Žinios. Šalies didmesčiai kovoja su automobilių srautais – rinkliavas jau kelia ne tik kauniečiai (su vertimu į gestų k.)

Popiežius Pranciškus paskelbė 13 naujų kardinolų. Tarp jų – ir Kauno arkivyskupą emeritą Sigitą Tamkevičių. Paskirti kardinolai pareigas pradės eiti nuo spalio 5 dienos.

Lenkija mini 80-ąsias Antrojo pasaulinio karo praždios metines. Į iškilmingą minėjimą Varšuvoje susirinko Vokietijos prezidentas ir kanclerė, Jungtinių Valstijų viceprezidentas bei kiti valstybių ir vyriausybių vadovai, tarp jų ir Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda.

Vilniaus savivaldybė siekdama išvyti automobilius iš senamiesčio, žada brangiausią rinkliavos zoną išplėsti. Automobilių atsikratyti iš senamiesčių siekia ir Kaunas bei Klaipėda. Kauniečiai praėjusį mėnesį pakeitė rinkliavas, o Klaipėda kaip tik dabar peržiūri valandinius tarifus. Šie nekeisti esą ilgus metus.

Šiandien įsigaliojo teisė gyventojams tiesiogiai kreiptis į Konstitucinį Teismą. Į jį galima kreiptis prieš tai jau išnaudojus visas kitas teisinės gynybos priemones. Gyventojai į Konstitucinį Teismą galės kreiptis tiesiogiai, dėl tų teisės aktų, kurie, jų manymu, pažeidžia konstitucinės teises ar laisves. Lietuva buvo viena iš nedaugelio Europos Sąjungos šalių, kuriose gyventojai į Konstitucinį Teismą tiesiogiai kreiptis negalėjo. Iki šiol kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl teisės aktų atitikimo pagrindiniam šalies įstatymui galėjo tik Seimas, Seimo narių grupė, prezidentas, Vyriausybė ir teismai.

Rugsėjo pirmoji – mokslo ir žinių diena, kai įprastai prasideda mokslo metai. Tačiau daugelis mokyklų šventę perkėlė į pirmadienį. Tik kelios dešimtys mokslo įstaigų į pamokas vaikus pakvietė sekmadienį. Šiemet mokslų metus pradės per 320 tūkstančių moksleivių – pusantro tūkstančio mažiau nei pernai.

Jungtinėse Valstijose mažiausiai 5 žmonės žuvo, dar 21 patyrė sužeidimus per šaudynes Pietų Teksase, Odesos mieste. Pranešama, kad vyras šūvius paleido, kai greiitkelyje buvo sustabdytas policijos. Vėliau per gaudynes šaulys nuvarė pašto furgoną ir, važiuodamas šaudė į praeivius. Galiausiai, per susišaudymą su policija, užpuolikais nukautas. Jo motyvai kol kas neaiškus. Šaudynės Odesoje kilo nepraėjus nė mėnesiui po žudynių El Pase, kur prieš ispanakalbius nusiteiikęs užpuolikas nušovė 22 žmones.

Rytų Vokietijos Saksonijos ir Brandenburgo žemių gyventojai renka vietos valdžią. Apklausos prieš rinkimus parodė, kad kraštutinių dešiniųjų partija „Alternatyva Vokietijai“ rinkimuose pasieks istorinį rezultatą, Brandenburge gali aplenkti po komunistinio laikotarpio žemę valdžiusius socialdemokratus, o Saksonijoje iššūkį mesti krikščionims demokratams. Analitikų teigimu, valdančiųjų partijų pralaimėjimas gali sukelti krizę Angelos Merkel koalicijoje.

Klaipėdoje atidengta skulptūra filosofui ir rašytojui Vydūnui. Bronzinis monumentas miesto centre pastatytas rašytojo garbei pavadintame sode. Skulptūrą sukūrė menininkai Arūnas Sakalauskas ir ukrainiečiai Olesis Sydorukas bei Borisas Krylovas.

Europos žydų kultūros diena Vilniuje prasidėjo pusryčiais sostinės senamiesčio kavinėse. Žmonės galėjo ragauti litvakų virtuvės patiekalų. Buvusiame žydų kvartale visą dieną vyksta programa, skirta Europos žydų kultūrai: ekskursijos, hebrajų kalbos pamokos, paskaitos ir žydų dainų ir šokių kolektyvo „Fajerlach“ pasirodymas. Vilniaus choralinės sinagogos Rabinas kvietė išgerti su juo puodelį arbatos. Šabas žydų kvartale – išnykusios tradicijos atgarsis.

Sportas. Orai.