Žinios. Tik penktadalis tėvų pasinaudojo galimybe nemokamai paskiepyti vaikus nuo meningokoko

Po pasitarimo su verslininkų, savivaldybių ir mokslininkų atstovais Vyriausybės kancleris sakė, kad artimiausiu metu Vyriausybė svarstys siūlymus atšaukti nuo kitų metų turintį įsigalioti draudimą prekiauti alkoholiu paplūdimių, parkų ir kitose lauko kavinėse, šalia kurių nėra stacionarių. Sveikatos apsaugos ministras sako esantis prieš draudimų atšaukimą. Nuo sausio įsigalios draudimas prekiauti alkoholiu sezoninėse lauko kavinėse. Pardavinėti jį galės lauko kavinės, esančios ne toliau kaip už 40 metrų nuo stacionarios kavinės. Maitinimo įstaigų atstovai yra sakę, kad tokia tvarka iškreips konkurenciją rinkoje, – esą dalis kavinių be alkoholio vasarą neišsilaikys.

Šešėlinė ekonomika Lietuvoje pastebimai sumažėjo, sako finansų ministras. Anot Viliaus Šapokos, per pastarąjį dešimtmetį šešėlis susitraukė dešimtadaliu. Mažėjimą esą rodo ir tai, kad nuo 2017-ųjų metų pridėtinės vertės mokesčio prievolė auga sparčiau nei vartojimas. Šapoka sako, kad prie to prisidėjo pirmąją šių metų pusę taikyta mokesčių amnestija bei kvitų loterija. Be to, pasak ministro, mokėti mokesčius darosi madinga. Tuo metu Lietuvos laisvosios rinkos instituto atliktas tyrimas rodo, kad pablogėjus finansinei situacijai kas antras Lietuvos gyventojas svarstytų dirbti šešėlyje ir pirktų nelegalias prekes. Instituto duomenimis, šešėlyje vis dar gali būti apie 10 milijardų eurų.

Į kitą savaitę prasidėsiančios Seimo sesijos darbotvarkę kol kas klausimas dėl Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio atstatydinimo, pasak vicepirmininkės Rimos Baškienės, nėra įtrauktas. Nors parašai, reikalingi parlamento vadovo intrepeliacijai surengti, jau surinktii seniai. Teisės ir teisėtvarkos komiteto vadovės Agnės Širinskienės teigimu, tik dar gali būti svarstoma, ar nereikėtų papildyti teksto formuluočių. Opozicija anksčiau teigusi, kad interpeliacijos V. Pranckiečiui nepalaikys, o vėliau paaiškėjus, kad jis turėjo informacijos apie Irinos Rozovos ryšius su Rusijos diplomatais, žadėjo ją paremti. Dabar konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis sako, kad pirmiausia turi būti atliktas tyrimas, kas liepė V. Pranckiečiui neviešinti informacijos apie lenkų rinkimų frakcijos narę I. Rozovą.

Tik penktadalis tėvų pasinaudojo galimybe nemokamai paskiepyti vaikus nuo meningokoko. Pasak medikų, toks žemas vakcinacijos lygis neduoda efekto. Kauno klinikų vaikų ligų klinikos vadovas Rimantas Kėvalas sako, kad norint efektyvumo, turi būti skiepijama ne mažiau nei 95 procentai vaikų. Gydytojo teigimu, įtakos mažiems skiepijimosi mastams turi ir prieš skiepus nukreiptas judėjimas, ir tai, kad tėvams trūksta informacijos apie šią ligą. 2017-ųjų metų duomenimis, Lietuvoje sergamumas meningokokine infekcija buvo vienas didžiausių Europos Sąjungos šalyse.

Pasirodymą Turgelių bažnyčioje surengusius „Zero live show“ aktorius prokuroras siūlo nubausti daugiau nei 5 tūkstančių eurų baudomis, o režisieriui skirti daugiau nei 7 su puse tūkstančio baudą. Šiandien teismas baigė apklausti liudytojus – tuo metu maldos namuose buvusius žmones. Aktoriai Vitalijus Cololo, Mindaugas Papinigis, Ainis Storpirštis ir režisierius Emilis Vėlyvis kaltinami sąmoningu apeigų bažnyčioje sutrikdymu pernai rugpjūtį per Žolinę. Tuomet į Turgelių bažnyčią užėję trys dvasininkais persirengę aktoriai lenkų kalba pasakojo apie vyksiantį renginį „Zero live show“, į pamaldas susirinkusiems tikintiesiems siūlė ir dalino netikras suktines. Jie savo kaltės nepripažįsta, režisierius sako, kad pamaldos sutrikdytos nebuvo.

Kinija tvirtina, kad jos diplomatų elgesys Vilniuje rugpjūčio 23-iąją nepažeidė įstatymų ir tarptautinės teisės. Lietuva vakar įteikė notą Kinijos ambasadoriui, kad jo pavaldiniai dalyvavo rengiant neteisėtus Kinijos piliečių veiksmus, nukreiptus prieš solidarumo renginį su protestuotojais Honkonge. Oficialus užsienio reikalų ministerijos atstovas pareiškė, kad diplomatai dirbo savo darbą pagal Vienos konvenciją ir vietos įstatymų nepažeidė. Atstovas taip pat pridūrė, kad užsienyje gyvenantiems kinams visai normalu reikšti prieštaravimą prieš smurtą ir neteisėtą elgesį Honkonge, nors ir dera tai daryti racionaliai.

Jungtinės Karalystės parlamente šį vakarą laukia galbūt lemiamas susidūrimas dėl „Brexito“ spalio 31-ąją. Opoziciniai leiboristai ir kelios dešimtys maištininkų iš valdančios konservatorių partijos bandys iš vyriausybės perimti parlamento sesijos kontrolę. Tada rytoj galėtų balsuoti dėl įstatymo, kuris įpareigotų premjerą išstoti tik su susitarimu arba „Brexitą“ atidėti. Bet Borisas Johnsonas vakar užsiminė, kad jei šiandien pralaimės parlamente, sieks naujų rinkimų. Jie dar iki „Brexito“ galėtų sustiprinti jo pozicijas.

Orai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau