Karbauskis teigia, kad koalicija nebyra ir tiki, kad frakciją palikę nariai ją ir toliau rems. Jau šią savaitę gali paaiškėti apie Seime kuriamą naują frakciją, kurios branduolį sudarys „tvarkiečiai“.

Finansų ministerija rengia įstatymų projektus, kurie komerciniams bankams leistų savo veiklą finansuoti iš nekilnojamuoju turtu garantuotų obligacijų. Anot Lietuvos banko, tai reiškia, kad žmonėms atsirastų galimybė būstui skolintis pigiau nei dabar. Bet, kad paskolų palūkanos taptų išvis neigiamos, kaip nutiko Danijoje ir dėl to kilo paskolų refinansavimo bumas, bankai kol kas abejoja. Tačiau neabejojama, kad, ėmus mažiau mokėti už paskolas, kiltų klausimas dėl indėlių apmokestinimo. O apskritai pasaulyje užsitęsusios neigiamų palūkanų nuotaikos, anot ekspertų, gali sumažinti pensijų fondų uždarbį.

LRT tyrimas: prorusiškų aktyvistų simbolis – Seime. LRT Tyrimų skyriaus duomenys rodo, kad prie Seimo jau 13 m. keliama Taikos vėliava, Donecke naudota kaip Rusijos okupacijos pateisinimo simbolis. Taikos vėliavos komiteto organizuotoje konferencijoje Seime lankėsi ir Rusijos ambasados atstovas. Valstybės saugumo departamentas ataskaitose ne kartą pabrėžė Rusijos bandymą daryti įtaką per kultūrą ir nevyriausybines organizacijas.

Po LRT tyrimo apie Taikos vėliavos komitetą politikai suskubo teigti, kad negali kaskart savarankiškai įvertinti, kaip panašias organizacijas Rusija gali išnaudoti saviems tikslams. Tačiau drausti komitetui, pavyzdžiui, organizuoti konferenciją, nebus skubama. Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto nariai žada pirmiausiai išklausyti Saugumo departamento informacijos apie galimas grėsmes. Valstiečių ir žaliųjų lyderis Ramūnas Karbauskis neatmeta, kad šį klausimą nagrinės ir Seimo valdyba.

Donaldas Trumpas „Twitteryje“ paskelbė, kad atleido patarėją nacionalinio saugumo klausimais – John R. Boltoną. Pasak prezidento, jis ir dalis jo administracijos nepritarė J. Boltono sprendimams ir nesutarė daugybe temų. Vienas svarbiausių pareigų Baltuosiuose rūmuose J. Boltonas palieka dėl nesutarimų su Donaldu Trumpu Irano, Šiaurės Korėjos ir Afganistano klausimais.

Dienraštis „The New York Times“ skelbia, kad prieš dvejus metus Jungtinės Valstijos iš Rusijos išvežė vertingiausią savo informatorių. Šio ruso asmens tapatybė ir buvimo vieta neskelbiama. Jis buvo vienas svarbiausių Jungtinių Valstijų informacijos šaltinių ir suteikė žinių, kad Vladimiras Putinas asmeniškai prižiūrėjo Rusijos kišimasį į 2016-ųjų Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Kremlius patvirtino – toks asmuo pas juos administracijoje dirbo.

Europos Žmogaus Teisių Teismas atmetė prašymą peržiūrėti istorinį sprendimą, kad sovietų represijos prieš Lietuvos partizanus gali būti pripažintos genocidu, – pagrindo perduoti jį Didžiajai kolegijai nėra. To prašė partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago sulaikymo operacijoje dalyvavusio KGB pareigūno Stanislovo Drėlingo advokatas.

Kaune – protestas dėl Kauno rajonų prijungimo prie Kauno miesto. Bendruomenių atstovai laikė plakatus su klausimais, ar Kauno rajonas taps aukso kasykla Kaunui, ir šūkiais, kad geriausia gyventi Kauno rajone. Protestuotojai nesutiko su tvirtinimais, kad keliai, šaligatviai ir kita infrastruktūra Kauno rajone yra blogesnės būklės, nei esanti mieste. Miesto valdžia siekia prie miesto prijungti devyniasdešimt devynis Kauno rajono miestelius ir kaimus, taip Kaunas į biudžetą prisitrauktų daugiau lėšų iš miesto paslaugomis besinaudojančių gyventojų.

Dėl Maisto ir veterinarijos tarnybos nustatytų besikartojančių pažeidimų Santaros klinikose nuo rytojaus laikinai stabdoma maitinimo įmonės „Pontem“ veikla. Jos vadovas tai vadina formaliomis pretenzijomis ir neteisėtais veiksmais, kuriuos esą analizuoja įmonės teisininkai ir spręs, kokių veiksmų imtis. Santaros klinikos teigia, kad pacientai be maitinimo neliks.

Daugiau nei šimtas visuomenininkų ir politikų Vilniaus Lukiškių aikštėje reikalavo atsisakyti jau atrinkto skulptoriaus Andriaus Labašausko projekto „Laisvės kalva“ ir aikštėje pastatyti Vytį. Akcijoje pristatytas skulptoriaus Gitenio Umbraso skulptūros „Baltai“ – skriejančio Vyčio maketas, dalyvavęs ankstesniuose konkursuose. Mitinguotojai taip pat piktinosi sostinės politikų sprendimais panaikinti atminimo ženklus Kaziui Škirpai bei Jonui Noreikai-Generolui Vėtrai.

Šiandien Vilniuje prasidėjo „Naujojo cirko savaitgalis“. Jau keturioliktą kartą vykstantis festivalis žiūrovams pasiūlys iki šiol daugiausia trupių bei atlikėjų – 11 spektaklių iš 9 šalių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau