Panorama. Nepaisant teigiamų kovos su šešėliu rezultatų, ekspertai ragina valdančiuosius peržiūrėti savo strategiją

Lietuvos krepšininkai iškovojo antrąją pergalę pasaulio čempionate. Lietuviai 92:69 nugalėjo Kanados rintkinę ir užsitikrino vietą kitame etape. H grupės varžybas Lietuva baigs ketvirtadienio akistata su Australija.

Lietuvos krepšinio aistruolių dilema – dirbti ar žiūrėti krepšinį. Kai kurios įmonės suteikė galimybę norintiems ramiai stebėti rungtynes, kitur vadovai neprieštaravo, jeigu darbuotojai rezultatą sekė labiau nei darbus. Pasaulio čempionate lietuviai rungtyniaus arba ryte, arba popietę. Barų savininkai sako, kad pasipelnyti turėtų pavykti – tik ne iš alaus, o iš dienos pietų.

Po pasitarimo su verslininkų, savivaldybių ir mokslininkų atstovais vyriausybės kancleris sakė, kad artimiausiu metu Vyriausybė svarstys siūlymu atšaukti nuo kitų metų turintį įsigalioti draudimą prekiauti alkoholiu paplūdimių, parkų ir kitose lauko kavinėse, šalia kurių nėra stacionarių. Sveikatos apsaugos ministras sako esantis prieš draudimų atšaukimą.

Valdžios institucijų atstovai sako, kad mokesčių mokėjimo moralė Lietuvoje kyla aukštyn. Finansų ministras kartoja, kad dirbti legaliai tampa madinga, o, anot jo, ryškius šešėlio mažėjimo nuopelnus priskiria ir geram valdančiųjų darbui. Bet ekspertai ragina peržiūrėti kovos su šešėliu strategiją. Kol kas jis traukiasi, nes auga ekonomika ir, jeigu vėl krizė, šešėlis vėl taps milžiniškas. Smulkieji ir vidutiniai verslininkai politikams linki patiems imtis nors kokio verslo, kad jie suprastų, kokią didžiulę naštą, vaikydamiesi nelegalų, krauna legaliam verslui. O opozicijoje dirbantys Seimo nariai smalsauja, kokio dydžio šešėlis bus gerovės valstybėje.

Kinija tvirtina, kad jos diplomatų elgesys Vilniuje rugpjūčio 23-iąją nepažeidė įstatymų ir tarptautinės teisės. Lietuva vakar įteikė notą Kinijos ambasadoriui, kad jo pavaldiniai dalyvavo rengiant neteisėtus Kinijos piliečių veiksmus, nukreiptus prieš solidarumo renginį su protestuotojais Honkonge. Oficialus užsienio reikalų ministerijos atstovas pareiškė, kad diplomatai dirbo savo darbą pagal Vienos konvenciją ir vietos įstatymų nepažeidė. Atstovas taip pat pridūrė, kad užsienyje gyvenantiems kinams visai normalu reikšti prieštaravimą prieš smurtą ir neteisėtą elgesį Honkonge, nors ir dera tai daryti racionaliai.

Jungtinės Karalystės parlamente šį vakarą laukia galbūt lemiamas susidūrimas dėl Breksito spalio 31 d. Opoziciniai leiboristai ir kelios dešimtys maištininkų iš valdančios konservatorių partijos bandys iš vyriausybės perimti parlamento sesijos kontrolę. Tada rytoj galėtų balsuoti dėl įstatymo, kuris įpareigotų premjerą išstoti tik su susitarimu arba Breksitą atidėti. Bet Borisas Johnsonas vakar užsiminė, kad jei šiandien pralaimės parlamente, sieks naujų rinkimų. Jie dar iki Breksito galėtų sustiprinti jo pozicijas.

Ukrainos prezidentas lengvai įvykdė vieną iš svarbiausių rinkiminių pažadų – parlamentarai patys balsavo nuo naujųjų metų atsisakyti savo neliečiamybės.
Anksčiau suimti juos buvo galima tik leidus Aukščiausiajai radai. Tai viliojo verslininkus, jie, pranešama, mokėdavo milijonus už vietas partijų sąrašuose. Šįryt Volodymyras Zelenskis paragino senąją sistemą išmesti į šiukšliadėžę, esą tam pritaria 90 proc. piliečių.

Prokurorai atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą dėl Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus sprendimo nuimti karininko Jono Noreikos-Generolo Vėtros atminimo lentą nuo bibliotekos pastato sostinėje. Pasak Generalinės prokuratūros, nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių nenustatyta, lentos nuėmimas nelaikomas piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi.

Kol šiemet dalis sodininkų skundžiasi vasaros sausros nuostoliais, auginantys egzotinius vaisius džiūgauja. Panevėžio rajono gyventoja savo darže užaugino per tris šimtus kilogramų arbūzų. Tarp keliasdešimt skirtingų jų veislių, ir viena lietuviškoji.

Sveikatos įstaigos ruošiasi gripo sezonui - jau nupirkta 13 tūkst. daugiau vakcinų nuo gripo nei praėjusį sezoną. Medikai pastebi, kad vis daugiau žmonių linkę skiepytis, nors sergamumas šia liga išlieka aukštas - pastarąjį kartą daugiau nei pusė Lietuvos savivaldybių skelbė gripo epidemiją.

Per sprogimą Afganistano sostinėje žuvo 16 civilių ir dar apie 120 sužeista. Atsakomybę prisiėmė Talibanas. Ataka surengta kaip tik tuo metu, kai Jungtinių Valstijų pasiuntinys skelbė, kad su Talibanu preliminariai sutarta išvesti beveik pusę Amerikos pajėgų, jei į šalį nebus įleista Alkaida ar kiti islamistų judėjimai. Išpuolis tik sustiprino seniai tvyrantį nerimą, kad Amerika pernelyg skuba baigti ilgiausią savo karą ir atveria kelią Talibano grįžimui į valdžią bei smurtui.

Uraganas Dorianas, nusinešęs mažiausiai penkias gyvybes Bahamose, silpsta ir žmogaus žingsnio greičiu juda Jungtinių Valstijų rytinės pakrantės link. Vienas iš galingiausių istorijoje Atlanto uraganų nusilpo nuo aukščiausios, penktosios kategorijos iki antrosios, bet jau antrą parą siaubia Bahamų saleles. Ten nukentėjo keliolika tūkstančių pastatų. Premjeras vadina tai istorine tragedija, Jungtinės Tautos ir Raudonasis kryžius rengia maisto ir vandens siuntas dešimtims tūkstančių žmonių, kai nuo oro uosto nuslūgs dviejų metrų potvynis. Naujausios prognozės rodo, kad Florida smūgio išvengs, bet audra vėliau pasieks Šiaurės Karoliną.

Vilniaus arkivyskupijos Bažnytinio paveldo muziejų pasiekė išskirtinė dovana iš Florencijos – Lietuvos globėjo, Šventojo Kazimiero paveikslas, tapytas XVII a.

Nacionalinis Kauno dramos teatras jubiliejinį šimtąjį kūrybinį sezoną pradeda premjera – Gintaro Varno spektakliu SOMBRAS pagal Federiko Garsijos Lorkos, Luidžio Pirandelo ir kitų 20 a. pradžios kūrėjų modernistų kūrinius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau