Panorama. Lietuvos ir Lenkijos parlamentinėje asamblėjoje Vilniuje – viltys išspręsti paskutinius nesutarimus tarp abiejų šalių

Lietuvos krepšininkai patyrė nesėkmę pasaulio čempionato antrajame etape. Po emocingos dvikovos Dainiaus Adomaičio auklėtiniai 75:78 pralaimėjo Prancūzijai ir prarado galimybes patekti į ketvirtfinalį.

Jungtinių Valstijų ir Prancūzijos lyderiai sveikina Ukrainą ir Rusiją sėkmingai apsimainius belaisviais. Kitos šalys, tarp jų Nyderlandai ir Lietuva, reiškia apgailestavimą, kad tarp Rusijai atiduotų kalinių yra ir Vladimiras Cemachas, įtariamasis numušto Malaizijos lainerio byloje. Bet Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sako, kad apsimainymas kaliniais – pirmas žingsnis taikos link.

Koalicijos partneriai, lenkų rinkimų akcija nupūtė dulkes nuo seno pasiūlymo – grįžta su iniciatyva apmokestinti komercinių bankų aktyvus. Esą naujas mokestis į biudžetą įplukdytų 100 milijonų eurų. Tačiau Bankų asociacija ir finansų ministerija sako, kad bankų apmokestinimas pirmiausia paveiktų gyventojus - arba brangtų bankų paslaugos arba didėtų paskolų palūkanos. Kol Lietuvoje verda diskusijos, Švedija po trejų metų žada apmokestinti bankus, o pinigus skirti krašto gynybai.

Seime reistruotas siūlymas nuo kitų metų greitosios medicinos pagalbos brigadose dirbti ne po du, kaip daug kur yra šiuo metu, o trise. Esą pagalbininkai būtini slaugytojai ir vairuotojui, kurie nepajėgūs vieni nunešti pacientų iki automobilio. Lengvinti medikų darbą būtina ne tik dėl medikų, bet ir dėl pacientų saugumo. Pernai po kelių dienų ligoninėje mirė iš vežimėlio iškritęs senolis. Sveikatos apsaugos ministras siūlymą sveikina, tačiau ragina kartu numatyti papildomą finansavimą.

Lietuvos ir Lenkijos parlamentinėje asamblėjoje Vilniuje aptarti bendri tikslai tarptautinėse organizacijose bei galimybė plačiau tyrinėti abiejų tautų bendrą istoriją, kad tarp šalių neliktų nesutarimų. Parlamentarai pabrėžė, kad tai itin svarbu stiprėjant informaciniam karui, nes padėtų nepasiduoti manipuliacijoms istorinias faktais ir neleistų kiršinti abiejų tautų.

Iranas praneša, kad uranui sodrinti pradėjo naudoti naujas pažangias centrifugas, taip toliau pažeisdamas 2015 m. su pasaulio galiomis pasirašytą branduolinę sutartį. Teheranas sako, kad kol kas turi 40 veikiančių naujų centrifugų. Jungtinės Valstijos smerkia tokį žingsnį, o Europa toliau siekia įtikinti Iraną laikytis įsipareigojimų. Sodrintas uranas reikalingas brnaduoliniam kurui gaminti, taip pat ir branduoliniams ginklams.

Vilniuje, prisijungiant prie tarptautinių protestų, surengtii piketai prieš vaiko teisių apsaugos politiką. Protestuotojai kaltino vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybas, kad jos kišasi į šeimų gyvenimus, piktinosi rezonansą visuomenėje sukėlusiais vaikų paėmimo atvejais Lietuvoje. Pagal šiemet Seimo priimtas pataisas net ir nustačius vaiko apsaugos poreikį pirmiausia turi būti taikoma laikinoji priežiūra padedant giminaičiams, artimiems asmenims ar perkėlus vaiką su tėvais į krizių centrą.

Siekiant mažinti nedarbą ir skatinti gyventojų užimtumą, Alytaus rajono savivaldybė remia darbo ieškančius žmones ir apmoka jiems dalį kelionės į darbą. Manoma, kad tai turėjo įtakos, jog per pusmetį nedarbas rajone sumažėjo daugiau nei procentu ir nebesiekia nė 9 procentų.

Žuvininkystės ūkiai skaičiuoja paukščių per vasarą padarytus nuostolius. Paukščių šėryklomis tapę ūkiai sako nebeatsiginantys kormoranų, gulbių, garnių, kurie išlesa didžiąją dalį mailiaus ir smulkesnių žuvų. Nuostoliai, pasak verslininkų kompensuojami per menkai, o į žuvų ūkius įsisukusių paukščių medžioklė draudžiama.