„Labas rytas, Lietuva“ I dalis. Savo rankomis suręstas plaustas – išpildyta emigranto svajonė ir patarimai išvykusiems

Rugpjūčio 5-oji, savaitė įpusėjo ir persirito į antrą pusę. Ketvirtadienis Lietuvoje saulėtas ir rudeniškai gaivus, „Labas rytas, Lietuva“ komanda sveikina žiūrovus ir šiandien laidoje pristato:

kaip ir kas rytą – spaudos apžvalga. Šiandien Lietuvos ir pasaulio naujienas spaudoje pristato žurnalistas Modestas Naudžius. LRT aktualijų žurnalistė Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė parengė tyrimą apie Ignalinos AE, plačiau skaitykite lrt.lt: „Žingsnis po žingsnio per Ignalinos atominę: ką joje veikia 2000 darbuotojų ir kodėl reikia mautis net dvejas kelnes“.

Pirmasis laidos reportažas, apie Didžiojoje Britanijoje gyvenantį Renatą Žylą. Renatas vasaromis būtinai grįžta į Lietuvą ir kasmet plaukia Nemunu. Vyras čia įgyvendino savo svajonę – pastatė dviejų aukštų plaustą, tapo jo kapitonu ir šią vasarą praplaukė Nemuną nuo Baltarusijos sienos iki Rusnės. Šiandien Renatas sako, kad plaustas – jo bilietas į Lietuvą.

O koks rytas be kultūros naujienų? Kviečiame kartu nukeliauti į parodą, kurioje – daug juodos spalvos ir aukso, minimalizmo bei abstrakcijų. „Lietuva, ateik!" – tai pusšimtis menininkės Skaistės Semenikės paveikslų, ir kvietimas ne tik susipažinti su jos kūryba, bet ir labiau atkreipti dėmesį į lietuvių kūrėjus visame pasaulyje. „Kūryba man yra viskas. Jau turiu tolesnių kūrybos planų, bet kol kas – ši paroda ir tuomet – poilsis", – sako vienoje senamiesčio galerijų besisukiojanti menininkė Skaistė Semenikė. Kūrėja pristato savo penkiasdešimties paveikslų parodą, o kūrinius vadina „aukso luitais“.

Tradiciškai ketvirtadieniais – orų prognozė. Koks bus pirmasis rudens mėnuo? LHMT vyriausioji specialistė Izolda Marcinonienė turi džiugių naujienų – rugsėjis nusimato sausesnis nei įprastai, bei vienu laipsniu šiltesnis, nei praėjusiais metais. Visa savaitės orų prognozė – laidoje.

Rubrikoje „Stop kadras“: Vis dažniau stengiamasi perdirbti kavos atliekas. Nauja iniciatyva Ukrainoje - akiniai iš kavos tirščių. Akinių rėmeliai kvepia kava. Tokie akiniai per 10 m. suyra ir tampa trąša.

Pokalbis studijoje su Rytų Europos studijų centro direktoriumi Linu Kojala: chaosas dėl „Brexito“. Šiąnakt Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas patyrė dvigubą pralaimėjimą parlamente. Vėlai vakare Jungtinės Karalystės opozicinės partijos skubos tvarka patvirtino bendruomenių rūmuose įstatymą įpareigojantį konservatorių premjerą Borisą Johnsoną prašyti Briuselyje atidėti „Brexitą“ dar 3 mėnesiams. Ko dar galima laukti?

Šiandien „Kalendoriaus“ žaidimas apie puikiai žinomą britų muzikantą, geriausiai žinomą kaip britų roko grupės „Queen“ dainų autorių, vokalistą ir pianistą – Freddie Mercury. Jis gimė 1946 m. rugsėjo 5 dieną Stountaune, Zanzibare, vėliau su tėvais dėl saugumo persikraustė į Londoną. Per visą karjerą kartu su „Queen“ Mercury pasirodė maždaug 700 koncertų įvairiose pasaulio vietose. Labiausiai pastebimas šių koncertų išskirtinumas buvo jų stilių įvairovė – Freddie Mercury ne kartą yra sakęs, jog nekenčia daryti to paties. Paskutinis jo pasirodymas su grupe „Queen“ įvyko 1986-ųjų rugpjūčio 6 d. Knebvorko parke. Jame dalyvavo 160 000 gerbėjų. Koncerto pabaigoje, per Jungtinės Karalystės himną „Dieve, sergėk karalienę“, Freddie Mercury išėjo su karūna ant galvos ir atsisveikino su žiūrovais.

Dar viena įdomybė iš pasaulio: meksikiečiai naujam gyvenimui bando prikelti žaidimą. Šis mezoamerikietiškas žaidimas buvo pamirštas 500 metų. Žaidimas - komandinis, jame kamuolys atmušamas klubais. Kamuolys pagamintas iš gumos ir sveria kelis kilogramus.

Į studiją grįžta Modestas Naudžius, parengęs dar vieną spaudos apžvalgą. Agnė Kibildaitė parengė interviu su laidų vedėju Andriumi Rožicku: „BBC seriale Hitlerį įkūnijęs Andrius Rožickas: jei sunku atskirti personažą nuo aktoriaus, duokite „Oskarą““ Apie Andriaus naująjį amplua – skaitykite LRT.lt portale.

Pirmosios dalies pabaiga. Ved. Ugnė Siparė.