Panorama. Socialinis projektas pakeitė vieno kaimelio gyvenimą: per trejus metus beveik nebeliko bedarbių, gerokai sumažėjo socialinės rizikos šeimų

Susitikęs su Seimo valdyba rudens sesijos darbams aptarti – Prezidentas pripažino, kad mokesčių pakeitimų siūlymai niekada nebūna priimami lengvai. Jis taip pat sakė, kad jei jo siūlymai didinti mokesčius daliai gyventojų ir naikinti lengvatas Seime nebus priimti, tai bus naudinga informacija visuomenei prieš Seimo rinkimus.

Ginčai dėl atminimo lentos karininkui Jonui Noreikai-Generolui Vėtrai tęsiasi. Po vakarykščio mitingo prie Prezidentūros ir Vrublevskių bibliotekos, Vilniaus meras Remigijus Šimašius kreipėsi į Lietuvos mokslų akademijos vadovą ir Prezidentą Gitaną Nausėdą, kad šie išsakytų savo poziciją dėl tolesnio lentos likimo ir istorinės atminties išsaugojimo.

Žemės ūkio ministro sudaryta speciali darbo grupė patvirtino išvadas dėl ministerijos iškėlimo į Kauną. LRT turima informacija, išvadose minima 14 punktų, kurie pagrindžia, kad ministerijos perkėlimas neturėtų būti vykdomas. Išvadų turinys kol kas nėra viešinamas. Žemės ūkio ministras Andrius Palionis, anksčiau viešai abejojęs ministerijos iškėlimo idėja, žada susipažinęs su išvadomis, susitikti su premjeru.

Socialinis projektas pakeitė Ukmergės rajono Tulpiakiemio kaimo žmonių gyvenimą: beveik per trejus metus nebeliko bedarbių, gerokai sumažėjo socialinės rizikos šeimų. Išbristi iš pašalpų liūno jiems padėjo socialinė darbuotoja ir „Lyderių kartos“ atstovai, prikalbinę Vilniaus įmones teikti žmonėms užsakymus ir taip išspręsti užimtumo problemą.

Klaipėdiečiai skundžiasi dešimtmetį kankinančia smarve. Paskutiniu metu ji esą tokia intensyvi, kad neįmanoma miegoti, tenka tverti galvos skausmus ir pykinimą. Tuo įsitikinti gyventojai pasikvietė aplinkos apsaugos ministrą ir sveikatos apsaugos viceministrą.

Po skausmingos savaitės, per kurią žlugo žūtbūtinio „Brexito“ strategija, Britų premjerui Borisui Johnsonui mirtiną smūgį sudavė Lordų rūmai, patvirtinę Bendruomenių rūmų jau priimtą įstatymą, įpareigojantį premjerą prašyti Europos Sąjungos trims mėnesiams atidėti „Brexitą“, jeigu iki spalio 19 nepavyks sutarti su Europos Sąjunga.

Mirė vienas iš politikos ilgaamžių – buvęs Zimbabvės prezidentas Robert Mugabe. Buvęs afrikiečių išsivadavimo simbolis, bandydamas išsilaikyti valdžioje, virto despotu, negailestingai triuškinusiu priešininkus, o jo politika šalį privedė prie ekonomikos suirutės. 2017 metais jį nuvertė anksčiau ištikimi generolai. Robert Mugabe buvo 95-eri.

Protesto akcijose Rusijoje, ypač Maskvoje, pastaruoju metu dalyvauja daug jaunimo. Tarp jų – organizacijos „Besročka“ nariai. Jos pavadinimas reiškia „Be termino“, nesibaigiančius protestus, kol pasitrauks Vladimiras Putinas, kol valdžioje atsiras naujų veidų. Sacharovo centro kovos už žmogaus teises aktyvistai jaunajai opozicijai netgi surengė mokymus, kaip elgtis, jeigu per protesto akciją sulaikys policija. Nemažai organizacijos narių ilgas savaites praleido už grotų arba laukdami, kol išleis į laisvę jų bendraminčius.

Daugėja pažeidimų prie vandens telkinių. Aplinkos apsaugos departamento duomenimis, šiemet nustatyta apie 170 vandens apsaugos reikalavimų pažeidimų – beveik tris kartus daugiau nei pernai tuo pačiu laikotarpiu. Pakrantėse iškirsti želdiniai, nuardytos apsaugos juostos, pastatyta nelegalių statinių. Vilniaus rajono Gineitiškių kaimo gyventojai skundžiasi, kad nors aplinkosaugininkai užfiksavo pažeidimų prie ežero, nurodymai juos pašalinti nevykdomi.

Kultūros naujienos: Kauno paveikslų galerijoje atidarytas atnaujintas, naujais kūriniais papildytas, Jurgio Mačiūno „Fluxus“ kabinetas. Atidarymo renginys truks kone iki vidurnakčio, iš karto po jo „Kaunas 2022“ komanda kviečia į „Fluxus festivalį“ ir vieną nuotaikingiausių jo reginių – kopimą į parodos kalną Fluxus stiliumi.

Kino naujienos: rytoj baigsis kelias savaites trukęs Venecijos kino festivalis, bus išdalyti Auksiniai liūtai geriausiems, o šiandien nekonkursinėje programoje įvyko ukrainiečių režisieriaus Sergejaus Loznicos filmo „Valstybinės laidotuvės“ pasaulinė premjera. Filmas – bendras Nyderlandų, Lietuvos ir JAV darbas.

Pakruojo rajone ketinama pastatyti paminklą, skirtą vienam žymiausių šalies menininkų – vitražistui, lėlininkui, scenografui Stasiui Ušinskui įamžinti. Skulptorius Danielius Sodeika ketina iš betono išlieti vieną iš jo sukurtų marionečių. Būtent jos ir išgarsino Ušinską visame pasaulyje. Patentuotos marionetės ir dar prieškariu pastatytas filmas „Storulio sapnas“ neseniai buvo įtraukti į UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ nacionalinį registrą.

Ekonomika: Lietuvos bankas yra paskelbęs poziciją, kuri teigia, kad bankai, mokėjimo įstaigos ir kiti finansų rinkos dalyviai neturėtų teikti paslaugų, susijusių su virtualiosiomis valiutomis ar dalyvauti jas leidžiant.

Jungtinių Valstijų prezidento Donaldo Trumpo sienos su Meksika statyboms skiriama vis daugiau pinigų – šįkart iš Europos Atgrasymo Iniciatyvos projektų. Tarp Rusijos atgrasymui skirtų projektų – du specialiųjų pajėgų rengimo Estijoje objektai, keli projektai Lenkijoje, Vengrijoje ir kitose šalyse.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.