Panorama. Skubią pagalbą bus bandoma paversti dar skubesne: Aurelijus Veryga pasiūlė sistemos pertvarką (su vertimu į gestų k.)

100 milijonų eurų pensijoms kelti ir skurdui mažinti. Tiek pinigų jau kitąmet tam skirti siūlo Gitanas Nausėda ir kartu aiškiai nurodo, kur šią sumą rasti – siūloma didinti mokesčius daliai gyventojų ir mažinti lengvatas. Visa tai, anot prezidentūros atstovų, būtų žingsnis gerovės valstybės kūrimo link.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga imasi naujos reformos – sumažinti eiles skubiosios pagalbos priėmimo skyriuose. Ministerijos planuose – kurti specialius kabinetus poliklinikose ir nedidelėse ligoninėse, ten būtų priimami pacientai su nesunkiais negalavimais. Tačiau ministerija tokių kabinetų steigimą palieka savivaldybėms, o šios sako, kad tam reikės papildomų pinigų.

Žemės ūkio ministerija atsisako elektroninių maisto kuponų, vadinamųjų „vaučerių“, sistemos. Esą šiai idėjai įgyvendinti kasmet iš valstybės biudžeto reikėtų iki 14 mln. eurų, o visuomenės ir socialinių partnerių nuomonė – neigiama, todėl kuponų projektą tęsti būtų netikslinga. Tačiau ministerija pabrėžia, kad tikslas kaimo plėtros programai įgyvendinti išlieka toks pat – skatinti bendradarbiavimą, vietinių produktų pardavimą bei vartotojų susidomėjimą vietine produkcija.

„Brexito“ drama Jungtinės Karalystės parlamente: vakar patyręs pralaimėjimą premjeras reikalauja pirmalaikių rinkimų spalio 15-ąją, prieš pat derybas su Europos Sąjungos lyderiais. Bet opozicija sutinka juos rengti, tik jei šį vakarą bus priimtas įstatymas, draudžiantis išstoti spalio 31-ąją be susitarimo. Bet dėl jo nėra net derybų – Europos Sąjunga sako, kad jokių naujų siūlymų B. Johnsonas nepateikia, nors žadėjo dar prieš 2 savaites. Tad bendrija „Brexitui“ skirs šimtus milijonų iš katastrofoms skirto fondo.

Beveik 50 mln. eurų – tiek lėšų valstybė per pustrečių metų išleido gyventojų nuomonei formuoti žiniasklaidoje. LRT Tyrimų skyriaus surinkta medžiaga rodo, kad mokesčių mokėtojų lėšos naudojamos ir asmeninei politikų savireklamai. Šaltiniai atskleidžia, kad nuomonei formuoti skiriami pinigai teka per komercines žiniasklaidos priemones, o tai, kad šios lėšos tarsi nematomos, atveria landas korupcijai.

Seimo Audito komitetas po LRT tyrimo, pasak jo narės Agnės Bilotaitės, imsis didesnio tyrimo, kaip naudojami viešinimui skirti pinigai. Komitetas šiuo klausimu jau domėjosi anksčiau ir jo nariai buvo pastebėję, kad nelabai aišku, kiek išties pinigų yra panaudojama. Žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius mano, kad pinigai, skirti informuoti visuomenę, galėtų būti skiriami Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondui, o per jį būtų finansuojami įvairūs žiniasklaidos projektai.

Prezidentas pirmą kartą lankosi Briuselyje. Europos Parlamento (EP) pirmininkui Gitanas Nausėda pristatė Lietuvos prioritetus energetinio saugumo, vidaus rinkos, Rytų partnerystės, santykių su Rusija srityse. Jo teigimu, Europos Parlamentas jau sureagavo į Rusijos tyrimų komiteto pradėtą tyrimą 4 nuosprendį Sausio 13-osios byloje priėmusių Lietuvos teisėjų atžvilgiu. Pasak G. Nausėdos, Europos Parlamento pirmininkas patikino, kad dėl tokių smerktinų Rusijos veiksmų EP žada priimti rezoliuciją. Paraginęs atsisakyti radikalių karpymų būsimajame Europos Sąjungos biudžete, prezidentas padėkojo už Europos Parlamento valią skirti papildomų lėšų Ignalinos atominei elektrinei uždaryti.

G. Nausėda Briuselyje susitiko ir su NATO generaliniu sekretoriumi Jensu Stoltenbergu. Po susitikimo prezidentas tvirtino, kad užpernai Lietuvoje dislokuotas tarptautinis sąjungininkų batalionas yra gera priemonė Rusijai atgrasyti, tačiau to nepakaktų apsiginti nuo Maskvos puolimo.

Baltarusijos prezidentas pareiškė, kad nedislokuos savo šalyje Rusijos vidutinio nuotolio raketų net ir žlugus Šaltojo karo laikų sutarčiai tarp Maskvos ir Vašingtono.

Honkongo opozicija švenčia pergalę po 3 mėnesių protestų – autonomijos vadovė atsiima įstatymą dėl įtariamųjų išdavimo komunistinės Kinijos teismams. Honkongo vadovė jau anksčiau sustabdė įstatymo priėmimą, bet tai nenumalšino protestų. Neaišku, ar ir projekto atsiėmimas baigs didžiausią politinę krizę ne tik mieste, bet ir Kinijoje nuo Honkongo susigrąžinimo 1997 m. Įstatymas pasiūlytas, kad teritorija netaptų prieglobsčiu nusikaltėliams, bet kritikai sako, kad sunaikins nuo britų valdymo likusią teisės viršenybę, nes Kinijos teismus kontroliuoja komunistų partija. Per vasarą protestai išsiplėtė ir virto raginimais rengti demokratinius rinkimus.

Italijos populistai sudarė naują vyriausybę su kairiaisiais, nustumdami į opoziciją ankstesnius partnerius, kraštutinių dešiniųjų „Lygą“. Premjeru lieka Giuseppe Conte, per 15 mėnesių poste iš mažai žinomo teisės profesoriaus virtęs įtakingu veikėju. Populistinio „Penkių žvaigždžių“ judėjimo lyderis Luigi Di Maio, buvęs vicepremjeras, dabar bus užsienio reikalų ministras.

Pasauliui minint Seksualinės sveikatos dieną, moksleiviai nuogąstauja, kad lytinio švietimo pamokos Lietuvos mokyklose esą nėra itin naudingos. Už tai atsakingos įstaigos teigia negalinčios garantuoti, kad lytinės brandos sulaukę moksleiviai mokykloje sužinos apie fiziškai ir emociškai saugų lytinį aktą. Lytiškai plintančių infekcijų statistika rodo, kad tokių susirgimų pernai Lietuvoje mažėjo, bet skaičiuojama, kad užsikrėtusiųjų ir nesigydančių gali būti trečdaliu daugiau.

Rytoj Vilniuje prasideda ketvirtasis galerijų savaitgalis, šiemet jame bus tyrinėjama parodinių miesto erdvių kaita.

Dailininko Šarūno Saukos kūrinys „Paveikslas Lietuvos vardo tūkstantmečiui“ nuo šiandien bus eksponuojamas MO muziejuje. Prezidentūroje eksponuotą paveikslą bus galima pamatyti iki rugsėjo 30 dienos. Šis Š. Saukos paveikslas prezidentūroje buvo eksponuotas nuo 2010 m. – per abi prezidentės Dalios Grybauskaitės kadencijas.

Su vertimu į gestų k.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.