„Labas rytas, Lietuva“ I dalis. Psichologė apie mus ir mobiliuosius telefonus: nors neprivalome būti pasiekiami, tokie jaučiamės nuolat

I-oji šiandienos LRT TELEVIZIJOS laidos „Labas rytas, Lietuva“ dalis prasideda nuo įprastos trumpos rugsėjo 10-osios žinių iš Lietuvos bei pasaulio apžvalgos. Pastaroji šįkart – su Ignu Andriuškevičiumi ir Modestu Naudžiumi.

Rasa Stoškuvienė ir Laura Remeikienė – „Namai, kur tebelaukia“.

Po dainos – spaudos apžvalga ir ištrauka iš LRT TELEVIZIJOS laidos „Euromaxx“ – pasakojimas apie Graikijos sostinę Atėnus. Tai puikus pasirinkimas trokštantiems keliauti. Miestas siūlo gausybę pramogų: pradedant vandens sportu, tęsiant įstabia architektūra, baigiant džiūgauti skonio receptorius skatinančia graikų virtuve.

Niall Horan – „Slow Hands“.

Toliau laidoje – dar vienas pasakojimas, tik šįkart jis – apie sostinės sienas papuošusius naujus gyventojus. Jeigu Vilniaus senamiesčio gatvėmis vaikštote atidžiai dairydamiesi, turėjote pastebėti 5 į jus įdėmiai žvelgiančius veidus. Tai dailininkės Linos Šlipavičiūtės-Černiauskienės ir komandos projektas „Sienos prisimena“ bei anksčiau sostinėje gyvenę žmonės, kviečiantys prisiminti tarpukario žydų gyvenimą. Plačiau – vaizdo siužete.

„Antikvariniai Kašpirovskio dantys“ – „Daug dienų“.

Tęskime laidą su pokalbiu apie mediciną ir profilaktinius sveikatos patikrinimus. Šeimos gydytojas Valerijus Morozovas sako, kad patikros rūšių yra labai daug, tačiau galima išskirti pagrindines, kurių neretai bijoma. Tai patikrinimas prieš darbą, prieš vairavimą (privalomas), dėl įvairių ligų (neprivalomas), taip pat esti ir savanoriškos patikros, kurias pacientai labai mėgsta, tačiau jos daug kainuoja. Detaliau – pokalbyje.

Po pašnekesio – atsipūskime. Austrijoje žiūrovus prikaustė meninė instaliacija „Miškas kaip eksponatas“. Menininkas publikai demonstravo 300 medžių ir siuntė žinią, kad miškai greitai gali tapti retenybe. Tad ir instaliacija pavadinta „Pamatyk, kol neišnyko“.

O ar įsivaizduojate savo gyvenimą be mobiliojo telefono? Šis įrenginys, atrodo, šiandien jau yra tapęs būtinybe. Tačiau ar mums jo reikia visada? Ar prie jo pernelyg prisirišus nekyla grėsmė susigadinti psichinę sveikatą? Psichologės Julijos Braukylienės teigimu, mes neprivalome visada būti pasiekiami, tačiau dėl mobiliųjų telefonų ir informacijos sklaidos greičio tokie jaučiamės nuolat. Tai, kad bet kada galime pasiekti internetą, atrodo, suteikia mums laisvės, tačiau kartu ir kaip reikiant „pririša“.

Šiandien 59 gimtadienį švenčia aktorius Colinas Andrew Firthas. Jis – Anglijos filmų, televizijos ir teatro aktorius, vaidinęs žymiajame seriale „Paslaptys ir melagystės“ bei filme „Bridžitos Džouns dienoraštis“. Labiausiai pripažintas vaidmuo – Jurgis VI 2010-ųjų filme „Karaliaus kalba“, už kurį anglas gavo „Oskarą“. C. Firthas gimė dėstytojų šeimoje, dalį vaikystės praleido Afrikoje, nes kurį laiką būsimos žvaigždės tėvas dirbo Nigerijos vyriausybėje. C. Firthas – kūrybinga asmenybė, ieškojusi ir daugiau saviraiškos būdų: gana sėkmingai išbandė dainavimą, knygų rašymą. Vieną trumpų apsakymų rinkinį C. Firthas skyrė autizmu sergantiems vaikams. Dauguma jo parašytų dainų skamba filmuose. Viena žymiausių – miuzikle „Mamma Mia!“

Calvin Harris & Dua Lipa – „One Kiss“.

I-ąją laidos dalį pabaikime taip, kaip ir ją pradėjome, – trumpa šiandienos naujienų spaudoje apžvalga.