Panorama. Mokslo ir žinių dieną perkėlus į pirmadienį didelio skirtumo nepastebėta: girtaujančių paauglių iki pavakarės neužfiksuota

Daugiau kaip 320 tūkst. moksleivių pradėjo mokslo metus. Į kelias dešimtis Lietuvos mokyklų vaikai skubėjo jau vakar. Minėdama Baltijos kelio 30-metį Vilniaus Žirmūnų gimnazija kartu su kitomis švietimo įstaigomis mokslo metus pradėjo susikabinę rankomis, simboliškai apjuosdami abu Neries krantus. Šiemet Lietuvoje į klases susirinko pusantro tūkstančio moksleivių mažiau nei pernai. O per pastaruosius 15 m. jų sumažėjo 40 proc.

Ir Vilniaus policija ir medikai sako, kad mokslo metai prasidėjo ramiai, nors šiandien alkoholiu prekiavo dauguma prekybos centrų. Iki pavakarės sostinės pareigūnai nebuvo nė karto kviesti tramdyti prisigėrusių paauglių, o ligoninėse nebuvo apsinuodijusių alkoholiu vaikų. Medikai sako, kad pastaruoju metu didesnė problema – ne alkoholiu, o narkotikais apsinuodiję vaikai. Naujų mokslo metų išvakarėse du sostinės vaikai narkotikus maišė su viskiu. Vilniaus policija pirmąją mokslo metų dieną intensyviau stebėjo sostinės vietas, kuriose po oficialios šventės mokykloje moksleiviai mėgsta susiburti ne tik neoficialiam, bet ir nelegaliam pratęsimui.

Lietuvos užsienio reikalų ministerija Kinijos ambasadoriui įteikė notą dėl incidento per mitingą Honkongui palaikyti. Notoje pabrėžiama, kad Kinijos ambasados atstovų veiksmai, nukreipti prieš Lietuvos Konstitucijos saugomas demokratines laisves ir pažeidžiantys viešąją tvarką, nėra priimtini ir nebus toleruojami.

Vijūnėlės dvaro savininkas tikina jau pradėjęs parengiamuosius griovimo darbus, tačiau moralinės žalos atlyginimo iš valstybės nereikalausiantis, prašys padengti tik griovimo darbus, teisininkų išlaidas ir investicijas į namą iki užkonservavimo. Druskininkų savivaldybė sako griovimui nekliudysianti, nors rankų nenuleidžia ir dar šią savaitę dėl taikaus susitarimo planuoja susitikti su Nacionalinės žemės tarnybos ir statybų inspekcijos atstovais.

Ūkininkams, nukentėjusiems nuo sausros – gera žinia iš Europos Komisijos: leista sušvelninti žalinimo reikalavimus. Taip pat suteikta galimybė skirti didesnius – iki 70-ies proc. tiesioginių išmokų avansus. Vis daugiau žemdirbių, suprasdami, kad derliaus praradimus gali kompensuoti draudimas, pasėlius draudžia – šiemet taip daro beveik tūkstantis ūkininkų ir bendrovių.

Jungtinėje Karalystėje kilus krizei dėl parlamento uždarymo ir opozicijai planuojant rytoj stabdyti išstojimą be susitarimo parlamente, premjeras Borisas Johnsonas į skubų posėdį susikvietė kabineto narius. Žiniasklaidoje pasigirdo kalbos, kad Johnsonas gali bandyti surengti pirmalaikius rinkimus. Vis dėlto į tautą kreipesis Johnsonas patikino, kad rinkimų nenori.

Prie Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) artėjantis uraganas Dorianas sustiprėjo iki stipriausio visų laikų uragano, smogusio sausumai. Bahamus pasiekęs vakar, jis šį salyną talžo milžiniška jėga, o JAV vyksta paskutiniai pasiruošimo darbai. Šimtams tūkstančių gyventojų rekomenduojama kuo greičiau evakuotis.

Jungtinės Valstijos ir Lenkija pasirašė susitarimą bendradarbiauti 5G ryšio srityje, Vašingtonui spaudžiant sąjungininkes nenaudoti Kinijos bendrovės „Huawei“ technologijų. Varšuvoje šiandien susitikęs su Lenkijos lyderiais Jungtinių Valstijų viceprezidentas taip pat aptarė galimybes stiprinti karinį bendradarbiavimą ir energetinį saugumą regione.

JAV gelbėtojai pirmadienį skubėjo pasiekti iki 34 žmonių, įstrigusių prie Kalifornijos krantų degančio komercinio nardytojų laivo triume, pranešė JAV Pakrančių sargybos pareigūnai. Baiminamasi, kad daug laive esančių žmonių žuvo.

Kitąmet kai kurie neįgalieji gali gauti didesnes algas – Vyriausybė pritarė įstatymo pakeitimo projektui, kuriuo siūloma riboto darbingumo asmenims, priklausomai nuo darbingumo lygio, kelti neapmokestinamąjį pajamų dydį. Neįgaliųjų atstovai sako, kad papildomi pinigai niekam nepakenks, tačiau pakeitimus kritikuoja, nes šie esą sprendžia tik dirbti galinčių neįgaliųjų problemą.

Valstybės pripažinimo negavusi senovės baltų religinė bendruomenė „Romuva“ kreipėsi į Europos Žmogaus Teisių Teismą. Bendruomenė prašo pripažinti, kad Lietuva pažeidė Europos Žmogaus teisių konvenciją dėl minties, sąžinės ir religijos laisvės, diskriminacijos draudimo, bei teisės į teisingą bylos nagrinėjimą.

Izraelyje gyvenantis menininkas Leo Ray iš Lietuvos išvyko prieš kelis dešimtmečius, gyvena ir kuria Tel Avive, dėsto kaligrafiją, tapybą. Poryt Vilniuje menininkas atidarys parodą, kurioje eksponuos pastarųjų metų darbus.

Pirmą kartą šalies istorijoje Vokietijoje, Berlyno zoologijos sode, gimė 2 pandų jaunikliai – dvynukai. Vienas jų sveria 186, o kitas 136 gramus. Kol kas nėra aiški jauniklių lytis. Pandos neretai susilaukia dvynukų, tačiau dažniausiai augina tik 1 jauniklį.