Žinios. „Brexito“ drama Jungtinėje Karalystėje: vakar patyręs pralaimėjimą Borisas Johnsonas jau reikalauja pirmalaikių rinkimų

Sveikatos apsaugos ministras imasi naujos reformos – sumažinti eiles skubiosios pagalbos priėmimo skyriuose. Ministerijos planuose – kurti specialius kabinetus poliklinikose ir nedidelėse ligoninėse, ten būtų priimami pacientai su nesunkiais negalavimais. Tačiau ministerija tokių kabinetų steigimą palieka savivaldybėms, o šios sako, kad tam reikės papildomų pinigų.

100 milijonų eurų pensijoms kelti ir skurdui mažinti. Tiek pinigų jau kitąmet tam skirti siūlo Gitanas Nausėda ir kartu aiškiai nurodo, kur šią sumą rasti – siūloma didinti mokesčius daliai gyventojų ir mažinti lengvatų. Visa tai, anot prezidentūros atstovų, būtų žingsnis gerovės valstybės kūrimo link.

Žemės ūkio ministerija atsisako elektroninių maisto kuponų, vadinamųjų „vaučerių“, sistemos. Esą šiai idėjai įgyvendinti kasmet iš valstybės biudžeto reikėtų iki 14 mln. eurų, o visuomenės ir socialinių partnerių nuomonė – neigiama, todėl kuponų projektą tęsti būtų netikslinga. Tačiau ministerija pabrėžia, kad tikslas kaimo plėtros programai įgyvendinti išlieka toks pat – skatinti bendradarbiavimą, vietinių produktų pardavimą bei vartotojų susidomėjimą vietine produkcija.

Prezidentas Gitanas Nausėda pirmą kartą lankosi Briuselyje. Šiandien jis susitiko su Europos Parlamento Pirmininku ir aptarė svarbius Europos Sąjungai klausimus. Prezidentas pristatė Lietuvos prioritetus energetinio saugumo, vidaus rinkos, Rytų partnerystės, santykių su Rusija, sanglaudos stiprinimo srityse.

„Brexito“ drama Jungtinės Karalystės parlamente: vakar patyręs pralaimėjimą premjeras reikalauja pirmalaikių rinkimų spalio 15-ąją, prieš pat derybas su Europos Sąjungos lyderiais. Bet opozicija sutinka juos rengti, tik jei šį vakarą bus priimtas įstatymas, draudžiantis išstoti spalio 31-ąją be susitarimo. Bet dėl jo nėra net derybų – Europos Sąjunga sako, kad jokių naujų siūlymų Johnsonas nepateikia, nors žadėjo dar prieš dvi savaites. Tad bendrija „Brexitui“ skirs šimtus milijonų iš katastrofoms skirto fondo.

Honkongo opozicija švenčia pergalę po trijų mėnesių protestų – autonomijos vadovė atsiima įstatymą dėl įtariamųjų išdavimo komunistinės Kinijos teismams. Honkongo vadovė jau anksčiau sustabdė įstatymo priėmimą, bet tai nenumalšino protestų. Neaišku, ar ir projekto atsiėmimas baigs didžiausią politinę krizę ne tik mieste, bet ir Kinijoje nuo Honkongo susigrąžinimo 1997 m. Įstatymas pasiūlytas, kad teritorija netaptų prieglobsčiu nusikaltėliams, bet kritikai sako, kad sunaikins nuo britų valdymo likusią teisės viršenybę, nes Kinijos teismus kontroliuoja komunistų partija. Per vasarą, protestai išsiplėtė ir virto raginimais rengti demokratinius rinkimus.

Italijos populistai sudarė naują Vyriausybę su kairiaisiais, nustumdami į opoziciją ankstesnius partnerius, kraštutinių dešiniųjų „Lygą“. Premjeru lieka Giuseppe Conte, per 15 mėnesių poste iš mažai žinomo teisės profesoriaus virtęs įtakingu veikėju. Populistinio „Penkių žvaigždžių“ judėjimo lyderis Luigi Di Maio, buvęs vicepremjeras, dabar bus užsienio reikalų ministras.

Penkiose šalies savivaldybėse prasidėjo balsavimas iš anksto, renkant Seimo narius į tris laisvas vietas. Žirmūnų, Gargždų ir Žiemgalos rinkimų apygardų rinkėjai savo valią iš anksto gali pareikšti Vilniaus miesto, Klaipėdos rajono, Joniškio, Pakruojo ir Šiaulių rajonų savivaldybėse. Nauji Seimo nariai sekmadienį renkami vietoj mandatų atsisakiusių parlamentarų – Žirmūnuose išrinkta Aušra Maldeikienė tapo europarlamentare, rinkimai Gargžduose ir Žiemgalos apygardose rengiami, nes čia išrinkti Seimo nariai Bronius Markauskas ir Vitalijus Gailius atsisakė mandatų dėl mero pareigų.

Sportas. Orai. Ved. Ignas Andriukevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.