Žinios. Iš „MG Baltic“ byloje liudijusios buvusios žemės ūkio ministrės Virginijos Baltraitienės lūpų – nauji prisipažinimai

Kitą savaitę Seimas rinksis į rudens sesiją. Prieš tai parlamento valdyba susitiko su prezidentu Gitanu Nausėda. Pasak prezidento, pateiktas pluoštas ambicingų teisės aktų pakeitimų, kuriuos norima inicijuoti šioje Seimo sesijoje. Vakar Valdančiosios daugumos lyderiams suabejojus prezidento iniciatyvomis, pats šalies vadovas sakė, kad jokie mokesčių pakeitimai negali būti priimti, kaip „pjaunant peiliu per sviestą“. Jis siūlo Seimo rudens sesijoje paketą mokestinių pakeitimų, kurie leistų valstybės pajamas papildomai padidinti 100 mln. eurų jas skiriant spartesniam senatvės pensijų, išmokų neįgaliesiems augimui. Didžiąją dalį papildomų lėšų prezidentas siūlo surinkti lėtinant neapmokestinamojo pajamų dydžio – NPD – augimą ir mažinant ūkininkams taikomą lengvatą dyzeliniam kurui.

Mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos atstovai sako nedavę leidimo ant pastato vėl pakabinti atminimo lentą Jonui Noreikai-Generolui Vėtrai. Tačiau, neatmetama, kad lenta galės čia pasilikti. Atminimo lenta pakabinta vakar vykstant mitingui. Vilniaus meras Remigijus Šimašius sako, kad nauja atminimo lenta – jau nebe savivaldybės rūpestis, dabar laukia Mokslo akademijos vadovybės atsakymo dėl nevienareikšmiškai vertinamos Vėtros lentos. Policija praneša analizuosianti surinktą medžiagą apie atminimo lentos pakabinimą. Policijos teigimu, nusiskundimų dėl protesto dalyvių elgesio negauta, sulaikytųjų nebuvo, ar bus pradėtas tyrimas – dar neaišku.

Tuo metu Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad Vilniaus mero sprendimas nukabinti atminimo lentelę Jonui Noreikai-Generolui Vėtrai neišmintingas, sukiršino visuomenę, ir kad reikia ieškoti būdų, kaip padaryti, kad istorinė atmintis būtų gerbiama.

Žemės ūkio ministro sudaryta speciali darbo grupė patvirtino išvadas dėl ministerijos iškėlimo į Kauną. LRT turima informacija, visi 14 punktų, kurie pagrįstų ministerijos iškėlimą, yra neigiami. Išvadų turinys kol kas nėra viešinamas.

„MG Baltic“ politinės korupcijos byloje teisme liudijusi buvusi žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė teigė sulaukusi prašymų iš buvusio kolegos Vytauto Gapšio išsiaiškinti sklypo nuomos sutarties su „MG Baltic“ koncernu aplinkybes. Baltraitienės teigimu, ji pažadėjusi išsiaiškinti, tačiau Nacionalinės žemės tarnybos tarnautoja išaiškino, kad nuoma nėra galima pagal įstatymus. Buvusi žemės ūkio ministrė taip pat liudijo ir dėl kaltinimų Gapšiui, kad šis pažadėjo „MG Baltic“ atstovams paveikti ją, koncernui siekiant laimėti viešinimo projektus ministerijoje ir Nacionalinėje mokėjimų agentūroje.

Mirė vienas iš politikos ilgaamžių – buvęs Zimbabvės prezidentas Robertas Mugabė. Buvęs afrikiečių išsivadavimo simbolis, bandydamas išsilaikyti valdžioje, virto despotu, negailestingasi triuškinusiu priešininkus, o jo politika šalį privedė prie ekonomikos suirutės. 2017 m. jį nuvertė anksčiau ištikimi generolai. Robertui Mugabei buvo 95-eri.

Britų premjerui Borisui Johnsonui nepavyko surengti pirmalaikių rinkimų, bet jau gyvena kampanijos nuotaika – ir išvyko į Škotiją, o kitą savaitę vėl bandys siekti rinkimų spalio viduryje. Jungtinės Karalystės Lordų rūmai vakare turėtų patvirtinti skubos tvarka Bendruomenių rūmuose jau priimtą įstatymą del „Brexito“ atidėjimo dar trims mėnesiams. Kai šį įstatymą pasirašys Karalienė, premjeras Borisas Johnsonas privalės arba susitarti su Europos sąjunga dėl išstojimo, arba prašyti atidėti Brexitą. Vakar sakydamas kalbą policijos kadetams jis pareiškė, kad geriau mirs griovyje, nei važiuos į Briuselį su tokiu prašymu. Kita vertus, neturėdamas daugumos parlamente, Johnsonas gali būti priverstas tai padaryti, o Europos Sąjungos vadovai turės tam pritarti.

Protesto akcijose Rusijoje, ypač Maskvoje, pastaruoju metu dalyvauja daug jaunimo. Tarp jų – organizacijos „Bessročka“ nariai. Jos pavadinimas reiškia „Be termino“, nesibaiigiančius protestus, kol pasitrauks Vladimiras Putinas, kol valdžioje atsiras naujų veidų. Sacharovo centro kovos už žmogaus teises aktyvistai jaunajai opozicijai netgi surengė mokymus, kaip elgtis, jeigu per protesto akciją sulaikys policija. Nemažai organizacijos narių ilgai savaites leido už grotų arba laukdami, kol išleis į laisvę jų bendraminčius.

Uraganas Dorijanas, ryte priartėjęs prie Šiaurės Karolinos krantų, susilpnėjo iki pirmos kategorijos. Bet, pasak Majamyje įsikūrusio Nacionalinio uraganų centro, vėjo greitis dar siekia beveik 42 metrus per sekundę. Artimiausiomis dienomis uraganas Dorijanas dar silpnės, tačiau turėtų išlikti galingu uraganu jo centrui judant netoli Šiaurės Karolinos pakrantės ar paleii ją, sakoma meteorologų pranešime. Daugelis valstijos pakrantės gyventojų pakluso valdžios nurodymui evakuotis, kiti apmušė namus fanera ir tikisi stichiją išgyventi.

Daugėja pažeidimų prie vandens telkinių. Aplinkos apsaugos departamento duomenimis, šiemet nustatyta apie 170 vandens apsaugos reikalavimų pažeidimų – beveik tris kartus daugiau nei pernai tuo pat laikotarpiu. Pakrantėse iškirsti želdiniai, nuardytos apsaugos juostos, pastatyta nelegalių statinių. Vilniaus rajono Gineitiškių kaimo gyventojai skundžiasi, kad nors aplinkosaugininkai užfiksavo pažeidimų prie ežero, nurodymai juos pašalinti nevykdomi.

Liberalų sąjūdis pradeda balsavimą partijos pirmininko rinkimuose. Pirmą kartą elektroniniu būdu organizuojamam balsavimui skirtos penkios dienos. Dabartinis pirmininkas Eugenijus Gentvilas dar liepą informavo, kad perrinkimo nesieks, nes manąs, kad savo darbą, eidamas partijos lyderio pareigas, jau atliko. Dėl partijos pirmininko posto varžosi keturi kandidatai: parlamentarė Viktorija Čmilytė-Nielsen, Vilniaus skyriaus narys Vytautas Danilevičius, Neringos savivaldybės tarybos narys Andrius Bagdonas ir Trakų rajono merė Edita Rudelienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau