Žinios. Politinė krizė Honkonge priartėjo prie atomazgos – autonomijos vadovė atsiima prieštaringąjį ekstradicijos įstatymą

Prezidentas Gitanas Nausėda pasiūlė Seimui kitąmet socialinės apsaugos išlaidas papildomai padidinti šimtu milijonų eurų, daugiausia šių lėšų skiriant spartesniam senatvės pensijų ir išmokų neįgaliesiems augimui. Papildomų lėšų socialinei apsaugai prezidentas siūlo surinkti lėtinant su darbo pajamomis susijusių moesčių mažinimą, kerpant lengvatą ūkininkų naudojamam dyzeliniam kurui ir labiau apmokestinant su darbo santykiais nesusijusias pajamas.

Žemės ūkio ministerija atsisako elektroninių maisto kuponų, vadiinamųjų „vaučerių“, sistemos. Esą šiai idėjai įgyvendinti kasmet iš valstybės biudžeto reikėtų iki 14 mln. eurų, o visuomenės ir socialinių partnerių nuomonė – neigiama, todėl kuponų projektą tęsti būtų netikslinga. Tačiau ministerija pabrėžia, kad tikslas kaimo plėtros programai įgyvendinti išlieka toks pat – skatinti bendradarbiavimą, vietinių produktų pardavimą bei vartotojų susidomėjimą vietine produkcija.

Sveikatos apsaugos ministerija inicijuoja skubiosios medicinos pagalbos teikimo tvarką. Pasak ministro Aurelijaus Verygos, Lietuvos sveikatos apsaugos sistemai seniai reikia reformos, tačiau ši stringa. Pagal naują tvarką skubiosios medicinos pagalba galės būti teikiama ne tik skubiosios pagalbos skyriuose, bet ir specialiuose kabinetuose, teritoriniuose padaliniuose.

Penkiose šalies savivaldybėse prasidėjo balsavimas iš anksto renkant Seimo narius į tris laisvss vietas. Žirmūnų, Gargždų ir Žiemgalos rinkimų apygardų rinkėjai savo valią iš anksto gali pareikšti Vilniaus miesto, Klaipėdos rajono, Joniškio, Pakruojo ir Šiaulių rajonų savivaldybėse. Nauji Seimo nariai sekmadienį renkami vietoj mandatų atsisakiusių parlamentarų – Žirmūnuose išrinkta Aušra Maldeikienė tapo europarlamentare, rinkimai Gargžduose ir Žiemgalos apygardose rengiami, nes čia išrinkti Seimo nariai Bronius Markauskas ir Vitalijus Gailius atsisakė mandatų dėl mero pareigų.

Jungtinės Karalystės parlamente netrukus prasidės šalies išstojimo iš Europos Sąjungos dramos antrasis veiksmas – parlamentarai mėgins priimti įstatymą, draudžiantį išstoti iš Bendrijos be susitarimo. Vakar naktį premjeras pralaimėjo balsavimą dėl šios dienos svarstymo, ir pareiškė, kad sieks pirmalaikių rinkimų dar iki spalio 17 d. lemiamų derybų Briuselyje. Bet opozicija neskuba jiems pritarti. Prieš Borisą Džonsoną sukilo dvi dešimtys konservatorių, bet jis juos išmetė iš frakcijos, tarp jų buvo ir daug ilgamečių partijos veteranų.

Honkongo opozicija švenčia pergalę po trijų mėnesių protestų – autonomijos vadovė atsiima įstatymą dėl įtariamųjų išdavimo komunistinės Kinijos teismams. Honkongo vadovė jau anksčiau sustabdė įstatymo priėmimą, bet tai nenumalšino protestų. Neaišku, ar ir projekto atsiėmimas baigs didžiausią politinę krizę ne tik mieste, bet ir Kinijoje nuo Honkongo susigrąžinimo 1997 m. Įstatymas pasiūlytas, kad teritorija netaptų prieglobsčiu nusikaltėliams, bet kritikai sako, kad sunaikins nuo britų valdymo likusią teisės viršenybę, nes Kinijos teismus kontroliuoja komunistų partija. Per vasarą, protestai išsiplėtė ir virto raginimais rengti demokratinius rinkimus.

Baltarusijos prezidentas pareiškė, kad nedislokuos savo šalyje Rusijos vidutinio nuotolio raketų net ir žlugus Šaltojo karo laikų sUtarčiai tarp Maskvos ir Vašingtono. Praėjusią savaitę Aleksandras Lukašenka priėmė aukščiausią šiame amžiuje pareigūną iš Jungtinių Valstijų, prezidento patarėją nacionaliniam saugumui Johną Boltoną. Be kitų temų, pasak Amerikos analitikų, svečias galėjo paraginti Minską neleisti Rusijai panaudoti Baltarusijos savo karinėms reikmėms, ypač kai baigiami planai padidinti Pentagono pajėgas Lenkijoje.

Lenkijos opozicinė koalicija, prieš spalio rinkimus gerokai atsiliekanti nuo valdančiųjų konservatorių, kandidatu į premjerus netikėtai pasiūlė Seimo vicepirmininkę.

Šarūno Saukos kūrinys „Paveikslas Lietuvos vardo tūkstantmečiui“ nuo šiandien bus eksponuojamas MO muziejuje. Prezidentūroje eksponuotą paveikslą bus galima pamatyti iki rugsėjo 30 dienos. Šis Saukos paveikslas Prezidentūroje buvo eksponuotas nuo 2010 metų – per abi Prezidentės Dalios Grybauskaitės kadencijas, o pasibaigus Prezidentės kadencijai, kūrinys laikinai saugomas MO muziejuje. Dvejus metus kurtas paveikslas yra didžiausias Saukos nutapytas darbas, 6 metrų pločio, kurį sudaro devynios dalys. Drobė iliustruoja pastarojo šimtmečio Lietuvos istoriją.

Orai. Sportas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau