„Laba diena, Lietuva“. Arktis keičiasi neatpažįstamai: šylant Žemės paviršiui, veriasi kapavietės, virsta karstai

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“ prasideda nuo jau tradicinės trumpos naujausių rugsėjo 4-osios žinių iš Lietuvos bei pasaulio apžvalgos. Šįkart ji – su Ignu Andriuškevičiumi.

Toliau laidoje – naujo LRT tyrimo pristatymas. Beveik 50 mln. eurų – tiek lėšų valstybė per pustrečių metų išleido gyventojų nuomonei formuoti žiniasklaidoje. LRT Tyrimų skyriaus surinkta medžiaga rodo, kad mokesčių mokėtojų lėšos naudojamos ir asmeninei politikų savireklamai. Šaltiniai atskleidžia, kad nuomonei formuoti skiriami pinigai teka per komercines žiniasklaidos priemones, o tai, kad šios lėšos tarsi nematomos, atveria landas korupcijai. Plačiau apie tai – iš LRT Tyrimų skyriaus žurnalisto Mindaugo Aušros lūpų.

„Brexito“ drama tęsiasi. Jungtinės Karalystės parlamentarai, kol dar gali, bando priimti įstatymą, draudžiantį Didžiajai Britanijai išstoti iš Europos Sąjungos be susitarimo. Dar vakar premjeras Borisas Johnsonas parlamente patyrė itin skaudų pralaimėjimą. Kauno technologijos universiteto Socialinių ir humanitarinių mokslų fakulteto dekanas Ainius Lašas sako, kad esant tokiai suirutei, priimti konstruktyvius sprendimus ir spręsti susiskaldymą – labai sunku.

Dar viena aktuali tema – skubios pagalbos teikimo pertvarka. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga inicijavo pokyčius, kurie turėtų sumažinti ligonių srautus skubios pagalbos skyriuose ir leistų greičiau gauti reikiamą medicininę pagalbą. Jei pakeitimai būtų patvirtinti, savivaldybės galėtų steigti skubios pagalbos kabinetus, kurie būtų arčiau pacientų gyvenamosios vietos.

Tęskime su šventiškomis žiniomis. Šiauliai ruošiasi savo 783-iajam gimtadieniui! Miestas ir jo gyventojai, panašu, skelbia atvirą šventę: Šiauliuose vyks gausybė renginių, taip pat bus inauguruotas naujasis garbės pilietis. Pasak Šiaulių kultūros centro vadovės Deimantės Bačiulės, tokiame kiekyje veiklų sunku kažką išskirti: miesto gyventojus ir svečius džiugins ir parodos, ir koncertai, ir fejerverkai, ir pilietiškumo žaidynės. Pastarosios, beje, yra visiška naujiena!

Monika Linkytė ir Indrė Stonkuvienė – „Aš myliu save“.

Po dainos – pašnekesys apie naujus prezidento siūlymus. Gitanas Nausėda Seimui pasiūlė kitąmet socialinės apsaugos išlaidas papildomai padidinti 100 mln. eurų ir daugiausia šių lėšų skirti spartesniam senatvės pensijų ir išmokų neįgaliesiems augimui. Kelios priemonės šios sumos surinkimui – mokesčių mažinimo dirbantiems lėtinimas ir su darbo santykiais nesusijusių pajamų didesnis apmokestinimas. Vilniaus universiteto Tarptautinės verslo mokyklos Finansų programų partnerystės docento Taurimo Valio teigimu, šalies vadovo siūlymai ir komunikacija primena bandymą statyti gerovės valstybę pamirštant kontekstą, kuriame gyvename. Pokalbyje – jo ir prezidento vyriausiojo patarėjo Simono Krėpštos komentarai.

Naujienos iš Honkongo: regiono vadovė Carrie Lam imasi nuolaidų. Politikė atšaukė ekstradicijos į žemyninę Kiniją įstatymo projektą, kuris išprovokavo 3 mėn. trukusius protestus. LRT TELEVIZIJOS užsienio naujienų redaktorius Aurimas Piečiukaitis sako, kad kol kas nėra aišku, ar C. Lam sprendimas stabdyti konfliktą gatvėse patenkins opoziciją. Pastaroji per riaušėmis virtusius protestus pradėjo reikalauti daugiau: surasti atsakingus už policijos smurtą, įgyvendinti plačius rinkimus ir t. t.

Kelkimės į Norvegiją, Svalbardą, kuriame būnant Oslas yra vos truputį arčiau nei Šiaurės ašigalis. Čia keliaujant privaloma turėti ginklą, jei tektų gintis nuo meškų, o žiemą neišsiverčiama be sniegamobiliu. Vietiniai gyventojai yra prisitaikę prie visko, tik ne prie dabartinių klimato pokyčių. Žemė šyla, dažnėja sniego lavinos, veriasi kapavietės, virsta karstai. Mokslininkai teigia, kad per paskutinius 40 m. ledo Arktyje kasmet sumažėja dešimtadaliu, o vidutinė temperatūra pakilo daugiau nei 10 laipsnių.

Laidai besiridenant į pabaigą – dar viena aktualija. Seksualinis švietimas mokyklose sulaukia įvairių diskusijų, tačiau lytinis raštingumas užtikrintų Lietuvos vaikų teises ir padėtų visuomenei ištrūkti iš gėdos bei prievartos gniaužtų. Šiandien minima Seksualinės sveikatos diena, o ekspertai sako, kad seksualinė sveikata yra sunkiai įmanoma, jei žmonės neturi teisingų ir gausių žinių apie lytinį gyvenimą, o jų tikrai trūksta. Pasak Įvairovės ir integracijos namų direktorės Vilmos Gabrieliūtės, viena iš pagrindinių visuomenėje vyraujančių baimių – tai, kad jeigu bus pradėta kalbėti apie lytinį švietimą, tai padaugės vaikų ir paauglių, kurie pradės ankstyvą lytinį gyvenimą. Pasirodo, kad yra visiškai atvirkščiai – tai suponuoja kitų šalių pavyzdžiai.

Dar spėsime nusikelti į Prancūziją! Kiekvieną vasarą Luaro slėnyje esančioje Šomono pilyje rengiamas gėlių festivalis, į kurį yra kviečiami menininkai iš viso pasaulio. Jie išpuošia pilį ir pastarąją supantį sodą gražiausiomis gėlėmis ir meninėmis instaliacijomis. Šių metų tema – rojaus sodai.

LRT TELEVIZIJOS laidos „Laba diena, Lietuva“ pabaigoje – jau puikiai pažįstama socialinių tinklų naujienų apžvalga. Šįkart ji – su LRT Skaitmeninių aktyvų skyriaus vadove Lina Patskočimaite. Laidą veda Jovita Vitkauskė.